Korrigálhat a Wall Street

Megállás nélkül gyengültek az amerikai árfolyamok a hétfői kereskedés során. Igen erős lejtmenet alakult ki a piacokon – mondta egy bróker, amit azzal magyarázott, hogy a befektetők a vállalati hírekre összpontosítottak, melyek ezúttal rossz képet festettek. A határozott zuhanások következtében a technológiai papírokat átfogó Nasdaq Composite 1,5 százalékkal, míg a Dow Jones mérsékeltebben, 1,4 százalékkal gyengült. Függetlenül az amerikai eseményektől, továbbra is erodáló erő hatott az ázsiai piacokra is. Európában viszont a német és az olasz, valamint a tengerentúli márciusi átfogó bizalmi indexre figyeltek a spekulánsok.

2002. 03. 27. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az amerikai befolyásoltság nem érződik már az ázsiai piacokon – jelentette ki tegnap egy tokiói bankvezető. Szerinte a sorozatos visszaesés inkább azzal indokolható, hogy a befektetők a feltörekvő alulértékelt tőzsdékre viszik tőkéjüket. Az átcsoportosítások eredményeként a Nikkei 225 index árfolyama a hét második napján is gyengülhetett. A délkelet-ázsiai térségben talán csak azt Ericsson kínai szerződése jelentett némi fellendülést, ami a svéd cég árfolyamában is láthatóvá vált. Az Ericsson széles sávú többszolgáltatásos hálózat szállítására vonatkozó szerződést kapott a kínai fixhálózat-üzemeltető China Telecommunicationstől. Kedvezőbbnél kedvezőbb hír – többek között – az Ericsson szerződése próbálta felfelé mozgatni az európai árfolyamokat. Némi döbbenetet okozott az RWE azzal a bejelentéssel, hogy a januári előrejelzésénél jobb eredményt közölt rövid távú tavalyi üzleti évéről. Nem okozott ugyanakkor meglepetést az a hír, mely a svéd Telia és a finn Sonera távközlési szolgáltatók egyesülését jelentette be. A piacokra a céges hírekkel szemben inkább az olasz és a német üzleti hangulatot jelző indexek javulása hatott jobban. A Frankfurtban publikált adatok azt jelezték, hogy Németországban márciusban tovább javult a gazdasági hangulat. Kedvező képet festett a szintén üzleti bizalmat értékelő olasz mutató is. Az olasz pénzügyi tárca által kiadott adatok szerint hangulati jelzőszám értéke a februári 92 pontról 94 pontra ugrott. A makrogazdasági adatokhoz, illetve a hangulat javulásához járult hozzá még az Európai Központi Bank (ECB) elemzése is, mely szerint az övezetben mért infláció rövidtávon elérheti a korábban meghatározott kétszázalékos riadószámot. Az ECB igazgatósági tagja erre a felvetésre így reagált: „… És akkor mi van, a kormányzótanács tudomásul veszi, hogy rövid távú hatások átmeneti eltéréseket okozhatnak a célszám esetében.”
Iránytalanul kezdtek, majd közel félórás csökkenés után emelkedtek az amerikai piacok a tegnapi napon. Az európai parketteken a hangulati mutatók által keltett kora délutáni növekedések megálltak, pedig a tengerentúlon a tartósipari cikkek rendelésállománya fél százalékkal nőtt februárban a korábbi hónaphoz képest. Kedvező lett a Conference Board gazdasági kutató által elkészített márciusi amerikai fogyasztói bizalmat jelző index is. A mutató a korábbi hónapban regisztrált 95 pontról 110,2 pontra ugrott.
Budapesten ott folytatódott az érdektelen üzletmenet, ahol előzőleg hétfőn abbamaradt. A BUX görbéje napközben a 8100 pont körül ingázott, majd a csökkenéssel nyitó amerikai tőzsdék hatására 8066 pontig zuhant az index. A nap hátralévő része korrekcióval telt, s az indexnek sikerült megemberelnie magát, ami azt jelentette, hogy a BUX végül 3,53 ponttal emelkedett. A forgalom 2,74 milliárd forintra emelkedett, melyből az OTP 1,466 milliárd forint, a Matáv 442 millió forinttal vette ki a részét. A vezető részvények sorában megosztottság jelentkezett, pedig a Moody’s hitelminősítő felhívást tett közzé a feltörekvő piacok alulértékeltségéről és a hitelképesség javulásáról. A Moody’s szerint az értékpiaci árfolyamnyereségek mellett a feltörekvő piacok adósi minősége is jelentősen javult az utóbbi három hónapban. A hitelminősítő eddig az OTP-t vette górcső alá, és tavaly nyáron a magyar bankot „A3” szintre, a magyar devizaadósság szintjére emelte. Az OTP a tegnapi kereskedésben 5 forinttal értékelődött le, míg a várhatóan 11 forintos osztalékot fizető Matáv részvényei 6 forinttal drágultak. Emelkedett a Danubius (+130 forint) ára; a szállodaipari részvényekre már napok óta hatással van az a 21,3 százalékos eredménynövekedési terv, amit a közgyűlés elé kíván terjeszteni a cég.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.