Egyes efedrintartalmú gyógyszerek betiltására azt követően került sor, hogy több ízben rosszullétet, súlyos szívpanaszokat, egy esetben pedig halálesetet is okozott a széles körben alkalmazott alkaloida, amelynek hatását fokozza a vele egyidejűleg fogyasztott koffein. A tilalom a kapszulánként 8 milligrammnál több efedrint tartalmazó szerekre vonatkozik, illetve azokra, amelyekben az efedrint koffeinnel, vagy bármi más hasonló vegyülettel kombinálva alkalmazzák.
Kanadában az efedrint leggyakrabban fogyókúrázóknak szánt táplálékkiegészítőkben forgalmazták. Az észak-amerikai hatóságok ugyanezen rendelettel visszavonták több közérzetjavító készítmény és energiaital árusítására, illetve olyan szer forgalmazására kiadott engedélyüket, amelyet éhségérzet csökkentésére, fogyás elősegítésére ajánlanak a gyártók.
Az Amerikai Egyesült Államok tilalmat nem rendelt el, de a gyógyszereket és élelmiszereket engedélyező állami szerv (Food and Drug Administration, FDA) már 1996–97-ben fokozott óvatosságot ajánlott az efedrin alkalmazásával kapcsolatban, miután tucatnyi haláleset előidézésében terelődött a gyanú az Ephedra alkaloidáira.
Az efedrin a csikófarkok (Ephedropsida) osztályába tartozó növénynemzetség fajaiban előforduló vegyület. A Magyarország homok- és löszpusztáin élő törpe csikófark (Ephedra distachya) növény föld feletti részéből a gyógyszeripar többféle alkaloidát von ki, amelyeket a távirati iroda információi szerint elsősorban keringési zavarok elleni készítményekben használnak.
Mint az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet (OÉTI) szakembereitől megtudtuk, efedrintartalmú táplálékkiegészítő engedélyezésére az intézetben nem került sor. Ennek egyszerű az oka: ha a bevizsgálandó készítmény gyógyhatású anyagot, vagy olyan hatóanyagot tartalmaz, amely nem sorolható az élelmiszerek közé, a mintát automatikusan az Országos Gyógyszerészeti Intézethez (OGYI) küldik.
Az egyik találomra felhívott fővárosi patikában sikerült megtudnunk, hogy Magyarországon ötféle efedrintartalmú köhögéscsillapító van forgalomban. Ezek közül a Calciphedrin például 24, a Coderit pedig 20 milligrammot tartalmaz a Kanadában betiltott hatóanyagból.
Mint Székely Ágnes gyermekorvos, fül-orr-gégész szakorvos rámutatott, az orvosok mindkét gyógyszert széles körben alkalmazzák. A szerinte mellékhatásként felpörgetett reakciókat kiváltó, az efedrinnel megegyező hatású, úgynevezett pszeudo-efedrint a kombinált antiallergiás szerek is tartalmazzák. A doktornő felhívta a figyelmet, hogy a köhögés csillapítására is alkalmazott, csak receptre kapható Clarinase, amiként a vény nélkül megvásárolható Disophrol egyaránt 120 milligramm pszeudo-efedrint tartalmaz.
Az OGYI főigazgatója, Kerpel-Fronius Sándor arra hívta fel a figyelmet, hogy az efedrin és a pszeudo-efedrin kémiailag nem azonos vegyületek, más a dózishatásgörbéjük, így összehasonlításuknak nincs értelme. A professzor emlékeztetett: hazánkban az USA-val, illetve Kanadával ellentétben nem volt bejelentés az efedrint vagy pszeudo-efedrint tartalmazó gyógyszerek mellékhatásával kapcsolatban.
Az efedrintartalmú gyógyszerek vényre, a pszeudo-efedrint tartalmazók vény nélkül kaphatók Magyarországon, ám egyikből sincs jelentős fogyasztás. Amerikában sokan illegális drogkiegészítőként, mások pedig túlhajszolt fogyókúráikhoz fogyasztják a fenti szereket tartalmazó készítményeket, így ott ezért volt szükség hivatalos figyelmeztetésre – tette hozzá a főigazgató, jelezve, hogy az OGYI már felvette a kapcsolatot az illetékes kanadai szakhatóságokkal, a korlátozások hivatalos indoklását kérve.

Tragikus módon álmában halt meg a fiatal miskolci művész