Nem olyan szent szövetség

Szaúd-Arábia a két szent hely országa. Itt található Mekka és Medina, Mohamed próféta működésének két legfontosabb színhelye. Ez a háttér teszi Szaúd-Arábiát a mozlim világ szellemi központjává, ám a politikában az érvényesüléshez másra is szükség van. Elsősorban olajra. Másodsorban Amerikára.

2001. 11. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szaúd-Arábia fontosságát, stabilizáló szerepét, gazdasági potenciálját a mozlimok mellett a nyugati kultúra is elismeri. Elsősorban ez utóbbi jelenti a sivatagi királyság vonzerejét. Olajból ugyanis minden más országnál többet tud kitermelni, mondhatni, az egész Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) úgy táncol, ahogy a két szent hely őrzője fütyül. Ezért Szaúd-Arábia az OPEC vezetőjeként barátra lel minden gazdasági „nagyágyúban”, köztük korunk legnagyobb hatalmában, az Egyesült Államokban is.
A nagy barátság a harmincas években kezdődött. Az akkor még meddő sivatag inkább harcias lakói és instabil helyzete miatt vált híressé. Abdul-Aziz ibn Szaúd király azonban egyesítette a törzseket uralma alatt, és elfogadta az amerikaiak ajánlatát, miszerint olajat keresnek a sivatagban. Az amerikai cégek sikerrel jártak, és létrehozták az Arabian–American Oil Co.-t. Amerika azóta is él a szaúdi kőolaj kitermelésének „végtelen” koncessziójával. Az amerikaiak külön várost építettek az olajtelérek fölé, ahol keresztény módra élhetnek, a zárt város lakóira nem érvényesek a kőbe vésett szaúdi törvények. A törvények fölötti terület azonban lekötelezte Amerikát, viszonoznia kell az engedményt. Ezt kétféleképpen teszi: egyrészt haderejével segíti a félsziget védelmét, másrészt – és napjainkban ez a fontosabb – láthatóan szemet huny az ország „több mint gyanús” terrorista kapcsolatai felett. Legalábbis eddig így történt. Szaúd-Arábia rengeteg pénzt költ többek között az iszlám vallás terjesztésére és jó néhány ország szemében terroristának számító szervezetek – például az iszlám szent harcosok, mudzsahedek kiképzésével és „exportálásával” foglalkozó „alapítványok” – támogatására. És ez az, ami egyre kevesebb megértésre számíthat Amerika részéről.
A változó amerikai szélirányt jelzi a mozlimok csütörtökön kezdődött böjthónapjának, a ramadánnak a tiszteletben nem tartása is. Mint azt korábban több európai tisztviselő kijelentette, semmi sem indokolja azt, hogy előnyhöz juttassák a tálibokat egy hónapnyi fegyvernyugvással. A ramadán alatt is repülnek tehát a harci gépek, megszakítás nélkül folynak a hadműveletek.
Ugyanakkor az Egyesült Államoknak és európai partnereinek mozlim szövetségesekre van szükségük. Ha az arab államok elhagyják a terrorellenes koalíciót, egyre kevésbé lehet elfogadtatni a muzulmánokkal, hogy nem vallásháborúról van szó. Már hetekkel a böjthónap beköszönte előtt egyre nőtt a feszültség a muzulmán országokban a „természetellenes” koalícióban való részvétel miatt. Izraelben a palesztinok helyzete továbbra sem javul, Afganisztánból pedig ezrek menekülnek a légicsapások miatt. A mozlim országok jó része névleg éppen a testvérük elleni hadjáratban élen járó Amerika szövetségese, tehát elvben helyeslik a harci cselekményeket. A böjt viszont előreláthatóan mindent megváltoztat.
A negyvennapos önmegtartóztatással Mohamedre emlékeznek, aki egy barlangba menekült üldözői elől, ahol negyven napon át nem evett és nem ivott. Ennek megfelelően a hithű muzulmán nem ehet, nem ihat, nem élhet házaséletet, és nem dohányozhat a ramadán idején napfelkeltétől napnyugtáig. A negyvennapos, majdnem folyamatos ébrenlét, a különösen fontos imák elvégzése és persze a dohány élvezetének hiánya egyébként is alaposan felzaklatja a híveket. Érthető, hogy egyes szakértők óva intik Amerikát a böjt idején való hadviseléstől.
Mint azt amerikai tisztviselők elmondták, Szaúd-Arábia a kulcsa a jelenlegi helyzetnek. Bármilyen csodás szimbiózisban élnek a szaúdiak és az amerikaiak, az olajkirályság egyik napról a másikra kiugorhat a koalícióból, maga után vonva a többi szövetséges államot is. Ez teljes diplomáciai vereség lenne Amerika számára. Jelenleg olyan országok is tagjai a terrorellenes koalíciónak, mint Líbia, a volt ősellenség, vagy Irán, az ajatollah hazája. Szaúd-Arábia esetleges kiválásával nemcsak a vonakodó államok állnának mozlim testvéreik mellé, hanem vélhetően Jordánia, Bahrein, Katar és Egyiptom is követné a két szent hely őrzőjét.
Persze ilyen helyzet csak akkor következne be, ha Fahd bin Abdul-Aziz király trónja elviselné azt a megrázkódtatást, amelyet az Amerika-ellenes lépés jelentene. Diplomáciai körökben terjed az a feltételezés, hogy a néhai államalapító, Abdul-Aziz ibn Szaúd király örökségét és mai utóda hatalmát az Egyesült Államok tartja fönn. Nélküle csak az olajkincsét féltékenyen őrző, kietlen sivatag lenne a királyság. A hírek szerint velejéig korrupt, több mint hetven éve uralkodó Szaúd-házról azt mondják a jól értesültek, hogy vezetői jó szövetségesek, de pocsék uralkodók. A demokrácia valóban hiánycikk Szaúd-Arábiában. A nagy üzleti megrendelések rendszerint a család valamelyik tagját gazdagítják, ám ez nem jelent belterjes gazdálkodást. A királyi család ugyanis 15 ezer tagot számlál, ebből ötezren hercegi rangban vannak.
A szaúdi lakosság nem lázong a korrupt királyság ellen. Ám ha Fahd király és Abdullah herceg-trónörökös együttes erővel sem lennének képesek fenntartani a királyi ház hatalmát, a romokon létrejövő „Arábiai Köztársaság” egy pillanat alatt széthullana kisebb egységekre, újrakezdődnének a határ menti villongások, megindulna a harc Mekkáért és Medináért. Az egész kalamajka pedig végérvényesen megszüntetné azt a stabilizáló szelepet, amelyen keresztül megszűrődött a Közel-Kelet országainak olykor radikális véleménye.
Egyértelmű tehát, hogy Amerika nem hagyhatja magára a Szaúd nemzetséget. A királyi család szintén csak az Egyesült Államok révén tudja fenntartani pozícióját, így a kölcsönös függés mindkét ország számára előnyökkel és hátrányokkal is jár. Kínos adatok kerültek napvilágra a szeptemberi gépeltérítőkkel kapcsolatban (tizenhatan szaúdi származásúak voltak), és ezt nem lehet szőnyeg alá söpörni. Az amerikai „felső tízezer” is kezd elégedetlenkedni Washington engedékeny politizálása miatt. Bandar bin Szultán bin Abdul-Aziz herceget, Szaúd-Arábia Egyesült Államokban akkreditált nagykövetét valaha minden washingtoni partira meghívták – mára viszont kegyvesztett lett, mintha rajta kérnék számon Oszama bin Laden bűneit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.