Jogszerűtlen örökbeadás

Jogszerűtlenül van Rácz Károly Mihálynál, azaz Terry Blacknél az örökbe fogadni szándékozott néhány hetes Filip Dániel – ezt állapította meg a Szociális és Családügyi Minisztérium vizsgálata. A tárca egyébként több módosítást is tervez az örökbefogadás rendszerével kapcsolatban.

2001. 11. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Nemzet értesülései szerint a Harrach Péter szociális és családügyi miniszter által kezdeményezett vizsgálat szerint nem jogszerűen van Rácz Károly Mihálynál Vajna Éva ötödik gyermeke, Filip Dániel. A Szociális és Családügyi Minisztériumhoz (SZCSM) közel álló források szerint amennyiben Vígh György apasági nyilatkozatát valóban megteszi, úgy szülői beleegyezés hiányában a gyámhivatal a Terry Black által kezdeményezett örökbefogadást nem engedélyezheti. Lapunk más forrásból származó információi szerint a zuglói gyámhivatal november 5-én elrendelte Rácz Károly Mihály igazságügyi pszichológiai szakértői vizsgálatát.
„Igazi” örökbefogadó szülőket keres Vajna Éva és élettársa, Vígh György a pár hetes Filip Dánielnek, akit jelenleg Rácz Károly Mihály, azaz Terry Black nevel. Vígh György elmondta: tegnap ügyvédjükkel megfogalmazták azt az apasági nyilatkozatot, amelyben kijelenti, hogy ő a kisgyermek édesapja, és ebben a minőségében nem járul hozzá, hogy Dani továbbra is Terry Blacknél maradjon. Mivel ígéretük van egy személytől, hogy hamarosan lakást kapnak, úgy tervezik, ha meglesz az otthonuk, akkor ők nevelik fel a kicsit – amennyiben mégsem jutnak lakhelyhez, úgy egy gyermekre régóta váró házaspárnak szeretnék örökbe adni Filip Dánielt.
*
Mindeközben több, az örökbefogadással kapcsolatos jogszabályi rendelkezés módosítása is napirenden van. Ilyen például, hogy az örökbe fogadni szándékozók és a gyermek közötti korkülönbséget 45 évben maximálná a családjogi törvény. A minimális korkülönbség 16 év lenne. A családjogi törvény jelenlegi rendelkezése úgy határozza meg az örökbefogadó személyre vonatkozó feltételeket, hogy az illető teljesen cselekvőképes, nagykorú személy legyen, aki személyisége és körülményei alapján – a gyámhivatal örökbefogadás előtti eljárása során hozott határozata értelmében – alkalmas a gyermek örökbefogadá-sára. Ezen túl a napirenden lévő módosítás szerint – a rokoni, illetve a házastársi örökbefogadás kivételével – a meghatározott korkülönbséget is figyelembe kell venni.
Katonáné Pehr Erika, a Szociális és Családügyi Minisztérium főosztályvezető-helyettese lapunknak elmondta: a módosítás nem zárja ki, hogy valaki 48, 50 vagy ennél idősebb korban gyermeket fogadjon örökbe – ha ez a gyermek érdekében áll –, de akkor egy idősebb gyermeket kell választania, hogy megmaradjon a 45 év korkülönbség. Az örökbefogadás mostani gyakorlatában hallgatólagos megállapodás van a 16 éves minimális korkülönbségre vonatkozóan, amit a gyámhivatalok jelenleg is figyelembe vesznek. Ha nem egyedülálló az örökbefogadó, a korkülönbségnek teljesülnie kell mindkét fél esetében. Katonáné Pehr Erika szerint a minimális korkülönbség feltétlenül szükséges az egészséges szülő-gyermek kapcsolathoz. – A legtöbb külföldi országban meghatároznak minimális és maximális korkülönbséget az örökbefogadók és az örökbe fogadásra szánt gyermek között – hangsúlyozta a főosztályvezető. Sőt van, ahol egy bizonyos életkor felett egyáltalán nem lehet örökbe fogadni.
A családjogi és a gyermekvédelmi törvény napirenden lévő módosításával több, az örökbefogadással kapcsolatos rendelkezés is módosul majd. Egyes örökbefogadási ügyek felgyorsulását remélik a szakemberek attól, hogy a gyámhivatal egyéves, rendszertelen kapcsolattartás értékelése mellett már hat hónap után örökbe fogadhatónak nyilváníthassa azokat a gyermekeket, akikkel a vér szerinti szülőjük fél éven át semmilyen formában nem tartja a kapcsolatot. Egy kormányrendelettel pedig szabályoznák az örökbefogadás előkészítését segítő nonprofit szervezetek működését. Ezek a szervezetek csak az ügyintézési költségekre fogadhatnának el pénzt az örökbe adó szülőktől. Eddig azok a szülők, akik a gyermek születése előtt vagy közvetlenül azt követően hozzájáruló nyilatkozatot tettek, hogy gyermeküket ismeretlennek – tehát titkosan – örökbe adnák, a nyilatkozatot a gyermek két hónapos koráig visszavonhatták, a módosítást követően csak a gyermek hathetes koráig lesz rá lehetőségük.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.