Emelkedik az átlagéletkor

Az 1990-es években folytatódott a nők arányának növekedése a társadalomban. Napjaink „nőtöbblete” – ezer férfira országosan 1096 nő jut – meghaladja a második világháború férfiveszteségei után tapasztalt arányt is – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal nemrég közölt népszámlálási gyorsjelentéséből.

2002. 01. 14. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vizsgálta a népszámlálás a társadalom korösszetételét is, amelynek kedvezőtlen irányú eltolódása inkább a nőknél figyelhető meg. Ma Magyarországon a nők több mint fele a negyvenéves és idősebb korosztályba tartozik. Amíg a férfiaknál 1990 óta a hatvanévesek és idősebbek aránya csak 0,8, addig a nőknél 1,8 százalékponttal emelkedett. Száz év alatt a lakosság átlagos életkora tizenkét évvel, 26,9-ről 39,1 évre emelkedett. A lakosság családi állapotát az idei népszámláláskor fennálló jogi helyzet szerint próbálták regisztrálni. Eszerint hoszszabb ideje folyamatosan csökken a házasok aránya, amit mindkét nemnél az elváltak, a nőtlenek és a hajadonok arányának növekedése kísér. Az özvegy nők arányának növekedését elsősorban a középkorú férfiak halandóságának emelkedése okozta. Az előző népszámlálás óta a 30 éven aluliaknál különösen nagy mértékben viszszaesett a házasok aránya. Amíg a 25–29 éves férfiaknak csaknem kétharmada, a nőknek több mint háromnegyede házasságban élt tíz évvel ezelőtt, addig napjainkban az ilyen korú férfiaknak alig több mint egyharmada, a nőknek valamivel több mint a fele.
A száz férjezett nőre jutó gyermekek száma 1920-ban még 362 volt, ami 1980-ra 189-re esett vissza. Ez a szám 2001-ben nem változott az 1990-es 188-hoz képest. Érdekes, hogy 1920-ban a házasságban élő nőknek még több mint a negyven százaléka négy vagy több gyermeket szült, ez az arány napjainkra alig éri el az öt százalékot. Az adatok szerint a férjezett nőknél a termékenységi kor folyamatosan szűkül, később kezdődik és hamarabb fejeződik be. Érdekes ugyanakkor, hogy a 15–19 éves nők termékenysége magasabb, mint tizenkét évvel korábban. A dél-dunántúli megyékben és a Dél-Alföldön, valamint Csongrád megyében a legalacsonyabb a házas nők termékenysége, bár ez is jóval meghaladja a budapesti termékenységi szintet. Az északi, északkeleti megyékben házasságban élő nők termékenysége a legmagasabb, de a népesség reprodukciójához szükséges száz nőre jutó 210 élveszülést egyedül a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei férjezett nők biztosítják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.