Optimizmust keltő hatása volt az amerikai piacra a harmadik negyedéves csődszámok kimutatása is, a közzétett adatok szerint ugyan mind kevesebb csődöt jelentenek, de ezek száma még így is magas. A statisztikai jelentés szerint júniustól szeptember végéig 360 ezer csődbejelentés érkezett, ami csaknem 14 százalékkal több a korábbi év hasonló időszakához képest. A vállalati csődöket az Enron problémája hívta elő. A Dynegy vezetői szerint az Enron félrevezette a felvásárlót és a részvényeseit, amikor negyedéves jelentései nem a valóságnak megfelelő képet mutatták.
Csőd ide vagy oda, a spekulánsok venni akartak részvényeket és akaratukat véghez is vitték. A piacot elsősorban a technológiai papírok árfolyam-emelkedése húzta fel, így jelentős drágulást jelzett az Intel, a Cisco Systems, az Applied Materials és a szintén mikroelektronikai cég a Novellus is. A csipgyártók drágulását a UBS Warburg jelentése okozta, ebben a befektetési tanácsadó cég a szektor növekedési lehetőségeit ismertette.
A Wall Streetet követte tegnap a tokiói börze is, pedig Japánról folyamatosan jelennek meg negatív jóslatok, a Nikkei 225 index 2,5 százalékot erősödött. A nyertesek között lehetett találni az igen erőteljes marketingtevékenységet végző Minolta elektronikai céget is. A Minolta Magyarországon is jelen van az irodai alkalmazások terén, és a hazai nyomtató- és másológéppiacból több mint tíz százalékában részesül. A Minolta elképzelései szerint a magyar piacon 2800 darab másológépet és 4100 darab printert sikerül értékesíteni 2001-ben.
A japán és az amerikai piac megélénkülésével együtt az európai parketteken is megjelentek a befektetők. Míg New Yorkban csak színleltnek tekintették a drágulásokat, addig az öreg kontinensen már az év végi hajrára készültek a vásárlók. A nem túl kedvező munkanélküli adatok ellenére a német DAX 3,6 százalék körüli javulást mutatott, míg a londoni FTSE kurzusa egy százalékot meghaladó mértékben nőtt. A német munkanélküliség októberben 9,2 százalékra nőtt a korábbi hónap 9,0 százalékáról, míg az euróövezet üzleti hangulata tovább csökkent novemberben.
New Yorkban a drágulás ott folytatódott, ahol előző nap abbamaradt, a Dow már az első pillanatokban átlépte a tízezer pontos határt, és egyre magasabb régiókba emelkedett. Hasonlóan nőtt a Nasdaq értéke is, amely ismét átlépte a kétezer pontot. Szakértők szerint a szárnyalásokat a novemberi igen jó, 51,3 pontos beszerzői menedzserindex indukálta, de a megkérdezett brókerek állították, hogy nagy nyomás nehezedett a vevői oldalról a piacra, így vélhetően eddig parkoló pályán lévő pénzek is megfordultak a Wall Street-i parketten.
Budapesten nyitáskor még csak 65 pontos pluszt jelzett a BÉT mutatója, és kordélután is inkább előző értéke körül mozgott az index. A fordulatot a tengerentúli nyitás hozta meg, így a BUX értéke napi csúcsán 7250,53 ponton zárt ami 132,47 pontos erősödésnek felelt meg. A forgalom megnövekedett és 7,64 milliárd forintot ért el.
A vezető részvények többsége erősödött, a Matáv ára 25 forintot, a Mol értéke 85 forintot, míg az OTP 645 forinttal ugrott meg. A Mol-részvények vásárlóit nem igazán izgatta az a hír, hogy a lengyel kincstárügyi miniszter csak a magyar olajipari céggel történő kizárólagos tárgyalások lejárta után dönt a PKN Orlen tender ügyében. A növekedőkből érdemes kiemelni a Graphisoft papírjait, amelyek 119 forintot erősödtek. A vesztesek sorába tartoztak viszont a gyógyszeripari és a vegyipari papírok, a BorsodChem és a TVK 45-45 forintot csökkent.
Érkeznek a keményebb mínuszok