Sikeres iskoláztatási támogatás

2000. 12. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sikeresnek ítélte Harrach Péter szociális és családügyi miniszter az iskoláztatási támogatás – a családi pótlék helyett jár a gyermek tanköteles kora után – rendszerét. A szakembereknek ugyanis vizsgálniuk kell a kimaradás okát. A tapasztalatok szerint figyelmeztetésükre az érintett gyerekek jelentős része újra járt iskolába.Magyarországon 1,28 millió gyermek után folyósítják a családi pótlékkal megegyező öszszegű iskoláztatási támogatást – mondta el Harrach Péter a tavaly októberben bevezetett ellátásról. Az országban mintegy tízezer gyermek után a szülők a felszólítás ellenére sem nyújtották be a szükséges iskolalátogatási igazolást. A támogatást ugyan ezt követően is megkapták, de a gyermek a gyermekvédelem intézményeinek látókörébe került.Az előírás szerint ha a gyermek tartósan nem jár iskolába, akkor az igazgató jelzésére az önkormányzat jegyzője értesíti a gyermekjóléti szolgálatot. Ha a szolgálat közbenjárása eredménytelen, akkor a jegyző védelembe veheti a gyermeket. Súlyosabb esetekben a szülőknek számlával kell igazolniuk, hogy a támogatást a gyermekre költötték, végső esetben pedig eseti gondnokot rendelhetnek ki.Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár, valamint a Nemzeti Család és Szociálpolitikai Intézet négy megyében –-Békés, Győr-Moson, Somogy, Szabolcs – listát készített az iskolából rendszeresen kimaradó gyermekekről: 1865-öt regisztráltak. A vizsgálat megállapította, hogy a tankötelezettséget sokszor azért nem teljesítették, mert a gyermek nem volt iskolaérett és óvodába járt, vagy ismeretlen helyen, külföldön tartózkodott. Előfordult, hogy már gyermeket szült, s lehetett a kimaradás oka az is, hogy a család nem tudta kifizetni az utazási költségeket. Harrach Péter kiemelte: az 1865 eset mintegy felében a gyermekjóléti szolgálatok munkatársainak figyelmeztetésére újra iskolába jártak a gyerekek. A védelembe vételt mintegy háromszáz esetben kezdeményezték, számlák bemutatását tizenkét esetben rendelték el. Eseti gondnokot nem kellett kirendelni.A miniszter megállapította, hogy a gyermekvédelem helyi intézményei között nem elég jó az együttműködés. Aggodalomra ad okot szerinte az is, hogy megnőtt a magántanulók száma. Egyes iskolák feltételezhetően így próbálnak szabadulni a problémás gyerekektől – mondta. Beszámolt arról, hogy az érintett szervezetek hatékonyabb együttműködése érdekében s a jogszabálymódosítás szükségességének megvitatására egyeztetést kezdeményeznek több tárcával.Roma gyerekek oktatásáról szóló írásunk az 5. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.