Megkönnyezték Királdon az utolsó csille szenet

Kovács István
2000. 09. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már az előző kormány meghozta határozatát az integráción kívüli borsodi bányák bezárásáról, ám azt nem hajtották végre. A hét végén a Putnok Bánya Kft. királdi üzemében került sor a végleges bányabezárásra, az utolsó csille szén felszínre hozatalára. A kasokból szomorú tekintetű, könnyes szemű bányászok szálltak ki és tudták, már nem jön a váltás.– Keserves utolsó műszak volt, amely temetési hangulatban zajlott – nyilatkozta lapunknak Farkas László szakvezető aknász. – A gépeket és pajzsokat az előírás szerint hagytuk hátra, pedig jól tudtuk, nincs folytatás. Megszűnt a munkahelyünk.Ezt követően Szterman Gusztáv főmérnöknek adott jelentést. Létszámuk ötvennyolc fő volt, a munkák során baleset nem történt. Tavaly még 1300 személy volt a bányászok létszáma, majd a visszafejlesztés időszaka következett. A kormány nem akarta, hogy kisemmizett bányászok szaporítsák az egyébként is súlyos foglalkoztatási gondokkal küzdő térség gondjait, ezért kiemelt végkielégítést szavazott meg. Ehhez társul még az újrakezdési támogatásként igénybe vehető 1,5 millió forint, ám ezt érthetetlenül kevesen vették fel.Hónig Péter, a Gazdasági Minisztérium helyettes államtitkára a közelmúltban járta be a bányabezárásban érintett településeket és azt tapasztalta, hogy azok az emberek, akik mindig vezetőikre bízták sorsukat, ma sem élnek az önállósodás lehetőségével. A kiemelt végkielégítés az újrakezdési támogatással már akkora összeg, hogy egy kisebb vállalkozás elindítására elég. Ha pedig 3-4 ember összefog, megvalósíthat egy komoly vállalkozást. Csakhogy sokan inkább felélték a pénzt és ma regisztrált munkanélküliként vegetálnak.– Sikerült azonban munkahelyeket is teremteni a bányászok számára – tudtuk meg Bokor Sándortól, az ózdi munkaügyi kirendeltség vezetőjétől. – A Gömörmetál Kft. német megrendelésre gyárt hidraulikus emelőket, és 32 főt foglalkoztat. A Gömör-Uno kerékpár-összeszerelő üzemében 12-en dolgoznak, de pályáztak létszámbővítésre. A Gömörgomba a használaton kívüli aknákban és pincékben spóratenyésztéssel foglalkozik, a Gömör-Szén Kft. pedig folytatja a lakossági szén kitermelését mintegy 120 emberrel. A forgalmazást is ők bonyolítják majd. Alakulóban van a Gömörfa Kft. is, így összességében mintegy 200 embernek oldódott meg a foglalkoztatása. Ezenkívül folyamatosan szervezik a különböző képzéseket és a 287 fő regisztrált munkanélküliből ebben már 40 fő részt vett. A következő 30 ember a napokban ül be az iskolapadba. A nagy állami támogatással üzemeltetett energiatermelő szénerőművek és az őket kiszolgáló szénbányák a bezárás sorsára jutnak, vagy jutottak. Ezt hangoztatta beszédében Kárpáti László, a Putnok Bánya Kft. ügyvezető igazgatója is, aki kérdésünkre elmondta: a tegnapi nappal még nem ért véget a bánya bezárásának folyamata. A bontási munkálatok jövő év március–április hónapjáig még eltartanak, 100–120 fő részvételével.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.