Hangos kalapálásra ébredtek a lakók hétfőn a Kálvin téren, annak ellenére, hogy a VIII. kerületi önkormányzat vezetői átnyújtották a határozatot az építkezés leállításáról. A helyszínen lévő munkások úgy tudják, hogy a beltéri munkálatokat folytathatják, csak az emeletépítést tiltja meg a határozat addig, amíg a szomszédos házak kéményeit meg nem magasítják.
Nagy Jánosné a Múzeum utca 5. szám alatt lakik a legfelső emeleten, ablaka éppen az épülő irodaház mellett van. Elmondta, hogy már az építkezés megkezdésekor repedni kezdett a fal. Azóta éjjel-nappal dolgoznak, hétvégén is, a zaj elviselhetetlen és még abban sem tudtak megállapodni az építtetővel, hogy ne az ablak alatt helyezzék el a mobil illemhelyeket. Nagy Jánosné úgy tudja, fütési idény alatt nem szabad megbontani a lakóház tetejét, ezért attól tart, hogy a kéménymagasítást nem fogja elvégezni az építtető.
Fekete Gábor, az alvállalkozó Kálvin Center Kft. főmérnöke elmondta: már folyamatban van a kéménymagasításhoz szükséges vizsgálatok elvégzése, de még szükséges a kéményseprő vállalat jóváhagyása a kiviteli tervekhez. Lapunk kérdésére válaszolva hangsúlyozta: fűtési idényben is el lehet végezni a munkát, de ehhez a fűtést le kell állítani, ami lakásonként egy napot jelent. Erre az időre is köteles azonban fűtési lehetőséget nyújtani a beruházó Swietelsky Kft. Hogy pontosan mikor kerül sor a kéménymagasítás kivitelezésére, az függ attól is, hogy menynyi ideig tart az engedélyezési folyamat, de elképzelhető, hogy már decemberben elvégzik a munkát. A Kálvin téren épülő irodaházak városképi megítéléséről igen eltérőek a vélemények. A lapunk által megkérdezett Ráday Mihály városvédő irónikusan úgy fogalmazott: a Kálvin Centernek nevezett épület és a mellette létesülő irodaház a modern magyar építészet olyan „nagyszerű” műve, amelyre direkt zavarólag hatnak a klasszicista Nemzeti Múzeum és a környék múlt századi épületei. A szabad demokrata fővárosi képviselő szerint több jogsértő határozat született az építési engedély kiadásakor, amiért a műemlékvédelmi hivatalhoz fordult. Ez utóbbi intézmény döntött arról, hogy a Múzeum utca 3 szám alatti házat az eredeti állapotában kell visszaállítania a Kálvin Centert építtető beruházónak. Hozzátette: a Fővárosi Tervtanács megosztott volt az engedélyek véleményezése során, ám mivel döntési jogkörrel nem rendelkezett, érdemben nem tudta befolyásolni az építkezés megkezdését. A két Kálvin téri irodaház olyan lesz majd, mint egy völgyzáró gát – mondta végül Ráday Mihály.
Juharos Róbert, a kerület fideszes országgyűlési képviselője azt nehezményezte, hogy a befektető annak ellenére kapta meg a már elkészült irodaház használatbavételi engedélyét, hogy nem építette meg a Pollack Mihály téren az általa megígért mélygarázst. – Amióta a fővárosi önkormányzat eladta a két ingatlant, s módosította a rendezési tervet szinte semmi sem megy rendben – vélekedett. Elmondta: napjában számos környékbeli lakó keresi meg panaszával, amelyek többnyire jogosak. – Ha nem lennék hivatásos politikus, biztos, hogy demonstrációt szerveznék az erőszakos és sok szabálytalansággal járó építkezés miatt – tette hozzá.
Orbán Viktor Varga Mihályt jelölte a jegybank élére