Elkezelt pénzek a magánkasszákban

Tíz év alatt a kötelező magánnyugdíjpénztárak a befizetések több mint nyolc százalékát, az önkéntes pénztárak pedig a befizetések több mint kilenc százalékát fordították pénzkezelésre. Ez a befektetett pénz hozamának arányában 39, illetve 25 százalékot jelent – állítja Varga István gazdasági szakember.

Magyar Nemzet
2010. 12. 02. 5:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két hete Hozam helyett viszem cím alatt (MN, 2010. november 13.) közzétettek egy igen lesújtó számítást a magánnyugdíjpénztárak kezeléséről, és mellékesen megjegyezték, talán már az a tőke sincs meg, amit a statisztikák közölnek. Miért kételkednek?
– Több nyomós ok miatt. Először, törekedtünk az elvárhatónál is nagyobb pontosságra, ezért próbáltunk a felügyelettől és a pénztárszövetségtől adatokat szerezni, mennyi pénzt vittek el a kötelező rendszerből kilépő, 52 év felettiek tavaly, mert az elvitt pénzt a meglévő tőkéhez hozzá kell adnunk a hozam pontos kiszámításához. Többszöri írásbeli kérdésre sem kaptunk választ arra sem, hogy egyáltalán lesz-e válasz. Az volt a benyomásunk, a hivatalból figyelők sok mindennel nincsenek tisztában. Így elszámolni, átvenni majd háromezermilliárd forintra becsült befektetést, enyhén szólva is veszélyes: a kocsiról néhány tíz-húsz, sőt százmilliárd forint úgy lehullhat, hogy a nyomát sem látjuk.

– 2009 végén 2649 milliárd forint állt rendelkezésre önök szerint, ez növekszik az idei befizetéssel és a tőke hozamával, illetve csökken a kezelési költséggel. Mennyi lehet akkor a pénztárak tőkéje, amelyet a törvénytervezet szerint az ÁAK átvesz?
– A 19 kötelező magánnyugdíjpénztár összesített vagyona idén június végén 2841 milliárd forint, az önkéntes pénztáraké 831 milliárd forint volt, ez az utolsó közzétett adat. Ekkora értékek milliomod része is milliós nagyságrendű, tehát nagyon pontos elszámolás kellene. Csakhogy ez nem egyszerű. A pénztárakban összegyűjtött pénz nem egy bankszámlán ül, ami forintpontossággal elszámolható lenne. A pénztárak tőkéjét sokféle értékpapírba fektették, amit a mindennapi piaci értéken kell kimutatni. A kötvény és a részvény értéke percről percre változik, naponta akár többször adnak-vesznek ilyen papírokat. A nyugdíjalapokat nagy biztonsággal kellett volna kezelni, de egy korábbi törvény alapján a tőke egynegyede külföldi és kisebb részben magyar részvényekben áll, vagy mozog.

A teljes interjút a Magyar Nemzet csütörtöki számában olvashatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.