Kártyajátékszabályok

Gerots Zoltán
2002. 05. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

E sorok szerzője számtalanszor „végigkártyázta” az országot Győrtől Szegedig, Debrecentől Budapestig. Különféle társaságokban gyakorlatilag a hazánkban ismert összes játékot játszotta már, legyen az versenyjáték, mint a royal tarokk vagy a bridzs, társasági játék, mint az ulti vagy a húszashívásos tarokkváltozatok, esetleg az alsós, kaláber, kaszinó, piké, lórum, ramsli stb. Sőt olyanokat is, amelyek az internet korszakában szinte újjáéledtek, például a johanna (pikk dáma, fekete macska).
Szinte mindig beszédtéma, hogy milyen szabályok szerint játsszunk, egyáltalán, van-e az adott kártyajátéknak „hivatalos” szabályzata, és ezt honnan lehet ismerni.
Nos, hivatalos játékszabályzata csupán a két, versenyszerűen is játszható kártyajátéknak, a bridzsnek és a royal tarokknak van (illetve vannak más ilyen kártyajátékok is, de ezeket hazánkban kevésbé játsszák; ilyen például skat), a többiről mindig az adott asztalkörök döntenek.
Talán a legszerteágazóbb szabálydzsungelük a húszashívásos tarokkváltozatoknak van: ma, a 70 bemondásos royal korszakában is vannak olyan helyek, ahol még a hatbemondásos paskievics tarokkot is „istenkáromlásnak” tartják a hatodik bemondás, a „duplajáték” bevezetése miatt; van, ahol az illusztrált tarokkot keverik a „sas”-bemondásokkal, a magas tarokkal, és – horribile dictu! – léteznek olyan tárasaságok is, ahol a húszashívásos játékban el lehet tekinteni az egyébként névadó XX-as lap meghívásától. És még nem is beszéltünk a játéklicitálásról, amelynek értelmezése miatt évtizedes barátságok bomolhatnak fel. (E sorok írója kétszer, 1985-ben és 2000-ben próbált megszervezni egy országos húszashívásos mozgalmat, de nem sikerült egységesíteni a szabályokat. A „ha a jó lapokat csak még jobban megjutalmazó illusztráltat kell játszanom, inkább hazamegyek” típusú vélemények álltak szemben a „ha nem játszhatom az illusztráltat, csak az unalmas paskievicset, inkább hazamegyek”-szerű véleményekkel.)
Az ultit is sokféleképpen játsszák, de itt legalább markánsan elkülöníthető három törekvés: az önrablós, a félkezes és a színlicites játékmód. (A klasszikus „felveszem zöldre” változat már szinte mindenhol kihalt.)
Az ultijáték bemondásai terén – az utóbbi évtizedek sok újítása („négy ász”, „surranó”, „tulétroá” stb.) ellenére – gyakorlatilag az alapbemondások maradtak igazán népszerűek, csupán a hármas, illetve a négyes ultimó bemondása terjedt el viszonylag szélesebb körben.
Igen sokan römiznek, ám a talán legszebb formáját, a rablórömit egyre kevesebben űzik, annál népszerűbb a tizennégy lapos játékmód. Itt meglehetősen közeliek a különböző szabályok, az eltérések inkább csak a lerakás pontszámlimitjénél – 50 vagy 51 – mutatkoznak.
A kanaszta népszerűsége hanyatlóban van, ellenben a póker jól tartja magát. (Tudják-e a kedves olvasók, hogy ez utóbbiból Las Vegasban világbajnokságot is rendeznek, és annak egyik győztese hazánkfia?) A versenypókert mindössze ketten játsszák.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.