Brodarics István, Mohács krónikása

Szepesi Attila
2002. 05. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hősvértől pirosult gyásztér, sóhajtva köszöntlek, / Nemzeti nagylétünk nagy temetője Mohács!” – írja 1824-ben az ország sorsát meghatározó gyászos csatavesztésről háromszáz esztendő távolából Kisfaludy Károly. Vers, dráma és festmény utólag számolatlan született a tragikus eseményről, volt viszont egy historikus és püspök, 1527-től János király kancellárja, Brodarics István (1470–1539), aki szemtanúja volt a csatának. Az Európa sorsára is kiható esemény igencsak foglalkoztatta a kortársakat, és a magyarságot számolatlan – sokszor nem is légből kapott – vád érte, hogy elhanyagolta az ország védelmét. Igaz történet a magyarok és Szulejmán török császár mohácsi ütközetéről címmel 1527-ben Krakkóban kiadott latin nyelvű munkájában Brodarics igyekszik a vádakat visszautasítani, és eleven képet fest a tragédiáról.
„Lehetett volna e háborúban sokmindent jobban intézni, mégis azt mondjuk, nem volt eddig sem oly hatalmas és szerencsés király vagy nép, melyet ne sújtott volna a balsors. A keresztény társadalommal szemben dícséretesen cselekedtünk: nincs más nemzet, mely a külső ellenségtől ötszáz éven át vérével és tulajdon költségén védelmezi…” – szögezi le a szerző elöljáróban. Az előzmények ecsetelése után elmeséli, hogyan gyűlt a sereg a mohácsi mezőn. Budáról hajók vitték az ágyúkat, a lőport. Megjött Thurzó Elek, a zárgábi Erdődi püspök, Bornemisza János kancellár és a Móré fivérek, Török Bálint, Batthyány Ferenc horvát bán és Perényi Péter temesi ispán. Mind, és persze más főurak is, kisebb-nagyobb sereggel érkeztek. „A király jobbján állt az esztergomi és a zágrábi főpap. Mellettük néhány báró tartózkodott. Az előkelőkhöz csatlakozott a páncélos lovasok gyönyörű hadteste. E hadtest közepén állt a király zászlaja, melyet Drághffy János országbíró tartott. Aztán könnyűfegyverzetű lovasok, a széleken pedig gyalogok…” Egész nap hiába várják az ellenséget, csak késő délután tűnik fel „a török lándzsás hadoszlop”. Az is távol és csendben halad. A magyar seregben zavar lesz úrrá. Tomori érsek támadna, mások a visszavonulást szorgalmazzák. Végül Tomori javaslatára „a király megfúvatja a jelet, és trombiták harsogásában, dobok pergésében felmorajlik az üdvözítő Jézust idéző kiáltás. Megláttuk az ellenséges csapatok roppant tömegét, a török császár is ott volt. A király fejére föltették a sisakot, és e percben arcát sápadtság öntötte el, mintha megérezte volna a közelgő tragédiát.”
Kezdetben a törökök, sok áldozatot hátrahagyva, meghátráltak. „Báthori András már arról biztosítja a királyt, II. Lajost, hogy a győzelem a miénk.” A magyar sereg – talán a diadal korai előérzetétől – szétzilálódik. Maga a király is eltűnik helyéről, belevész a sokadalomba. Keresik, de hiába. És ekkor a török újra támadásba lendül. Ágyúk százai ontják a tüzet. Az összekuszált magyar sereg meghátrált. „Futott mindenki, ki merre látott. Az ütközet körülbelül másfél óráig tartott… Mohácstól fél mérföldnyire van egy falucska alatti patak, melyet Cselének nevezünk, és ahol a Duna áradása miatt a szokásosnál több víz állt, egy szakadékban találták meg a király testét. Tomori érsek az első sorban hősiesen harcolva esett el. Törzséről levágott fejét másnap hosszú lándzsára tűzve diadalmenetben hordozták körül az ellenség táborában. A csatát követő napon ezerötszáz foglyot, közte a főnemesség nagy részét lefejezték…”
Ez a gyászos másfél óra, melyről a szemtanú Brodarics István beszámol, évszázadokra megpecsételte Magyarország sorsát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.