Lágymányos

2002. 03. 18. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Lágymányos név a legenda szerint a törökök kiűzése után a Gellért-hegy környékén megtelepült rác kolónia császár által kinevezett vezetőjének, a hadnagy szónak a német megfelelőjéből alakult ki, némi torzulással. A Leutnant, azaz a „Latymann” járandósági földje, azaz a latymanos területe az, amelyből később a mai Lágymányos kifejlődött.
A főváros nyugati kapujának is nevezett XI. kerület mára kiemelten fontos közlekedési szerepet játszik Budapest életében. Idefutnak be ugyanis Európa nyugati feléről és a Dél-Dunántúlról érkező főutak, vasutak, de itt lehet átkelni Pestre az ország középső és keleti része felé, sőt területéről három Duna-híd vezet át a túloldali Pestre.
A mai Szabadság híd és a Kelenföldi pályaudvar közötti részen, azaz a Lágymányos területén a XIX. század előttről nem találhatók lakott terület nyomai. A főváros nagyszabású városrendezése első ízben a Duna vonalának szabályozásakor érintette. A lágymányosi szakasz zátonyos részének leválasztásával egy holt mederrész alakult ki. Az itt fekvő terület első jelentős rendezési terve Buda, Pest és Óbuda egyesítésekor, 1873-ban készült el a Fővárosi Közmunkatanács által. Az ekkoriban még mocsaras, vizenyős terület hasznosítására számtalan elképzelés született. Az egyik szerint a millenniumi kiállítás egy részét szerették volna idetelepíteni. Ez később – még az elmúlt években, az új világkiállítás tervei kapcsán is – újra meg újra felbukkant a városatyák elképzeléseiben. Bár mindeddig nem valósulhatott meg, de mindig hozzájárult Dél-Buda közlekedésének és területfejlesztésének felgyorsításához.

A XIX. század végére elkészült a Szabadság híd, a Bartók Béla út és a Móricz Zsigmond körtér egy része. A Szabadság híd hídfőjének kialakításakor a rakparton álló házak nagy részét és az úgynevezett Sárosfürdőt régi épületeivel együtt le kellett bontani. A mai Gellért fürdő még nem készült el, helye a képen még üresen áll. Rövidesen feltöltötték a Holt-Duna-ág medrét, amellyel jelentős szabad, beépíthető terület keletkezett. Arculata 1899-ben módosult erőteljesen, amikor a József műegyetemet (a mai műszaki egyetemet) a pesti Múzeum körútról a már feltöltött területre helyezték. Az új egyetemváros létrehozásának ötletekor került sor a Gellért tér és a mai Bartók Béla út közötti terület végleges rendezésére. Az egyetemi telep, amelynek főbb épületei – Hauszmann Alajos, Czigler Győző és Pecz Samu tervei alapján – 1902–1909 között épültek fel, azóta is folyamatosan bővül. Lágymányos második szabályozási terve 1913-ban látott napvilágot, amelyben nemzetközi vásárt, kikötőt, később botanikus kertet terveztek a Boráros tér hídfője melletti területre. Pest terjeszkedésével gyártelepek és üzemek sorát telepítették ide, amelyek a második világháború után egyre inkább kiszorultak távolabbi területekre. A múlt század hatvanas éveiben itt épült meg a főváros legnagyobb panel lakótelepe, a városrész központja pedig a Fehérvári út végén álló Skála Áruház és környéke körül alakult ki. Az elmúlt években elkészült az új Lágymányosi híd és a Hungária körút folytatása. A kerület új arcát formáló beruházások közül is kiemelkedik az Info Park létesítése a Lágymányosi híd mentén, amellyel e terület súlyponti szerephez juthat a város életében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.