Észak-Afrika iszlám öszvérei – közelebbről

A fekete kontinensen a Szahara jelenti a kulturális és földrajzi választóvonalat. Tőle északra a Fekete-Afrika egzotikuma hirtelen megszűnik és felváltja a földközi-tengeri kereskedőállamok nyüzsgése, az európai gyarmatosítók által kidolgozott közigazgatás pedig iszlám törvényekkel felvértezve veszi fel a harcot a történelemmel. Izgalmas világ, mégis kicsit „öszvér”. Se Afrika, se Közel-Kelet, se Európa. Leginkább a gyarmati múlt máig élő öröksége, amelyet mindenki szeretne elfelejteni, de előtte profitálni is akar belőle.

2002. 01. 19. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az észak-afrikai országok mindegyike sajátos életet él. Megteremtették a demokráciát kicsit máshogy értelmező „észak-afrikai mentalitást”, és keményen harcolnak a minduntalan fellángoló iszlámista mozgalmak ellen. Adottságait talán Tunézia tudta legjobban kiaknázni. Ezt az országot felfedezték maguknak a turisták és a befektetők. Bár a nemzetközi emberjogi szervezetek tiltakoznak a diktatórikus vezetés ellen, sokat nem tudnak elérni. Igaz, Tunéziában könnyen elcsendesedik a jogvédők hangja. Az újságok cikkeit ellenőrzik, és a közelmúltig a külföldi emberjogi képviselők beutazását is megtiltották. Ez a jogtiprás azonban egyben az ország működőképességéhez is elengedhetetlen. A keménykezű Abidine Ben Ali, az országot 1987 óta irányító elnök csak így tudja visszaszorítani a szélsőséges iszlám erőket. Bár rendszere egyedül az észak-afrikai demokrácia követelményeinek felel meg, a vaskézzel irányított ország mégis turistaparadicsom. Az olasz maffia a jelek szerint kapva kapott a kevéssé ellenőrzött pénzmosási lehetőségen. Dollárszázezreik most a tunéziai tengerpartot teszik csillogóvá, miután már sehol máshol nem bíznak a Corleonék pénzében. Ben Ali elnök azonban úgy véli, a pénznek nincs szaga.
A fejlődést hasonló úton képzeli el Marokkó. Az ifjú VI. Mohamed király trónfoglalásakor reformokat ígért, ezek azonban jórészt elmaradtak. A marokkóiak túlnyomó többsége azonban érdekes módon boldog volt a modern Marokkó megteremtésének sikertelensége miatt. VI. Mohamed ugyanis például ifjonti hévvel női egyenjogúságot tervezett bevezetni, és ez ellen a betiltott Al-Adl Val Ihszán (Igazság és Könyörületesség) iszlám vallási párt hívei százezres tömegtüntetéseken tiltakoztak. Marokkót lehetőségei feljogosítanák a Tunéziához hasonló fejlettség elérésére, de az állandó hadakozás az iszlám erkölcs és a modernizálás hívei között ezt lehetetlenné teszik.
Líbia és Algéria az eddig felvázoltakkal szöges ellentétben álló kormányzati stratégiát dolgozott ki. Algériában évtizedek óta folynak a harcok a kormánycsapatok és a szemben álló iszlámista erők között. Algéria vérzivataros történelme során nem tudott annyi erőt fordítani a szélsőséges vallási mozgalmak megfékezésére, és ez lett a veszte. Itt immáron négyen hadakoznak: a hatalmát megtartani akaró katonai kormány, a betiltott Iszlám Üdvfront (FIS) mozlimjai, valamint a saját nyelvét és kultúráját elismertetni kívánó berber és kabil kisebbség. Algériát évtizedek óta elkerülik a turisták, gazdasága romokban hever. Ám valószínű, hogy még ennél is nagyobb lenne a káosz, ha a kormány 1991-es, teljességgel diktatórikus döntése nem menti meg az országot Afganisztán sorsától. Akkor a parlamenti választásokon az FIS behozhatatlan előnyre tett szert, és várható volt a vallási uralom kezdete. A katonai vezetés azonban megszakította a választási folyamatot, és betiltotta a vallási alapon szerveződő pártokat. Azóta kézi vezérléssel működik Algéria, de a vezetés egyre kevésbé képes felvenni a harcot a lakosság megoldásra váró tömegeivel.
A kakukktojás a négy észak-afrikai állam közül Líbia. Nem várnak turistákat a tengerpartra, de megélnek olajkészleteikből. Szinte egy ország sem támogatja a líbiai rendszert, Moamer el-Kadhafi ezredes országa mégis kilábalt minden bajból. A Kadhafit körülvevő, magát jó erősen bebetonozó gazdasági és politikai csoportnak világszerte vannak érdekeltségei. Stratégiájuk a kisebbségi tulajdon megszerzése minél több tőkeerős vállalatnál, mert azt nem figyelik annyira a nemzetközi pénzügyi hatóságok. Így jutott a Juventus futballcsapat részvényeinek öt százalékához Kadhafi, amit minél előbb húsz százalékra kíván emelni.
Líbia, Amerika örök ellensége a pénzügyi manőverek mellett olyan trükköt hajtott végre a közelmúltban, amely csaknem kiemelte az országot az elzárkózásból. A szeptember 11-én Amerikát ért terrortámadás során az elsők között biztosította Bush elnököt támogatásáról és a terror elítéléséről. A korábbi szankciókat ugyan nem törölték el, Líbia megítélésén azonban sokat segített a gesztus.
Az észak-afrikai országok saját arculatot kialakítani a jelek szerint csak a turizmus fejlesztése érdekében hajlandók, egyébként pedig csak a legégetőbb problémákat készek orvosolni, azokat is kevés sikerrel. A térség gondjaira a megoldás egyes szakértők szerint talán a nemzetközi közösség erőteljesebb fellépése lenne, de attól óva intenek, hogy a demokratikus átmenetet itt is megpróbálják felülről megvalósítani. Ezért hacsak Észak-Afrika „öszvérei” nem tesznek keresztbe a terrorellenes koalíciónak, a nagyhatalmak továbbra is hajlamosak lesznek elfeledni a fekete kontinenst.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.