Pest megye vezeti a népességlistát

Szabolcs-Szatmár-Bereg az egyetlen olyan megye Magyarországon, ahol a házas nők annyi gyermeket vállalnak, hogy az biztosítja a népesség reprodukcióját. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) nemrég publikált adatai szerint a megyék közül legtöbben Pest megyében élnek, Nógrád megye népessége a legkisebb. Az előző népszámlálás óta Budapest lakossága csökkent leginkább, tizenegy év alatt csaknem 12 százalékkal, összesen 243 ezer fővel.

2002. 01. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egészen 1980-ig – az 1949-es év kivételével – a népesség növekedéséről számoltak be a mai Magyarország területén a népszámlálások. A legnagyobb népesség maximumát 1981-ben regisztrálták. Azóta változó ütemben, de tartósan fogy az ország lakossága: az idei népszámlálás eszmei időpontjában, azaz 2001. február 1-jén 10 millió 196 ezer volt az ország lélekszáma, ami 1,7 százalékkal kevesebb, mint 1990-ben. A halálozások számának több mint három évtizede tartó, szinte folyamatos növekedését nem tudta ellensúlyozni az 1970-es évek közepének magasabb élve születési gyakorisága. Az 1990-es évekre jellemző volt az élve születések alacsony és évről évre csökkenő száma.
Amíg 1990–92-ben évente átlagosan 125 ezer gyermek látta meg a napvilágot, addig az évtized második felében már százezernél is kevesebb. A történelmi minimumot 1999-ben regisztrálták, amikor az élve születések száma nem érte el a 95 ezret sem. A kedvezőtlen folyamatban nagy szerepe van annak, hogy az elmúlt évtizedben jelentősen csökkent a szülőképes korba lépő nők száma. A fejlett országok mércéje szerinti közepes termékenység és a rendkívül magas halandóság miatt Magyarország ma Európa legkedvezőtlenebb demográfiai helyzetű országai közé tartozik.
A KSH nemrég publikált adatai szerint a megyék közül legtöbben Pest megyében élnek, Nógrád megye népessége a legkisebb. Az előző népszámlálás óta Budapest lakossága csökkent leginkább, tizenegy év alatt csaknem 12 százalékkal, összesen 243 ezer fővel. A főváros negatív rekordja után – a lakosság számához viszonyítva – Nógrád megye következik, ahol 1990 óta 3,7 százalékkal, mintegy nyolcezerrel kevesebben élnek. A népességcsökkenés sorrendjében ezután Békés megye következik, de még Jász-Nagykun-Szolnok, Somogy, Heves, Vas, Zala, Baranya és Borsod-Abaúj-Zemplén megye népességszáma is nagyobb mértékben csökkent, mint az országos 1,7 százalékos arány. Bács-Kiskun és Komárom-Esztergom megye népességszáma gyakorlatilag stagnált.
Az előzetes adatok szerint öt megyében – Pest, Fejér, Győr-Moson-Sopron, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Hajdú-Bihar megye területén – élnek többen, mint tizenegy évvel korábban. Különösen nagy arányú népességnövekedést Pest megyében regisztráltak, amelynek lakossága 130 ezer fővel, mintegy 14 százalékkal nőtt. A budapesti népességcsökkenés és az agglomerációban tapasztalt népességnövekedés a fővárosból a város környéki településekre való költözéssel magyarázható elsősorban. A népsűrűség az ország egészére vonatkozóan 109,6 fő egy négyzetkilométerre számítva. Budapest egy négyzetkilométerére 3378 személy jut. Az előző népszámláláskor még közel 500 fővel éltek többen a főváros egy négyzetkilométerén.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.