Jól zárta a napot a BUX

Tovább gyűrűzik a botrány az Enron-csődje miatt. A hét második kereskedési napján New Yorkban eleinte bizonytalannak ígérkezett az üzleti nap, majd kedvező gazdasági előrejelzések hatására növekedés kezdődött a piacon. Akár korrekciónak is nevezhetnénk a keddi napon történteket: a Nasdaq értéke 3,06 százalékot, a Dow Jones kurzusa 1,33 százalékot javult. Elemzők szerint a drágulási folyamat még nem kezdődött el, a spekulánsok a következő évre adott elemzésekből azt szűrték le, hogy már közel a fordulat, így rövid időre megrohanták a parketteket. Az amerikai fellendülést a tokiói börze 2,5 százalékos, európai társai pedig 1–3 százalékos javulással nyugtázták, a magyar tőzsde viszont csak az utolsó pillanatban reagált a történtekre.

2001. 12. 06. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Optimizmust keltő hatása volt az amerikai piacra a harmadik negyedéves csődszámok kimutatása is, a közzétett adatok szerint ugyan mind kevesebb csődöt jelentenek, de ezek száma még így is magas. A statisztikai jelentés szerint júniustól szeptember végéig 360 ezer csődbejelentés érkezett, ami csaknem 14 százalékkal több a korábbi év hasonló időszakához képest. A vállalati csődöket az Enron problémája hívta elő. A Dynegy vezetői szerint az Enron félrevezette a felvásárlót és a részvényeseit, amikor negyedéves jelentései nem a valóságnak megfelelő képet mutatták.
Csőd ide vagy oda, a spekulánsok venni akartak részvényeket és akaratukat véghez is vitték. A piacot elsősorban a technológiai papírok árfolyam-emelkedése húzta fel, így jelentős drágulást jelzett az Intel, a Cisco Systems, az Applied Materials és a szintén mikroelektronikai cég a Novellus is. A csipgyártók drágulását a UBS Warburg jelentése okozta, ebben a befektetési tanácsadó cég a szektor növekedési lehetőségeit ismertette.
A Wall Streetet követte tegnap a tokiói börze is, pedig Japánról folyamatosan jelennek meg negatív jóslatok, a Nikkei 225 index 2,5 százalékot erősödött. A nyertesek között lehetett találni az igen erőteljes marketingtevékenységet végző Minolta elektronikai céget is. A Minolta Magyarországon is jelen van az irodai alkalmazások terén, és a hazai nyomtató- és másológéppiacból több mint tíz százalékában részesül. A Minolta elképzelései szerint a magyar piacon 2800 darab másológépet és 4100 darab printert sikerül értékesíteni 2001-ben.
A japán és az amerikai piac megélénkülésével együtt az európai parketteken is megjelentek a befektetők. Míg New Yorkban csak színleltnek tekintették a drágulásokat, addig az öreg kontinensen már az év végi hajrára készültek a vásárlók. A nem túl kedvező munkanélküli adatok ellenére a német DAX 3,6 százalék körüli javulást mutatott, míg a londoni FTSE kurzusa egy százalékot meghaladó mértékben nőtt. A német munkanélküliség októberben 9,2 százalékra nőtt a korábbi hónap 9,0 százalékáról, míg az euróövezet üzleti hangulata tovább csökkent novemberben.
New Yorkban a drágulás ott folytatódott, ahol előző nap abbamaradt, a Dow már az első pillanatokban átlépte a tízezer pontos határt, és egyre magasabb régiókba emelkedett. Hasonlóan nőtt a Nasdaq értéke is, amely ismét átlépte a kétezer pontot. Szakértők szerint a szárnyalásokat a novemberi igen jó, 51,3 pontos beszerzői menedzserindex indukálta, de a megkérdezett brókerek állították, hogy nagy nyomás nehezedett a vevői oldalról a piacra, így vélhetően eddig parkoló pályán lévő pénzek is megfordultak a Wall Street-i parketten.
Budapesten nyitáskor még csak 65 pontos pluszt jelzett a BÉT mutatója, és kordélután is inkább előző értéke körül mozgott az index. A fordulatot a tengerentúli nyitás hozta meg, így a BUX értéke napi csúcsán 7250,53 ponton zárt ami 132,47 pontos erősödésnek felelt meg. A forgalom megnövekedett és 7,64 milliárd forintot ért el.
A vezető részvények többsége erősödött, a Matáv ára 25 forintot, a Mol értéke 85 forintot, míg az OTP 645 forinttal ugrott meg. A Mol-részvények vásárlóit nem igazán izgatta az a hír, hogy a lengyel kincstárügyi miniszter csak a magyar olajipari céggel történő kizárólagos tárgyalások lejárta után dönt a PKN Orlen tender ügyében. A növekedőkből érdemes kiemelni a Graphisoft papírjait, amelyek 119 forintot erősödtek. A vesztesek sorába tartoztak viszont a gyógyszeripari és a vegyipari papírok, a BorsodChem és a TVK 45-45 forintot csökkent.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.