A nagy generáció utolsó harca

2002. 01. 05. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Franciaország elkezdte a hajrát az idei elnök- és nemzetgyűlési választások előtt. Véget érhet az Elysée-palota politikai társbérlete az egymással csak a polgárok döntése miatt szövetkezni kényszerülők között, de bekövetkezhet az is, hogy még a jelenleginél is bonyolultabb helyzet alakul ki a jövő Franciaországában. Arról nem is szólva, hogy a frank „nyugdíjba vonulásával” búcsút mondott a hazai politikai életnek az egykori államfő, Valéry Giscard d'Estaing – és a „nagy generáció” több tagja is utolsó csatájára készül.
A Nemzetgyűlés tagjainak megválasztásakor Lionel Jospin kormánya az életéért és az egész baloldali blokkért küzd. A jobboldalon adva van ugyanis az újraválasztásra esélyes államfő, Jacques Chirac, aki esetleges győzelme esetén további öt évet tölthet a legfőbb közjogi méltóság bársonyszékében. Ha pedig a választók az államfő mellett a Nemzetgyűlésben is a jobboldal politikusait támogatják, a baloldal teljes elszigeteltségbe kerül. A francia szavazók számára általában az elnökválasztás jelenti az utolsó „közvélemény-kutatást” a nemzetgyűlési választások előtt. Ha tehát Chirac elnöki jogosítványát meghosszabbítják, a választási pszichológia tézisei szerint elképzelhető egy földcsuszamlásszerű jobboldali győzelem. Persze, ha Chirac nagyon fölényes győzelmet aratna, a szavazók – a demokráciát féltve – a baloldal felé húznának, így újabb politikai társbérlet alakulna ki, mindkét irányzat őszinte bánatára.
A baloldalnak további gondot okoz, hogy politikusaik egyre inkább kiöregszenek, és utódaik nem váltották be a szavazók reményeit. Nehéz dolguk van, hiszen Mitterand emlékét kellene elhomályosítaniuk, de jó lenne legalább jospini erényeket felmutatniuk. A jobboldal sokat profitálhat ebből. Bár Chirac már majdnem hetvenéves, az utódok tehetségesek, saját arculattal rendelkeznek. A jobboldal vezető ereje, az RPR inkább a bőség zavarával küzd.
Bár nem számítanak esélyesnek, nem szabad félvállról venni a Nemzeti Frontot (FN) és annak vezetőjét, Jean-Marie Le Pent. Nem lehetetlen, hogy a nemzeti radikalizmust képviselő formáció akár tíz százalék fölötti eredményt érjen el, amivel könynyen beleszólhat a koalíciós tárgyalásokba.
*
Charles Pasqua volt belügyminiszter, aki az RPF elnöke, a napokban a baloldali irányítás alatt álló miniszterelnöki hivatal mesterkedéseinek tulajdonította, hogy a kampány küszöbén állami forrásból származó pénzösszegek megcsapolásának gyanújával bűnvádi eljárás alá vonták két közeli munkatársát. Állítása szerint a „lejáratási manőver” Chirac elnök újraválasztási esélyeinek megtorpedózását célozza.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.