Vadregényes szurdokok a Pilis-hegységben

Szepesi Attila
2002. 02. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem is olyan régen baráti társasággal, kocsin vágtunk neki a Pilisnek – filmfelvételhez kerestünk „vadregényes helyszínt”. Egyikünk tudott is egyet valahol Dobogókő alatt, ám amikor Pilisszentkereszt határába értünk, az itteni szurdok bejáratához, megemlítettem: ide is érdemes volna tán bekukkantani. Nem kis meglepetésemre kiderült, hogy társaságunkból senki nem ismeri ezt a tüneményes hasadékot, melyet a Dera-patak vájt a tovatűnt évmilliók során a hegybe.
Nem is mentünk tovább. Ki-ki ámulva nézte a meredek szirtfalakat meg a patak medrében levő – sok köbméteres – sziklaköveket, melyeket a most csendben csordogáló patak sodor maga előtt, ha a hóolvadás vagy egy-egy Illés-napi zápor csurig feltölti. Az apró, itt-ott roskatag fahidak, melyeken gyakran át kell kelni a túlsó partra, ha a víz fölé függeszkedő sziklák akadályozzák a továbbhaladást, a hangulatos kis zuhogók, melyek vize habosan csobban alá, hogy egy-egy mélyre vájt katlanból aztán tovább csordogáljon, általános sikert arattak.
Olyan ez a szurdok, hogy aki ide betoppan, azonnal megérzi a magas hegyek hangulatát. Mintha nem a lankás Pilisben járna, hanem valahol a Tátra bércei közt, vagy a messzi fogarasi havasok mélyén, ahol hiúzok lapulnak a horhosban, odafönn pedig hollók keringenek, régi idők kékesfekete rablómadarai. A nem túl hosszú, ám annál megkapóbb hegyi mélyedés hangulatát még külön is fokozzák partjának elmohosodott kövei, a fejünk fölött függő, félig-meddig kimosott gyökerű faóriások, a bérceken ásító kisebb-nagyobb barlangok és nem utolsósorban az a két mészégetőboksa, mely Pilisszentkereszt határában áll a szurdok északi bejáratánál. Rég nem használják, de kormos nyiladéka és méhkas alakú tetőboltozata arra utal, hogy itt korábban mészégető mesterek raktak tüzeket éjszakára.
A Pilis másik szurdoka, sőt szurdok-rendszere Dömös felől közelíthető meg. Ezt a falu „fővize”, a Malom-patak vájta bele a hegységbe. A Dera-patakhoz hasonlóan ez is jelentéktelen vízfolyásnak látszik, de a benne torlódó kőhordalék arra utal, hogy a Malom-patak is képes hatalmas köveket görgetni maga előtt, ha eljön az ideje. Amúgy békésebb hónapokban rókagomba sárgállik a partján függő mohos kövek közt, egy-egy búvármadár, a vízirigó röpül tova közeledtünkre, vagy a hegyi billegető – a barázdabillegető citromsárga rokona – egyensúlyoz a vízben rekedt köveken.
A meder vadregényes hangulatát a Csodafa-kegyhely szakítja meg. Hirtelen tűnik elő a kőfolyamból az apró, tarka építmény, a mohos szirtek közötti, emberkéz formálta sziget – ráccsal lefedett, fonnyadozó virágcsokor díszítette kőoltár.
A Malom-patak egyhangú mormolása szinte elrejti az oldalról belécsobbanó alkalmi vízfolyásokat, melyek mindegyike egy-egy kisebb szurdokból kanyarog elő. Ha a barangoló ezek egyikébe belevész, hirtelen a vadon árnyékos mélyében találja magát. Függőleges szirtfalak és kőomlások fogadják, alul vaddisznók és szarvasok csülkös patáinak nyoma mélyül a sárba.
Aztán, ahol a Malom-patak medre végül kiöblösödik, három nagy szurdok ágazik három felé belőle, a Lukács- és a Simon-árok, meg a híres Rám-szakadék. Lenn, mindegyikük mélyében apró, zuhatagokkal tarkított csermely, oldalt meredek, itt-ott emeletesen feltorlódó bércfalak, barlangkürtőkkel és billenten csimpaszkodó fákkal lepve. A szurdok mélyén párafoszlányok kavarognak, a sziklák nyirkos ködöt lehelnek a barangolóra, akinek hirtelen az az érzése támad, hogy nem a Pilisben jár, hanem valahol a Tátra bérceinek árnyékában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.