Faludi Sándor tiszaszentimrei gazdálkodó a tegnapi avatóünnepségen elmondta, néhány héttel ezelőtt felhívással fordult gazdatársaihoz, amelynek célja egy parasztság érdekeit képviselő mozgalom indítása, illetve a kopjafa felállítása. Felhívásában követeli a történelmi igazságtételt a magyar parasztságnak, s azt, hogy az MSZP, mint az MSZMP jogutódja kérjen nyilvánosan bocsánatot a parasztság szétveréséért, az ellenük elkövetett bűnökért. A Hortobágyra kitelepített áldozatok emlékét ápoló szervezetek birtokában lévő adatok szerint egy 1953-as minisztertanácsi határozat 753 ezer kuláknak nyilvánított magyar paraszt kitelepítését rendeli el. Faludi rámutatott: ez a szám nem tekinthető teljesnek, hiszen felmérhetetlen, hogy ezen kívül hány paraszt esett áldozatul a kollektivizálásnak, hányan lettek öngyilkosok.
Tunyogi András, a Magyar Mező- és Erdőgazdálkodási Érdekképviseleti Tanács főtitkára az ünnepség során ismertette a szervezet tegnap elfogadott nyilatkozatát, amely szerint a kommunista diktatúra időszakában súlyos sérelmek érték a magyar parasztságot. Felszámolták az önálló magyar földművesréteget, s a kommunista diktatúra törekvései a földművelő családok százezreinek sorsára máig érezhető negatív hatást gyakoroltak. A szervezet kezdeményezi, hogy a tegnap felállított karcagi kopjafához hasonlóan az ország minden olyan településén, ahol paraszt áldozatok voltak, állítsanak emlékoszlopot, amihez a település lakói minden évben menjenek el emlékezni.
A kopjafát Nagy Kálmán esperes áldotta meg Ézsaiás próféta szavaival. A próféta azt mondta: állítsatok oszlopokat, amelyek a babiloni fogságból hazatérőknek megmutatják a helyes utat. Az esperes rámutatott: most is ez az üzenet, az utódok találják meg azt az utat, ami haza, egy jobb világba viszi őket.
Ausztriai buszbaleset: magához tért a kómából a két túlélő