Az egyetlen gond

2001. 11. 21. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nancy Goodman Brinker, az Egyesült Államok – hivatalát nemrégiben elfoglaló – budapesti nagykövete számára új állomáshelyén az antiszemita és idegengyűlölő kijelentések jelentik az egyetlen kellemetlenséget. Ezekhez hasonlót – legalábbis a nagykövet asszonynak a Harvard Klubban elhangzó előadásáról beszámoló Népszabadság tudósítása szerint – eddig sehol a világon nem tapasztalt.
Ha nem legfontosabb szövetségesünk diplomáciai képviselőjétől származna az idézett gondolat, az egészet elintézhetnénk annyival: amennyiben valóban ez az egyetlen kellemetlenség nálunk, úgy Magyarország a létező világok legjobbika. Bár – ugyancsak a Népszabadságban – Tamás Gáspár Miklós a napokban az antiszemita incidensek gyakoribbá válásáról írt, nem hiszem, hogy a magyar társadalom bármely józan tagja – beleértve zsidó honfitársainkat is – elfogadná azt az állítást, miszerint az idegenellenesség elviselhetetlen méreteket öltene. Nem nálunk, hanem Angliában robbantak ki a közelmúltban faji zavargások, nem nálunk, hanem például Németországban érik támadások a vendégmunkásokat, a sor hosszan folytatható. Félreértés ne essék: senki nem gondolja komolyan, hogy Magyarországon egyáltalán nincs jelen az idegengyűlölet vagy az antiszemitizmus, de ezek a szerencsére „csupán” verbális megnyilvánulások nem érik el azt a szintet, amely alapján hazánkat bárki is pellengérre állíthatná, s minden ellenkező híreszteléssel szemben a jobbközép oldalról nem kapnak sem anyagi támogatást, sem bátorítást a szélsőséges eszmék hívei.
Miután nincs okunk arra, hogy Nancy Goodman Brinker részéről ily mértékű ellenszenvet feltételezzünk a magyar nép és kormánya iránt, empirikus megfigyeléseink alapján pedig azt is kizárhatjuk, hogy a nagykövet személyesen érzékelte volna a tomboló idegengyűlölet visszataszító megnyilvánulásait, egyetlen dologra következtethetünk: nem ő lát nyílt antiszemitizmust, hanem egyesek ezt igyekeznek – a jelek szerint nem teljesen sikertelenül – láttatni vele. Amikor a posztkommunista baloldal, „liberális” segédcsapatát, az ellenzéki párti sajtót és néhány ugrásra kész megélhetési antifasisztát (copyright Molnár Tamás) csatasorba állítva, a mérsékelt konzervatív és a radikális erők összemosásával a szélsőjobb „veszélyt” szeretné a választási kampány vezető témájává emelni, csupán költői kérdésként fogalmazódhat meg: ki próbálja félrevezetni az Egyesült Államok nagykövetét? Újságírók beszámolója szerint az amerikai követség sajtóattaséjának, amikor első ízben találkozott a média képviselőivel, az egyik gazdasági hetilap két munkatársa Az antiszemita közbeszéd Magyarországon című kiadványt ajándékozta. Azt hiszem, ezt hívják negatív országimázsnak.
„Mi az Egyesült Államokban úgy gondoljuk, hogy még a legelítélendőbb politikai beszédet sem szabad cenzúrázni. De az a tény, hogy bizonyos gondolatokat nem szabad cenzúrázni, még nem teszi őket elfogadhatóvá illemtudó társaságban, és minden politikai párt vezetőjének kötelessége néven nevezni és világosan elutasítani a gyűlöletbeszédet” – mondta még Nancy Goodman Brinker a Harvard Klubban. Mi sem gondoljuk ezt másként.
Nem tudom, hogy a gyűlöletbeszédre hozzánk hasonlóan érzékeny nagykövet asszony ismeri-e Horn Gyula legutóbbi, gyűlölettel és angolra vélhetően nehezen fordítható káromkodásokkal átszőtt beszédét. Bár ilyet egy exkormányfőtől sehol a világon nem tapasztalt, arra kérjük, hogy ebből se vonjon le általános következtetést a magyar nép lelkiállapotára nézve.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.