Bogó Ágnes, a Zánkai Gyermek és Ifjúsági Centrum Kht. ügyvezetője úgy véli: a pályázati forrás elosztásán túl az alanyi jellegű támogatás igazságosabb és célirányosabb lenne a táboroztatásra, üdültetésre szánt pénzek elosztására. Fontosnak tartja, hogy a kistelepüléseken élő gyerekek több támogatáshoz jussanak. Reméli, hogy az ifjúsági turizmus gazdasági súlyának, illetve társadalmi hasznosságának megfelelően a figyelem fókuszába kerül.
A hét végén Zánkán megrendezett, táboroztatók országos konferenciája nevű rendezvényen ajánlást állítottak össze a résztvevők, amelyet több minisztériumhoz is eljuttatnak. Ebben többek között azt javasolják, hogy a diákok is vásárolhassanak kedvezményes üdülési csekket. Bogó Ágnes elképzelhetőnek tartja, hogy a normatív támogatást üdülési csekk formájában kaphatnák meg a fiatal turisták.
– A normatív támogatás bevezetése óriási összeget igényelne, amire a költségvetésben valószínűleg nincs fedezet – közölte Szabó László, az Ifjúsági és Sportminisztérium helyettes államtitkára. Ráadásul – szerinte – így a fiatalok rászorultságuktól függetlenül ugyanakkora támogatást kapnának. Azt az elképzelést viszont támogatta, hogy a diákok is igényelhessenek üdülési csekket, bár hangsúlyozta: a rendszer átalakításakor nem szabad elfelejtkezni arról a korábbi hibáról, hogy a Nemzeti Üdülési Alapítvány nem tudta feladatát megfelelően ellátni és nem tudott a vagyonával gondosan bánni.
*
Magyarországon csaknem 1500, elsősorban gyerekeket, fiatalokat fogadó szálláshely van, 150-170 ezer férőhellyel. Míg az ifjúsági szálláshelyeken egy éjszaka 800–1500 forintba kerül, addig az egycsillagos szállodákban 2500–3500 forintba.
Éhbérért kényszerített munkára embereket egy román banda Budapesten, a TEK is kivonult