Sokadik hiábavaló próbálkozása után a Fővárosi Közgyűlés elfogadta tegnap Budapest költségvetésének 58 milliárd forintos modósítását. A fővárosi MSZP- és az SZDSZ-frakció ugyanis megállapodásra jutott a XV. kerületi Bánkút utcai villamospálya rekonstrukciójának kérdésében. A büdzsé tavalyi pénzmaradványának elszámolása, illetve elosztása megtörtént. A koalíciós partnerek közötti vitát az váltotta ki, hogy a szabad demokraták nem akarták a költségvetést 350 millió forinttal megnövelni a villamossínek felújításához. Atkári János, a pénzügyekért felelős főpolgármester-helyettes lapunknak elmondta: aggodalmukat igazolta, hogy a büdzsé irreális túlfeszítése nem lehetséges. A rákospalotai villamospálya valóban rossz állapotú, felújítására végül csak úgy lehetett előteremteni a fedezetet, hogy bizonyos meg nem valósuló beruházások előirányzatait átcsoportosítják. Vajda Pál szocialista főpolgármester-helyettes kifejtette, hogy a Bánkút utcai villamospálya rekonstrukciója nem tűr halasztást, mivel a villamos kerekeit veri a kockakő. A 350 millió forintot az útfelújítások vállalkozási díjainak megtakarításából és egy hulladékátrakó állomás fedezetéből teremtik elő.
A Bartók Béla út teljes felújításával kapcsolatban kérdésünkre azt közölte Vajda Pál, hogy a rekonstrukció után a 7-es buszcsalád a villamospályán közlekedik majd. A környezetvédők kérésének ellenére nem alakítanak ki külön buszsávot a főúton.
A közgyűlés – a MIÉP-frakció és egyes fideszes képviselők nem szavazata mellett – megemelte a Budapest Gyógyfürdői és Hévízei Rt. társasági alaptőkéjét. A nem pénzbeli, hanem ingatlan-hozzájárulásra azért volt szükség, hogy elősegítsék a Rác fürdő projekt megvalósítását a Rác-Nosztalgiai Kft.-vel kötött szerződés alapján. Mint ismert, a befektetők bővíteni kívánják a fürdőt és egy szálloda megépítését tervezik. Zsinka Lászó és Bánovics Tamás MIÉP-es képviselők szerint a környzetvédelmi szempontból is aggályos beruházást az önkormányzati tulajdonú rt., vagyis a főváros is el tudná végezni a saját forrásaiból, nincs szükség külső befektető bevonására. Kifogásolták, hogy a külső cég minimális pénzbeli hozzájárulással ér majd el hatalmas hasznot, úgy, hogy lényegében az önkormányzat pénzéből és vagyonából újul meg a Rác fürdő. Vajda Pál szerint azonban a befektetők vállalják az anyagi kockázatot.
A közeljövőben semmiképpen nem valósulhat meg a Városháza-projekt, mert a Fővárosi Közgyűlés tegnapi közgyűlésén megszüntette az e célra létrehozott Vagyonkezelő 2000 Kft.-t.
Atkári János főpolgármester-helyettes előterjesztésére az SZDSZ és az ellenzéki frakciók túlnyomó többsége szavazott igennel, az MSZP tartózkodott. Mint ismeretes, a kft.-n keresztül a főváros eddig több mint másfél milliárd forint közpénzt költött el a Városháza-projektre, azonban jelentős előrelépés elsősorban a koalíciós feszültségek miatt nem történhetett. Atkári János azért terjesztette elő a kft. felszámolásáról szóló javaslatot, hogy a közgyűlés eldönthesse: akar-e bármit is megvalósítani a korábbi tervekből.
A közgyűlés döntött a Hősök tere közterület-használatáról is. Ennek értelmében a tér a jövőben sajátos kiemelt közterületként funkcionál, mivel nemzeti emlékhellyé minősítették. Rendezvényeket a jövőben is lehet tartani a téren, ám legfeljebb húsz négyzetméteres színpad helyezhető el legalább hét négyzetméternyi távolságra a millenniumi emlékműtől, illetve a hősök emlékkövétől.
A képviselők döntöttek a drogprevenciós program megújításáról is. Ennek értelmében középtávon legalább hat drogambulanciát hoznak létre Budapesten, illetve új addiktológiai osztályt alakítanak ki a Jahn Ferenc-kórházban, továbbá a szociális intézményhálózat bővítésével kialakítanak egy rehabilitációs otthont a szenvedélybetegek számára. A közgyűlési vitában elhangzott: ijesztő, hogy minden évben előfordul olyan eset, amikor tizenhárom év alatti drogfogyasztót kell kezelni a tiltott és életveszélyes szenvedély miatt.
Elfogadta a Fővárosi Közgyűlés a Paskál-telekkel kapcsolatos előterjesztést is. Ennek értelmében egy területcsere nyomán a Budapest Gyógyfürdői és Hévízei Rt. tulajdonába kerül az eddig Zuglóhoz tartozó, 4000 négyzetméteres terület. A kerületi önkormányzat egy ennél lényegesen kisebb ingatlanrészt kap cserébe. A zuglói önkormányzat korábban olyan megállapodást szeretett volna elérni, amelynek értelmében a Paskál fürdő által használt terület osztatlan közös tulajdon lenne. A főváros ezt a megoldást azért nem fogadta el, mert így a cég minden tevékenységéhez a városrész jóváhagyása is kellett volna. Ismeretes: a zuglói önkormányzat csaknem egy évvel ezelőtt eladta a Paskál fürdő környékén lévő kéthektáros telket, hogy ott lakópark épülhessen. A városrész döntése ellen az ellenzék és a kerület lakossága egyaránt tiltakozott.
Vonatgázolás történt Püspökladánynál