Átfogó ifjúsági felmérés

A Dél-Alföldön a legmagasabb azoknak a 15–29 éves fiataloknak az aránya (21 százalék), akik legfeljebb 8 általánost végeztek – állapítja meg az Ifjúság 2000 elnevezésű kutatás összegzése. A tanulmányokból kiderül, hogy ugyanebben a régióban férnek legkevésbé hozzá a fiatalok a számítógéphez. Az infokommunikációban Budapest vezeti a rangsort.

2002. 02. 15. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha az ifjúság fél a jövőtől, és a rendszerváltozás okozta krízisektől nem tud elszakadni, akkor Magyarország jövője veszhet el – hangsúlyozta Stumpf István kancelláriaminiszter azon a tájékoztatón, amelyen az Ifjúság 2000 elnevezésű kutatás zárókötetét mutatták be. 2000 őszén nyolcezer 15–29 év közötti fiatalt kérdeztek meg szokásairól, élethelyzetéről, lehetőségeiről.
Stumpf István a kutatás adatait értékelve felhívta a figyelmet, hogy „generációs szakadék” húzódik az infokommunikációs eszközökhöz való hozzáférés és az erre való igény tekintetében. Mint mondta: az idősebb korosztályt nehéz rávenni, hogy ne kényszerből használja ezeket az eszközöket. Szerinte, ha valaki már gyermekkorában elesik attól a lehetőségtől, hogy elsajátítsa a digitális írástudás alapvető készségeit, akkor hátrányos helyzetből indul.
– A rendszerváltozás óta nem végeztek ilyen „nagy mintás” reprezentatív kutatást – hangsúlyozta Deutsch Tamás ifjúsági és sportminiszter. Úgy fogalmazott: Magyarország Európa szívében van, a fiatalok iskolázottsága, érettsége, munkaerő-piaci képessége ugyanolyan, mint nyugat-európai társaiké. Hozzátette ugyanakkor, hogy élethelyzetük és életminőségük legalább annyira különböző az országon belül, mint a felnőtteké.
A kutatásból kiderül, hogy a 15–29 évesek elfogadóbbá váltak szüleik életvitelvel kapcsolatban, mint a korábbi évtizedekben voltak. A politika iránti érdeklődés átlaga egy ötös skálán 2,2-et tett ki ebben a korosztályban.
– A számítógép-ellátottság a fővárosban a legnagyobb, és ez a lakosság iskolázottságával van leginkább összefüggésben – hívta fel a figyelmet Bauer Béla, a felmérést végző Nemzeti Ifjúságkutató Intézet igazgatója. Hozzátette: a fiatalok háztartásának felében országos viszonylatban, nincs mobiltelefon, 20 százalékában pedig vezetékes sem. Szabó László, az ISM helyettes államtitkára elmondta: a kutatás összköltsége mintegy 43 millió forint.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.