Gyenge, a csipgyártó szektorra nézve siralmas eredményeket tett közzé az egyik legnagyobb mikroelektronikai cég, az Applied Materials. A társaság közleménye szerint a nyeresége 97 százalékkal esett vissza az előző kilenc hónapban, így az Applied részvényei 3,98 százalékkal csökkentek. A negatív hír hatására lefelé mozgott még az Intel (–7,72 százalék) és az Oracle (–0,87 százalék) értéke is. A japán piacra kerülő XBox a Microsoft árára drágítólag hatott, így a szoftvergyártó cég részvényeinek ára 0,26 százalékkal emelkedett. Az Xboxnak egyetlen magyar vonatkozása van: a játékkonzolt itt gyártják.
Hasonlóan Magyarországon készül a Palm m505-ös típusa is, amelyet a Flextronics gyártócsarnokaiban raknak össze. A Palm amúgy igen nagy problémával küzd, a cég vezérigazgatója, Carl Yankovsky a napokban mondott le, és a kézi számítógépek piacán igen erős lett a verseny. A Palm éléről lemondó vezérigazgató feladatait Eric Benhamou, a Palm tanácskozó testületének elnöke látja el ideiglenesen, míg az utódot meg nem találják. A Palm részvényei 2,47 százalékot drágultak arra a hírre, hogy vélhetőleg megtalálták az új vezérigazgatót.
A Dell Computer tőzsdezárás után jelentette be harmadik negyedéves gazdálkodási eredményeit, amelyek jobbak lettek a várakozásoknál. A számítástechnikai eszközöket gyártó cég menedzsmentje 429 millió dollár nettó profitot tett közzé, ami jelentősen eltér az egy évvel korábbi, 674 millió dolláros adattól, de az elemzők által megjósolt szintnél jobb lett. Az egy részvényre jutó nyereség 16 cent lett. A közleményből kitűnik, hogy a Dell a harmadik negyedévben gyorsabban növelte piaci részesedését, mint a fennállása alatt eddig bármikor. A Dell – egyes elemzők szerint – a szűkülő amerikai személyiszámítógép-piacon a harmadik negyedévben hét százalékponttal 26,4 százalékra növelte piaci részarányát. Michael Dell elnök, egyben cégalapító a negyedik negyedévre is 16 dollárcentes profitot jósol részvényenként; ez egybevág az elemzők előrejelzésével. A Dell részvényei a csütörtöki Wall Street-i záráskor 0,84 százalékos drágulást mutattak.
Az ázsiai és az európai tőzsdék tegnap jelentős növekedéssel kezdték a napot. A tokiói Nikkei 225 index végül 1,52 százalékot javulva zárt. A német és a londoni tőzsde napközben egy százalék feletti növekedést mutatott. A későn nyitó amerikai piacok továbbra is iránytalan magatartást jeleztek, amit az októberben 1,1 százalékkal visszaeső amerikai ipar termelési mutatói és a hírhiány idézett elő.
Budapesten nyitáskor még 21 pont plusz volt a BUX-ban, amit az index délig tovább növelt. A kora délután azonban gyengüléssel indult, és azzal is fejeződött be. A magyar index záráskor 47,02 pontos veszteséget jelzett, amit elsősorban a Richter és a Matáv gyengülése okozott. A forgalom alig változott, 10,04 milliárd forint lett, amelyből a 145 forinttal dráguló Mol 3,83 milliárd forinttal, a 305 forintot zuhanó Richter 2,9 milliárd forinttal vette ki részét. A nap meglepetését a Mol okozta 145 forintos drágulásával. Korábban elemzők rámutattak arra, hogy az olajipari cég részvényára igen alacsony, és a felfutási esély egyre nőhet a gázüzletág eladásának közeledtével. Drágult még az OTP (+25 forint) és a BorsodChem (+45 forint). Az OTP árának javulását az a hír mozgatta, hogy a szlovák kormány várhatóan december első hetéig aláírja a szerződést a magyar bankkal a szlovák Investicná a Rozvojová Banka (IRB) 92,55 százalékos részvénycsomagjának eladása ügyében.
Menczer Tamás: A Tisza nem árad, hanem szárad, kiszárad