Német–olasz–francia mintára alakult az 1996. november elseje óta működő járőrszolgálat. Az új egység létrehozása a feketegazdaság elleni hatékony fellépést, valamint az EU-csatlakozásra való felkészülést szolgálta. – A csapat elsőként kapott országos illetékességet a hasonló szervek közül – mondta Boros Ottó alezredes, a VPOP központi járőrszolgálata parancsnokságának helyettes vezetője.
A vámkommandó munkája során nem személyeket ellenőriz, hanem szállítmányokat, fuvarozóeszközöket, csomagokat, vendéglátó egységeket. Ellenőrzési jogosultsága kiterjed valamennyi vám vagy adó alá eső jövedéki, idegenforgalmi, nemesfém és nemzetközileg ellenőrzött termékre, technológiára. Boros Ottó kifejtette: ha a járőrszolgálat elsődleges szabálysértést állapít meg, intézkedik az elkövetővel szemben, az ellenőrzés után lefoglalja a talált árut. Bűncselekmény alapos gyanúja esetén, ha a VPOP-nak van rá nyomozati jogköre, lefolytatja a nyomozást, ha nincs, akkor átadja az ügyet a rendőrségnek. Az elmúlt öt évben összesen 28 868 ellenőrzést hajtott végre a járőrszolgálat, ebből 4499 jogsértést derített fel.
Boros Ottó tájékoztatása szerint a vámkommandó a határszéleken, a fővárosban, ezen belül néhány piacon, Pest, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Bács-Kiskun megyében a legaktívabb. Az alezredes úgy véli, a járőrszolgálat ereje a mobilitásban és a magasan kvalifikált állományban rejlik. A több száz főt számláló csapatban az átlagéletkor 26 év, tagjaik a magas szintű tanulmányi képzések mellett önvédelmi és járművezetői oktatásban is részesülnek.
1999-ben az ORFK Különleges Szolgálatánál megkezdődött egy vámosokból álló speciális állomány, az úgynevezett Merkúr bevetési egység képzése. A csapat tagjai speciális képzést kapnak küzdősportokban, lövészetben, s felszerelésük is különleges. Őket a nehezebb eseteknél (például amikor fegyveres ellenállásra lehet számítani) vezénylik ki. A járőrszolgálat munkájának hatékonyságát segíti a lakossági zöldszám (06-80/200-789), amelyre bejelentéseket várnak, illetve az, hogy a nyomozó szervek jogosultak titkosszolgálati eszközök alkalmazására. Boros Ottó beszámolt arról is: ötéves működésük alatt néhány panasz is érkezett ellenük a Fővárosi Főügyészséghez, ám az elbírálás után eddig mindannyiszor elutasították ezeket, csak egy embertől kellett megválniuk korrupció miatt.

Alapjogokért Központ: Lengyelország, a globalisták kísérleti terepe