Befektetési tanácsadók többsége a Fedtől újabb kamatcsökkentést vár az elkövetkező másfél hónapban, így a spekulánsok a vételi oldalt részesíthetik előnyben a következő napok során. A felfutást ugyan nem igazolta a hét második napjának kereskedése, amikor az árfolyamok szinte megállás nélkül gyengültek. Az ipari mutató 75 ponttal, míg a technológiai index 53,9 ponttal csökkent. Az elemzők rámutatnak arra, hogy a gazdaság állapota továbbra sem rózsás; a Federal Reserve Philadelphiában tevékenykedő szakértői szerint az amerikai gazdaság az utolsó három hónapban 1,9 százalékos viszszaesést realizálhat.
Még az a tény sem tudta megfordítnai a napon belüli eladók hangulatát, hogy a Microsoft megállapodott a trösztellenes jellegű csoportos jogviták lezárásáról. A szoftvergyártó cég a megállapodás szerint egymilliárd dolláros anyagi invesztíciót hajt végre, hogy növelje az amerikai iskolák számítástechnikai ellátottságának színvonalát. A keddi megállapodás valójában mérföldkő a Microsoft ellen indított perek tekintetében, hiszen eddig az amerikai kormányzattal még csak elviekben állapodott meg. A cég igyekszik növelni a működési területét, például a a játékkonzolok esetében. A Microsoft által gyártott videojáték-konzolt a múlt héten mutatták be Japánban és az USA-ban, míg a legújabb operációs rendszer, a Windows XP mintegy két hete jelent meg a piacon, amely tegnaptól Magyarországon is kapható.
Meglepetésre az amerikai csökkenésekkel szemben haladtak az ázsiai piacok, a tokiói Nikkei 225 index 85,46 pontot erősödött, függetlenül attól a feltevéstől, hogy a Standard and Poor’s fontolóra vette: leértékeli a szigetország szuverén adósságát. A hitelminősítő intézet Japánnal foglalkozó igazgatója, Ju Cung-csang azt mondta, hogy az újabb leértékelés akár nagyobb ütemű is lehet, mint a februári. Jelenleg a Standard and Poor’s által adott japán besorolás: AA plusz.
Európában tegnap reggel határozott drágulással indítottak a piacok, de a déli harangszó után a frankfurti DAX görbéje megfordult, és a negatív tartományt célozta meg. A brit index, a FTSE viszont a napközben elért emelkedést meg tudta tartani, és a magyar tőzsde zárásakor félszázalékos pluszban állt. A délutáni német fordulat azért következett be, mert az előrejelzések azt mutatták, hogy az amerikai piacokon továbbra is az eladók lesznek túlsúlyban – ezt igazolta a tengerentúli nyitás és az azt követő lassulási trend.
Budapesten nyitáskor állt legmélyebb pontján a BUX, de a növekedési tendencia nem maradt el, így a mélypontról az index lassan felemelkedett. A BUX zárás előtt néhány perccel érte el a csúcsát, amikor 7173 pontra ugrott. A kereskedés végén az index 26,73 pontot gyarapodva, 7164,24 ponton került ki a teremből. A forgalom rendkívül alacsony szintet jelzett, így elmondható: a tegnapi budapesti kereskedést érdektelenség jellemezte. A vezető részvények közül az utolsó percekben lendült át a korábbi záróárát megtestesítő határvonalon a Matáv (+3 forint). A nyertesek sorába tartozott még az ötven forintot dráguló Mol, az öt-öt forinttal erősödő TVK és Richter is. Kevésbé volt nagy az öt forintot csúszó OTP-papírok, a húsz forinttal csökkenő Antenna Hungária-részvények és a 125 forintot csökkenő BorsodChem-papírok vevőköre. Profitrealizálás áldozata lett a Graphisoft (–53 forint). A nap meglepetését az Inter-Európa Bank (IEB) szolgáltatta azzal, hogy 31 millió forintos forgalom mellett 79 forintot erősödött. Az IEB ára vélhetően annak a pletykának köszönhette felfutását, miszerint esetleg újból szóba került a bank eladása más pénzintézet számára.
Menczer Tamás: A Tisza nem árad, hanem szárad, kiszárad