Kolumbia hadat üzen a vörösöknek

Kolumbiában Alvaro Uribe jobboldali jelölt léphet Andrés Pastrana leköszönő államfő örökébe. A politikus a szavazatok 97 százalékának összeszámlálását követően a voksok 53 százalékát tudhatta magáénak, így biztossá vált, hogy az első fordulóban abszolút többséggel diadalmaskodott, azaz második választási menetre már nem lesz szükség. A második helyen a liberális Horacio Serpa (31,8) végzett, aki azonnal elismerte a vereségét.

2002. 05. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nehéz napok következnek a szélsőbaloldali gerillák számára – rebesgetik Kolumbia-szerte. A jól értesültek szerint hajtóvadászat kezdődik, amely a vörösök megsemmisítésével ér véget. Uribe ugyanis nem a kompromisszumra törekszik: az ő célja a demokrácia megerősítése a sokat szenvedett dél-amerikai országban, ahol senkinek sem kell majd félnie, ha kimegy az utcára. A fiatal és energikus ügyvéd beszédeiben sokszor megemlítette apja halálát. Az idősebb Uribét 1983-ban szélsőbaloldali gerillák gyilkolták meg, így személyes indulatok is vezérlik az új elnököt. A beszédeiben ugyanúgy minduntalan megemlítette a zöldek elnökjelöltjének, Ingrid Betancourtnak kálváriáját. A politikusnő hónapok óta a baloldali gerillák fogságában van, a választáson a lakosok fél százaléka mégis rá szavazott. Uribe valószínűleg nem akar beleesni abba a hibába, amelynek a régi államfő, Andrés Pastrana köszönheti kvázi bukását. A Pastrana-féle tárgyalások ugyanis kudarcot vallottak, a Kolumbiai Forradalmi Fegyveres Erők (FARC) gerillái olykor elfogadták a megadási feltételeket, máskor viszont újult erővel léptek fel a kormánycsapatok ellen. Pastrana, bár népszerű maradt, mégis bukott elnökként távozik a hatalomból, fő célját, az erőszak visszaszorítását nem tudta elérni. A tárgyalássorozat a világ azon fertályán – úgy tűnik – nem vezet eredményre, Uribe kemény fellépése viszont igen.
Emellett nemcsak saját népe, hanem az egész világ, s az ország legfőbb szövetségese, az Egyesült Államok is kedvezően értékeli Uribe győzelmét. Különösen annak fényében érthető az amerikaiak boldog gratulációja, hogy a FARC működésének anyagi feltételeit főként kábítószer-kereskedelemből teremti elő, első számú célállomásuk pedig – mi más is lenne? – az Egyesült Államok. Amerika épp a drogok beözönlése ellen léptette életbe azt a Plan Colombia néven elhíresült tervezetet, amely segít a parasztoknak a kokacserje helyett más növénykultúra termesztésében. A kokát pedig kiirtják, a fegyveresek ellenállása közepette. Amerika tehát Uribe mellett áll, s így a gerillák sejtjeinek kérlelhetetlen felszámolásával a Plan Colombia is jobban működik majd. Persze az is igaz, hogy a parasztoknak kenyér kell, és amíg a kábítószer jó üzlet, addig a helyiek nem fognak lemondani a termesztéséről a nemes ügy érdekében. A kokain alapanyaga helyett kukoricát termelni kemény munka, csekély jövedelemmel. Ezért fizet az ENSZ és Amerika rengeteg pénzt azokba az alapokba, amelyek kompenzálják a földművesek kieső jövedelmét. Addig azonban még nagyon sokat kell dolgozni, hogy drogmentesíthessék Kolumbiát. Ehhez azonban – minden elemző egybehangzóan állítja – az Alvaro Uribe-féle kemény kéz kell.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.