Az egyiptomi verőlegény

-A HÁBORÚ ARCAI-

2001. 11. 20. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hét végén elismerte az Afganisztánban egyre inkább visszaszoruló szélsőséges iszlám mozgalom, a tálibok Pakisztánba akkreditált nagykövete, hogy egy Kabul elleni légicsapásban életét vesztette Mohammed Atef, az al-Kaida terrorszervezet harmadik embere. A csoportosulás azon vezetőjét veszítette el, akinek az erőszakcselekmények összehangolása volt a feladata, így mondhatni, a csapat „verőlegénye” költözött át a túlvilágra.
Atef, mozgalmi nevén Abu Hafsze el-Maszri 1944-ben született Egyiptomban, ahol rendőrként dolgozott. Mielőtt megismerkedett volna a szaúdi milliárdossal, Oszama bin Ladennel, már megmutatta oroszlánkörmeit a világnak. Rendőri munkáját feladva politikával kezdett foglalkozni, ezen belül is a terrorcselekményeket tartotta üdvözítőnek, a „keresztesek és a zsidók” elleni harc leginkább célravezető módjának. Az Ajman al-Zavahiri egyiptomi orvos által alapított Dzsihád nevű szervezet egyik fő vezetője volt. A csoport nevéhez fűződik a kétes dicsőség, hogy ők ölték meg Anvar Szadat egyiptomi elnököt 1981-ben.
Az ilyen irányú rendkívüli tehetségéről számot adó Atef ezután Afganisztánban harcolt az országot elözönlő szovjetek ellen. Itt ismerkedett meg személyesen a jelen legkeresettebb terroristájával, akivel együtt megalakították az al-Kaida (Bázis) hálózatot. Atef feladata a harcosok toborzása és kiképzése lett. A második vezető, a csoport főideológusa az az al-Zavahiri volt, akivel együtt dolgoztak a Dzsihádban. Nem véletlen, hogy a Bázis hivatalos kiáltványai mind nagyon emlékeztetnek a Dzsihád szövegeire. Minden egyes alkalommal feltűnik a „keresztesek és a zsidók” szófordulat, amely al-Zavahiri kézjegyének tekinthető. Egyes terrorizmus-szakértők egyenesen úgy gondolják, a két egyiptomi minden munkát elvégez Oszama bin Laden helyett, aki egyedül a pénzt adja. Al-Zavahiri megadja az ideológiai és vallási alapot az ügy érdekében, Atef katonái pedig sikerre viszik az akciót.
Afganisztánban végzett munkája során Atef megmutatta, érdemes volt Oszama bin Laden bizalmára: 1993-ban felbujtotta a szomáliaiakat az amerikai érdekeltségek elleni támadásra, majd 1998-ban kezdődött „terrorháború” kezdő fázisaként az ő nevéhez fűződik az Egyesült Államok kenyai és tanzániai nagykövetségeinek felrobbantása. Az augusztus hetedikei merényletek után került igazán a köztudatba a neve, mint a terrorvezér legnagyobb segítője, akinek fejéért ötmillió dollárt fizetett volna az FBI. A pénzt viszont most már senki sem fogja megkapni. A verőlegény életének ötvenhetedik ramadánjának előestéjén az amerikai bombák besöpörték a vérdíjat, ezzel egyre közelebbivé téve a tálib rendszer összeomlását és az al-Kaida ellehetetlenülését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.