A ’98-as parlamenti választásokon kis különbséggel, ezerhatszáz szavazattal maradt le az akkori győztes, a volt belügyminiszter Kuncze Gábor mögött a 12-es – az SZDSZ legbiztosabb választókörzetének kikiáltott – Tökölön. Akkor az MSZP-s jelölt az SZDSZ javára a második fordulóban történt visszalépésével ez 4,5 százalékos különbséget jelentett ön és Kuncze Gábor között. Milyen esélyekkel indul most a mandátumért?
– A szoros verseny és az, hogy akkori ellenfelem csak az MSZP visszalépésével tudott nyerni, önmagáért beszél. S több esélyt ad az is, hogy az akkor még nem teljes polgári oldali összefogás most úgy érzem, megvalósult. Azokat az erőket, amelyek között akkor politikai ellentétek voltak, most sikerült magam, vagyis a jelölésem mögé állítani azzal, hogy az előző ciklus munkáját folytatva a helyi érdekeket tartom szem előtt. A tököliek szemében jó pont, hogy helyben elérhető, s nem csak a kampány alatt látható politikusra számíthatnak személyemben. Ennek a térségnek ugyanis nem pártpolitikusra, hanem térségfejlesztő képviselőre van szüksége. A szerep tehát teljesen más. Az ilyen munkára pedig van tizenkét év – ha lehet így fogalmazni – garanciám. Három ciklus óta, amióta Tököl polgármestereként dolgozom, nem csak a város fejlesztését tartottam feladatomnak. A Csepel-sziget egészében gondolkodtam. Az első ilyen nagy feladat a tököli szennyvíztisztító megépítése volt. Akkor Halászteleknek és Szigethalomnak is felajánlottuk az ehhez való csatlakozás lehetőségét. Most pedig Szigethalommal együtt fejeztük be a térségi szennyvízcsatornázási programot, amivel az üdülőterület csatornázását is megoldottuk. A hulladékhasznosítási tervet is közösen szeretnénk tető alá hozni. Úgy gondolom, egy ilyen gondolkodásmódnak köszönhetően növekednek az esélyeim.
– Mit tart elsőrendű feladatnak a térség fejlesztésében?
– Hatalmas változást hozhat a pillanatnyilag tetszhalott állapotban lévő tököli honvédségi reptér hasznosítása. Az ÁPV Rt. hamarosan meghirdeti ugyanis az objektum privatizációját. Kitörési pont az elmúlt tíz évben lerobbant dunai repülőgépgyár – ahol a munkahelyek száma majdnem a hetedére fogyott – és a Csepel Autógyár ingatlanjainak hasznosítása is. Ebben a „rozsdaövezetben” szerintem eddig oktalanul parlagon hagyott lehetőségek fekszenek. Képviselőként ezeknek a régen több ezer embert is foglalkoztató cégeknek kihasználását jól tudom majd segíteni. A fővárosi vezetés már többször elutasította a Kis-Duna tisztításának kérdését. Bár a Horn-kormány annak idején rendelkezett róla, pénzt nem kaptunk az elhatározáshoz. Képviselőként is máshogy dolgoznék. Folytatnám azt a kezdeményezést, amely a Csepel-szigeti Önkormányzatok Szövetségénél folyik. Itt a képviselő-testületekkel napi kapcsolatban maradnék.
– Tökölt hatszázötven évvel ezelőtti írásos emlékek nevezik meg először; az itt élőkre jellemző az összetartás, a hagyományos értékekhez való ragaszkodás. Ennek ellenére az SZDSZ eddig nyert a választókerületben. Mégis alapul veszi az itteniek hagyományos gondolkodását, amikor választási sikerre számít?
– Úgy gondolom, az SZDSZ az első szabad választások idején félrevezette az ittenieket. Hiszen ’90-ben a párt radikálisan kommunistaellenes jelszavakkal kampányolt. Ez pedig a választási eredményeket akkor nagyban befolyásolta. A következő választás szintén azt igazolta, hogy az SZDSZ igencsak mást mond, mint amit később megvalósít. Hiszen akkor kikötötték: ha Horn Gyula lesz az MSZP miniszterelnök-jelöltje, nem tárgyalnak az MSZP-vel, illetve kizártnak hirdették a velük való egyeszséget. Majd a választást követően mégis koalíciót kötöttek a szocialistákkal. Hasonlóan ehhez a fogáshoz Kuncze Gábor mint volt piarista diák kampánya során gyakran hivatkozik arra, milyen neveltetést kapott. Én azonban nem hiszem azt, hogy a választókat negyedszer is meg lehet téveszteni. Üres ígéretekkel és néhány hónapos, gyors kampánykörutakkal pedig még úgy sem. Az elmúlt évek sok teljesítetlen tervet és a térségnek kifejezetten hátrányos döntést hoztak a tökölieknek és a többi településnek is. A kárpótlás utáni földárveréseknél például a fővárosiak kizárását javasló törvény elutasításával az SZDSZ nagy kárt okozott a helyi gazdálkodóknak. A rossz helyzet ellenére akkor sikerült a helyiek számára jó megoldást találnunk. Az pedig, hogy a koalíció akkor ellenezte a világkiállítás gondolatát, közvetlenül több helyi projektünk messzi álommá válását okozta. Ez nagy hiba volt. A tököli körzet kimaradt egy tízéves fejlődési ciklusból. Lelassult a térségi szennyvízprogram és megmaradt sok, máig tartó hiányossága a helyi közlekedésnek is. A gondok megoldása a következő ciklusra marad. Nagy hiba lenne, ha – az SZDSZ politikáját követve – ugyanúgy elutasítanánk az olimpiát is. Tudom, hogy az ezzel járó fejlesztések a körzetben reptérrekonstrukciót és a halászteleki uszoda megépítését, Dunaharasztin, Szigetszentmiklóson pedig uszodakomplexum létrehozását jelentenék.
***
HOFFMAN PÁL 53 éves, 1990-től Tököl polgármestere. Két gyermeke van. 1982-ben szerzett tanári diplomát, 1992-ben pedig vállalkozásmarketing-szaküzemgazdász másoddiplomát. Jelenleg a Közgazdaság-tudományi Egyetem és a Századvég iskola kommunikáció-politikai szakértő szakának hallgatója. Élsportoló, négyszeres kézilabda-válogatott. 1990-ben a Magyar Köztársaság Arany Érdemkereszt kitüntetésében részesült. Később Maléter Pál-emlékéremet, a Pofosz Nagykeresztjét és a Honvédelemért kitüntetést kapott.
***
ORSZÁGALMA-DÍSZKUTAT AVATTAK. A millenniumi év tököli zárórendezvényének keretében Rockenbauer Zoltán kulturális miniszter, Hoffman Pál polgármester és Jelenits István piarista tanár társaságában leplezte le tegnap azt a szökőkutat, amely ezentúl a város központjában áll majd az ezeréves ünnep emlékezetére. A címeres országalma-díszkút avatóján a miniszter beszédében kiemelte: Tököl városa különleges értékeket gyűjtött össze a múltban. Az itt élők jól tudják, hogyan kell szűkebb hazát építeni. Az avatás után a Seres János és Szórádi Zsigmond alkotta kutat a katolikus és református egyházak képviselői áldották meg.

Rétvári Bence: Az idén 11 milliárd forintnyi teljesítményjuttatást kapnak a rendvédelmi dolgozók