A Közel-Kelet örök háborúja

Mikor a betlehemi Születés Templomában karácsonykor megkezdődik az éjféli mise, már elhamvadt Tel-Avivban a hanuka olajának lángja. Hebronban pedig az utolsó rakéták is elszálltak az ég felé az íd al-Fitr, a mozlimok böjthónapjának lezárásaként megtartott mulatságon. A három ünnep ugyan elkülönül egymástól, mégis mindegyik a békéről, a szeretetről szól. Éppen ezért szomorú, hogy Izraelben egymástól alig néhány kilométerre más vallású, de egyistenhívő emberek megünneplik a békét, a szeretetet, képtelenek azonban ennek érvényt szerezni a mindennapjaikban.

2001. 12. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jeruzsálem a világ egyik legszebb és egyben talán legfurcsább városa. A katonák állig felfegyverkezve járőröznek, a gépkarabély az asztalnak támasztva. Palesztinokat igazoltatnak. Mint egy háborús ország ostromlott fővárosában. Az aranykupolás al-Aksza-mecset mellett férfiak tolonganak, akiket nem engednek imádkozni. A Siratófalnál hosszú szakállú ortodox zsidók mormolják jellegzetes hajlongással imáikat. A város szívében katolikus szerzetesek imádkoznak az Úrhoz. A békéért mondott imáik talán most a legaktuálisabbak. A Megváltó születésének ünnepét rendszerint több tízezer hívő követi figyelemmel a helyszínen, köztük Jasszer Arafat palesztin elnök, aki évek óta mindig elzarándokolt Betlehembe. Az idei lesz az első karácsonya, amikor távol marad a Születés Templomától. Az izraeli hatóságok ugyanis megtiltották Arafatnak, hogy elmenjen Betlehembe. Azzal indokolták döntésüket, hogy Arafat úgyszólván semmit nem tesz a terrorcsoportok felszámolásáért, miközben ezt megelőzően, szombaton újabb Dzsihád-vezetőket tartóztattak le a palesztin rendőrök. Tankok veszik körül Arafat ramalláhi irodáját, helikoptereit tönkretették. Túsz a saját házában.
Ez a hely, amelyet három egyistenhívő vallás is szent „fővárosának” tart, mostanra az erőszak vidékévé vált. Mintha kevés lenne a terület az itt élőknek! Vannak, akik itt születtek, és elvesztették hazájukat, mert a politikacsinálók így döntöttek. Vannak mások, akik háborúk elől menekültek ide, és új országot alapítottak. És vannak, akik csak figyelik ezeknek az embereknek a harcát, és emlékeztetni akarnak a ramadán és a hanuka üzenetére. Mindkettő a békéről, a megbocsátásról szól. Mint ahogy Krisztus születése is a reményt jelképezi, hogy le lehet győzni a halált.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.