Életveszélyes a feltáratlan budavári barlangrendszer

Több helyen is életveszélyessé váltak a budai Vár egyes részei az alatta húzódó, egyelőre még feltáratlan barlangrendszer miatt. Az Európában egyedülálló föld alatti képződményt, a felszín alatti vízforrásokat gyakran hagyták figyelmen kívül az utóbbi évszázad várbeli építkezései során, így mára több ház megsüllyedt, lyukak és mélyedések keletkeztek az I. kerület bizonyos területein.

2002. 01. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Katasztrofális állapotba került a Vár alatt található barlang több szakasza. A rendszer feltérképezésére és biztonságossá tételére milliárdokra lenne szükség. Ehhez a jelenleginél nagyságrendekkel nagyobb állami, fővárosi és kerületi támogatásra lenne szükség. Információink szerint 1992 óta mindössze 368 millió forintot költött a barlangrendszer rendbetételére az állam, a fővárosi önkormányzat csupán 94 millió forintot adott, míg a várkerület 160 millió forintot áldozott erre a célra. Lapunk úgy tudja, hogy Nagy Gábor Tamás, a kerület fideszes polgármestere és országgyűlési képviselője tárgyalásokat kezdeményezett több tárcával, így a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumával a barlangrendszer feltárása és helyrehozatala céljából. A fővárosi önkormányzatnál pedig Bánovics Tamás MIÉP-es képviselő interpellálni készül Demszky Gábor főpolgármesterhez, hogy Budapest is nyújtson nagyobb segítséget a munkálatok elvégzéséhez.
Árendás Mónika, a MIÉP I. kerületi képviselője lapunkat arról tájékoztatta, hogy a közelmúltban megnövekedett a Várban a barlangrendszerrel kapcsolatos balesetek, káresetek száma.
Árendás Mónika szerint a barlang – amelyről pontosan nem lehet tudni, mekkora, csak annyit, hogy hatalmas – helyenként háromszintes és nyolc méter magas. Egyes részeiről viszont kiderült, hogy életveszélyes – tette hozzá. A várbusz gödörbe süllyedése, a Dísz téri óvódaudvar beszakadása mind-mind a kiterjedt barlangrendszernek köszönhető. Árendás Mónika közölte, a javarészt természeti képződmény kőzetét különböző hévforrások alakítgatták. A levéltárban fellelt anyagok és a régészeti leletek alapján valószínűsíthetően nemcsak az utóbbi ezer évben, hanem már jóval régebb óta szolgált emberek lakhelyéül a barlang. Érdekességként megemlítette, hogy nemrég két középkori zsinagóga maradványát is felfedezték a kutatók, nagyon értékes óhéber feliratokkal együtt.
A MIÉP-es politikus ezért úgy véli, hogy a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége is segítséget nyújthatna, hiszen a két értékes emléket fontos lenne megőrizni. Árendás Mónika kifejtette: az állami és önkormányzati segítségnyújtás halaszthatatlan, hiszen az egyik legveszélyesebb területen, a Szentháromság térnél például szinte naponta keletkeznek újabb repedések a talajon. Szorgalmazta azt is, hogy az I. kerület vegyen igénybe PHARE-forrásokat is a barlangrendszer helyreállítása és megvédése érdekében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.