Panaszkodnak a Kálvin téri építkezésre

Felháborodások és panaszok övezik a Kálvin téri irodaház építését. A napokban leállíttatták az épület magasítási munkálatait, mivel félő, hogy a környékbeli házak kéményeibe visszaáramlik a füst. Többen bírálják az irodaházak városképi megjelenítését is.

2001. 12. 06. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hangos kalapálásra ébredtek a lakók hétfőn a Kálvin téren, annak ellenére, hogy a VIII. kerületi önkormányzat vezetői átnyújtották a határozatot az építkezés leállításáról. A helyszínen lévő munkások úgy tudják, hogy a beltéri munkálatokat folytathatják, csak az emeletépítést tiltja meg a határozat addig, amíg a szomszédos házak kéményeit meg nem magasítják.
Nagy Jánosné a Múzeum utca 5. szám alatt lakik a legfelső emeleten, ablaka éppen az épülő irodaház mellett van. Elmondta, hogy már az építkezés megkezdésekor repedni kezdett a fal. Azóta éjjel-nappal dolgoznak, hétvégén is, a zaj elviselhetetlen és még abban sem tudtak megállapodni az építtetővel, hogy ne az ablak alatt helyezzék el a mobil illemhelyeket. Nagy Jánosné úgy tudja, fütési idény alatt nem szabad megbontani a lakóház tetejét, ezért attól tart, hogy a kéménymagasítást nem fogja elvégezni az építtető.
Fekete Gábor, az alvállalkozó Kálvin Center Kft. főmérnöke elmondta: már folyamatban van a kéménymagasításhoz szükséges vizsgálatok elvégzése, de még szükséges a kéményseprő vállalat jóváhagyása a kiviteli tervekhez. Lapunk kérdésére válaszolva hangsúlyozta: fűtési idényben is el lehet végezni a munkát, de ehhez a fűtést le kell állítani, ami lakásonként egy napot jelent. Erre az időre is köteles azonban fűtési lehetőséget nyújtani a beruházó Swietelsky Kft. Hogy pontosan mikor kerül sor a kéménymagasítás kivitelezésére, az függ attól is, hogy menynyi ideig tart az engedélyezési folyamat, de elképzelhető, hogy már decemberben elvégzik a munkát. A Kálvin téren épülő irodaházak városképi megítéléséről igen eltérőek a vélemények. A lapunk által megkérdezett Ráday Mihály városvédő irónikusan úgy fogalmazott: a Kálvin Centernek nevezett épület és a mellette létesülő irodaház a modern magyar építészet olyan „nagyszerű” műve, amelyre direkt zavarólag hatnak a klasszicista Nemzeti Múzeum és a környék múlt századi épületei. A szabad demokrata fővárosi képviselő szerint több jogsértő határozat született az építési engedély kiadásakor, amiért a műemlékvédelmi hivatalhoz fordult. Ez utóbbi intézmény döntött arról, hogy a Múzeum utca 3 szám alatti házat az eredeti állapotában kell visszaállítania a Kálvin Centert építtető beruházónak. Hozzátette: a Fővárosi Tervtanács megosztott volt az engedélyek véleményezése során, ám mivel döntési jogkörrel nem rendelkezett, érdemben nem tudta befolyásolni az építkezés megkezdését. A két Kálvin téri irodaház olyan lesz majd, mint egy völgyzáró gát – mondta végül Ráday Mihály.
Juharos Róbert, a kerület fideszes országgyűlési képviselője azt nehezményezte, hogy a befektető annak ellenére kapta meg a már elkészült irodaház használatbavételi engedélyét, hogy nem építette meg a Pollack Mihály téren az általa megígért mélygarázst. – Amióta a fővárosi önkormányzat eladta a két ingatlant, s módosította a rendezési tervet szinte semmi sem megy rendben – vélekedett. Elmondta: napjában számos környékbeli lakó keresi meg panaszával, amelyek többnyire jogosak. – Ha nem lennék hivatásos politikus, biztos, hogy demonstrációt szerveznék az erőszakos és sok szabálytalansággal járó építkezés miatt – tette hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.