Jobbára növekedési hajlam uralta a Budapesti Értéktőzsde parkettjét az elmúlt héten. A hazai kisbefektetők nem tudták, hogy mit kezdjenek a választások kapcsán kialakult helyzettel. A hétfői megugrást sokan politikai jelleggel magyarázták, míg mások a befektetők csupán pillanatnyi túlzott reakciójával indokolták azt. A BUX értéke öt nap alatt 7,38 százalékot erősödött.
Hétfő
Hirtelen emelkedés, majd korrekciós hatás jelentkezett a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) hétfői kereskedésében. Elemzők a választásokkal, míg mások az alulértékeltségből fakadó, eddig ki nem aknázott lehetőségekkel magyarázták a BUX megugrását. A magyar tőzsdemutató előbb 8686 pontig emelkedett, majd a nemzetközi tőkepiaci hatások érvényesülésével az index viszszakorrigált. A kereskedés végén a BÉT kurzusa 8520,93 ponton, 265,59 pontos növekedéssel éves csúcson zárt. A forgalom jelentősen megugrott, meghaladta a 14,4 milliárd forintot. Szakértők többsége a Molról szóló, illetve az MSZP elképzelései szerinti gázárak szabályozása kapcsán kialakult hangulatváltozással indokolta a tőzsdei emelkedést. A szocialista párt vezetése a Mol eddigi gázüzletág-működése miatti veszteségeket a gázárak emelésével próbálná kompenzálni. A hír hatására a cég részvényeinek árfolyama 5,23 milliárd forintos forgalom mellett 6,4 százalékkal drágult. Drágult a 18 995 forintos csúcsra járatott Richter, és jól szerepelt még a kereskedésben a 3,38 százalékkal dráguló OTP is, viszont a napközbeni száguldásából jelentősen visszavett a Matáv. A távközlési papírok ára 0,20 százalékot erősödött.
Kedd
Korrekciós, profitrealizáló hangulat jellemezte a magyar tőkepiac kereskedését. A spekulánsok tudomásul vették: a hurráoptimizmust tovább nem lehet fokozni, így érdemesebb a korábbi napon megtermelt hasznot lefölözni és hazamenni. A bizonytalanságot mi sem jelezte jobban: a BÉT mutatójának forgalma visszaesett a korábbi szint közelébe. A napközbeni 8718 pontig történő indexmegugrást az elemzők az utolsó provokatív próbálkozásokkal magyarázták. Az index végül igen mérsékelt gyengülés után, 16,92 pontot vesztve árfolyamából, 8504,01 ponton zárt. A forgalom hétmilliárd forintra csökkent. A szakértők a pozíciók zárásából arra következtettek, hogy a hétfői fellendülés csak pillanatnyi volt, ezt a magyarázatot indokolta a vezető részvények megosztottsága is. A blue chipek közül a Matáv, a Mol drágult, míg az OTP és a Richter ára csökkent. A távközlési részvények 1,72 milliárd forintos forgalom mellett 1,31 százalékkal erősödtek. A Matáv kurzusának növekedését az is segítette, hogy bejelentették a Matáv és a görög CosmoTelco megegyezésének aláírását. E megegyezés szerint a görög társaság lemond a Stonebridge-ben lévő részesedésének növelésére vonatkozó opciójáról – írta az MTI-ECO. Tovább tudott javítani árfolyamán még a Mol is, az olajipari cég részvényeit a nyersolaj árának hirtelen megugrása segítette, a Mol ára végül 0,56 százalékkal drágult.
Szerda
A keddi korrekció után újból erőre kaptak a részvényárak, amelyek közül ezúttal is a vezető részvények emelkedtek ki. A BUX értéke a negatív tartományból történő igen lassú kiemelkedést követve 8635,57 ponton zárt. A forgalmi mutató az előző napinál is alacsonyabbat, 5,4 milliárd forintot jelzett. A nagy érdeklődést kiváltó részvények sorából az OTP ára jelezte a legnagyobb megugrást, amely 2,9 százalékos volt. A banki papírt a Matáv 1,5 százalékkal és a Richter egy százalékkal követte, a sort a Mol zárta 0,9 százalékkal. A kevés érdeklődésre számot tartó részvények közül az értékesítési pletykák kapcsán dráguló Inter-Európa Bankot és az Egist érdemes még kiemelni. A dráguló OTP részvényeit az a közlemény is meghatározta, amelyben a bank bejelentette, hogy részvényenként 27,5 százalékos osztalék kifizetését javasolja az április 26-i közgyűlésén.
Csütörtök
Újból a Mol drágulása indukálta a BUX árfolyamának növekedését. A csütörtöki nap folyamán a magyar tőzsdemutató 2,49 százalékos emelkedéssel 8850,65 ponton zárt. A forgalom az olajipari papírok iránti keresletnek köszönhetően 15,4 milliárd forintra nőtt. A vezető részvények többsége drágult, az egyik legnagyobb növekedést és forgalmat a Mol-papírok esetében regisztrálhattuk. Az olajipari papírok ára részben annak az Orbán Viktor által tett bejelentésnek a hatására erősödött, amely szerint még a jelenlegi ciklusban megveszi a magyar kormány a Mol veszteségét termelő gázüzletágát. A másik információt maga a Mol szolgáltatta azzal, hogy az április 29-i közgyűlésen részvényenként 55 forint osztalék kifizetését javasolja. A hír hatására 3,7 százalékkal drágult a Mol kurzusa. Magas érdeklődés mellett 2,45 százalékkal nőtt a Matáv- részvények értéke is, hasonlóan erősödött a 2,79 milliárd forint forgalmú, 3,83 százalékkal izmosodó OTP ára is.
Péntek
Hét vége előtti korrekció és a nemzetközi tőkepiaci bizonytalanság sújtotta a BUX árfolyamát a hét utolsó kereskedési napján. A BUX kurzusa 1,54 százalékkal 8714,59 pontra csökkent. A nyugat-európai hangulat, azaz a telekommunikációs cégek besszes hangulata a magyar parkettre is betört. A forgalom 7,34 milliárd forintra csökkent, ebből a legnagyobb részt az OTP vette ki 2,06 milliárd forinttal. A Matávra 2,05 milliárd forintnyi, míg a Richterre csupán 613,6 millió forintnyi kötést regisztráltak. A olajipari papírok értéke 1,16 százalékkal, a gyógyszergyári részvények ára kereken egy százalékkal csökkent. Nagyobb gyengülést szenvedett el az OTP és a Matáv. A vegyipari papírok közül az osztalékot nem fizető TVK ára 2,84 százalékkal, a BorsodChemé 0,24 százalékkal gyengült. A Synergon bejelentette, hogy csoportszinten mért konszolidált mérleg szerinti vesztesége 547,251 millió forint volt 2001-ben a magyar számviteli szabályok szerint készült, auditált mérleg alapján. A csoport összes bevétele 21,092 milliárd forintot ért el tavaly. A csoportszintű üzemi veszteség 168,743 millió forint volt.
Viharos szélre figyelmeztetnek a meteorológusok