Magyarország küszöbön álló EU-tagsága komoly kihívás a gazdaság szereplői számára. Különösen a külpiacokkal kapcsolatban nem álló kis- és középvállalkozások vannak nehéz helyzetben, mert nem rendelkeznek megfelelő forrásokkal és információkkal. Felkészülésüket a versenyképességet fokozó támogatásokkal, szervezett oktatásokkal kívánja a kormányzat elősegíteni – hangzott el tegnap a Vállalkozások EU-integrációs felkészítése című tanácskozáson Debrecenben.
Pongorné Csákvári Marianna, a Gazdasági Minisztérium (GM) helyettes államtitkára arra hívta fel a figyelmet, hogy a kis- és középvállalkozások teremtik az új munkahelyek 70 százalékát, a GDP-hez 42 százalékkal járulnak hozzá, ugyanakkor exportrészesedésük 20 százalék alatt marad. Éppen ezért az
EU-s csatlakozás közeledtével alapvető cél a kis- és középvállalkozások versenyképességének növelése. Ezt szolgálja a Széchenyi-terv vállalkozáserősítő programja.
Amint azt Gérnyi Róbert, a GM főosztályvezetője elmondta: a kis- és középvállalkozások a tőke- és forráshiány mellett információhiánnyal is küzdenek, illetve jó részük nem EU-kompatibilis. Éppen ezért az európai integrációs bizottság kezdeményezésére rövidesen elkészül egy egységes oktatócsomag, amely egy másfél napos tanfolyam keretében általános információkat, illetve alapvető jogszabályi felkészítést nyújt a vállalkozásoknak. Végh József, a Külügyminisztérium főosztályvezetője elmondta: a csatlakozási tárgyalások 31 fejezetéből 24-et Magyarország már lezárt.
Csurka Istvánnak mindenben túl korán volt igaza - az író-politikusra emlékeztek a Terror Háza Múzeumban