Népszavazás a Petőfi-ügyben?

2001. 05. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyelőre arra vár a Megamorv–Petőfi Bizottság, hogy a független magyar bíróság döntsön a Petőfi-család sírjának felnyitásáról – jelentette be tegnap Morvai Ferenc, a bizottság elnöke. A május 23-án a belügyminiszter ellen a Fővárosi Bírósághoz benyújtott keresetlevélben a felperesek kérik, hogy a Fővárosi Közigazgatási Hivatal által a Fiumei úti temetőben található sírbolt felnyitása kapcsán adott hozzájárulási határozatot megsemmisítő döntést helyezzék hatályon kívül. Jogi álláspontjuk szerint a belügyi tárca megalapozatlanul és törvénysértően járt el. Morvai reméli, hogy az igazságszolgáltatás olyan gyorsan jár el, mint például a minapi Torgyán-ügyben. – Két hónapig várunk, s ha nem történik semmi, akkor – akárcsak tíz évvel ezelőtt – aláírásgyűjtésbe kezdünk egy népszavazásért. Ha ez sem vezetne eredményre, a magyar népet az utcára szólítjuk, s végső esetben az engedetlenségig is elmegyünk. A közvélemény-kutatások azt bizonyítják, hogy a polgárok 63 százaléka támogatja ennek a nemzeti ügynek, a tizenkét éve tartó „huszadik századi kriminek” a megoldását. Az 1989-ben a szibériai Barguzinban talált, s az egyik legnagyobb magyar költőnek tulajdonított csontok, és Hrúz Mária, az édesanya földi maradványainak összehasonlításával kiderülhetne az igazság. A Megamorv–Petőfi Bizottság ez ideig – saját zsebből – több mint 51 millió forintot költött az ügyre, ám a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) áltudósai az adófizetők pénzét fordítják arra, hogy megakadályozzák annak tisztázását – tette hozzá Morvai. Feltette a kérdést: Milyen akadémia az, ahol elzárkóznak a tudományos problémák megoldásától? S ha tudják, hogy a Bajkál-tó mellett talált leletek egy női csontváz részei, akkor miért félnek ennek bebizonyításáról, a DNS-vizsgálatok elvégzésétől? Felvetődött az is: a konok elzárkózás oka lehet, hogy a Petőfi-család sírboltjából eltűntek a csontok.Kiszely István antropológus szakmai véleménye változatlan: elképzelhető, hogy a Burjátföldön talált Alexander Sztyepanovics Petrovics nem Petőfi, csak nagyon hasonlított rá, azonban egy tudományos vizsgálat elvégzését nem szabad egyéni és politikai okokból meghiúsítani.A bizottság által összeállított hiteles dokumentumokból kiderült: Glatz Ferenc, az MTA elnöke 2001. május 22-ig még egyetlen- egy kutatót sem jelölt ki, hogy az üggyel foglalkozzék. Tehát a korábban az Akadémia nevében fellépők csak a saját maguk nevében szólhattak. Az eredeti papírok szerint azok az amerikai szakértők, akik állítólag egy nő maradványainak nyilvánították a barguzini csontokat, 1991-ben hivatalosan közölték: a lelet egy férfi csontváza. Azóta nem kaptak mintákat, s Morvai Ferenc szerint így nem is végezhettek új vizsgálatokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.