Rendeletben szigorítanák a tulajdonosi jogok gyakorlását a fővárosi önkormányzatnál – értesült a Magyar Nemzet. Az önkormányzati tulajdonú intézmények ingatlanjainak hasznosításáról csak a tulajdonosi bizottság engedélyével dönthetnének az intézményvezetők.
Zsinka László MIÉP-es frakcióvezető korábbi interpellációjára Demszky Gábor főpolgármester levélben arról tájékoztatta a képviselőt, hogy a szigorítás felvetése aktuális és időszerű. A MIÉP-es politikus azt kifogásolta, hogy az utóbbi időben egyre több fővárosi tulajdonú intézmény értékesíti ingatlanát úgy, hogy annak tevékenységéhez – az eladás vagy bérbeadás után – nem kötődik az épület felhasználása. – Jelenleg az intézményvezetők akár 25 évre is kivonhatják az addigi tevékenységi körből ingatlanjaik egy részét, s szabadon hasznosíthatják. Ez több szempontból is rossz – állítja Zsinka László –, mivel például egy kórház épületrészének hosszú távú bérbeadása következtében lehetetlenné válik az ingatlan újbóli egészségügyi hasznosítása. A politikus gazdasági szempontok alapján is megkérdőjelezi a mostani gyakorlatot, mivel szerinte a kórházak vezetői nem ingatlanértékesítési szakemberek.
– A helyes az lenne, ha egy-egy nagyobb intézmény, ingatlan feleslegessé válása esetén a Fővárosi Közgyűlés, vagy a tulajdonosi bizottság döntene annak további hasznosításáról – fejtette ki. A főpolgármester indokoltnak tartotta a MIÉP-es frakcióvezető észrevételét, ám úgy ítélte meg, hogy az intézmények alaptevékenységét most sem sérti a hasznosítási gyakorlat. Ugyanakkor jelezte, hogy a fővárosi vagyonrendelet-módosításra szorul. A módosítás tervezete már elkészült, s ez hamarosan a közgyűlés elé kerül. A javaslat már tartalmazza a tulajdonosi bizottság hozzájárulásának szükségességét és az ingatlanok használatba adását legfeljebb ötéves időtartamra korlátozza.
Lakatos Márkot utolérte a végzete, Wellor a céltáblájára tűzte