Parkátadás helyett vitázika tárcával a városvezetés

A fővárosi önkormányzat egyelőre nem adja át az elkészült Erzsébet téri parkot a budapesti polgároknak. Atkári János főpolgármester-helyettes szerint a kulturális tárcát terheli ezért a felelősség. A minisztérium és az ellenzéki képviselők azonban úgy vélik, hogy a jogértelmezési viták miatt nem a budapesti lakosokat kellene büntetni.

2002. 05. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Többszöri egyeztetés után sem kapta meg a fővárosi önkormányzat a kultusztárca levelét, amelyben elismerik, hogy az Erzsébet téri beruházás nem a megállapodásban foglaltak szerint készült el határidőre. Ezért a kormány és a főváros között kötött szerződés nem módosítható – mondta Atkári János (SZDSZ) főpolgármester-helyettes a távirati irodának nyilatkozva. A főváros a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának (NKÖM) kérésére levélben fogalmazta meg szempontjait arról, milyen nyilatkozatot kellene a tárcának írnia a fővároshoz, hogy módosítható legyen a 2000 áprilisában aláírt megállapodás. Atkári János megjegyezte: azt várták a tárcától, hogy a magyar állam ismerje el: a tér rendezésével és az ott végzett beruházás befejezésével kapcsolatban nem tudta tartani a 2002. április 15-i határidőt, és kezdeményezi a szerződés módosítását.
A főpolgármester-helyettes szerint április 30-ig úgy tűnt, hogy a minisztériumból megérkezik az ezt elismerő levél. Atkári János azonban olyan információk birtokába jutott, miszerint a miniszter aláírta a főváros javaslatai alapján készült levelet, de a tárca azt már nem küldi meg a fővárosnak. Utalt arra, hogy a jelenleg érvényes szerződés szerint ha a beruházás befejezésére vonatkozó feltételek nem teljesültek április 15-ig, akkor a minisztériumnak napi ezerdolláros kötbért kell fizetnie a főváros számára.
– A fővárosi önkormányzat következő lépésként május 16-án elküldi az egy hónap alatt összegyűlt, 30 ezer dolláros kötbér számláit a tárcához – közölte. Mint fogalmazott: sok reményt nem fűz a főváros ahhoz, hogy a minisztérium teljesíti a fizetési kötelezettséget. Az azt követő lépésekkel kapcsolatban megjegyezte, hogy akár azonnal pert indíthatnának az állammal szemben, ám lehetséges az is, hogy a felálló új kormánynak adnak egy hónap haladékot a kötbértartozás rendezésére.
Az NKÖM álláspontja szerint a főváros és a tárca eltérően értelmezi az Erzsébet téri beruházásra vonatkozó szerződést. Mint közleményükben írják, az Erzsébet téri beruházás elkészült, a szükséges használatbavételi engedélyek a tárca birtokában vannak, ezért továbbra sem tartják jogosnak a főváros kötbérkövetelését. A minisztérium úgy látja: „mindkét fél érdeke, hogy a beruházás feleslegesen ne emésszen fel további közpénzeket, illetve hogy a fővárosiak minél hamarabb birtokba vehessék az elkészült teret”. A tárca ezért változatlanul arra kéri a Főpolgármesteri Hivatalt, hogy a jogértelmezési vitáktól függetlenül járuljon hozzá a közpark és a mélygarázs megnyitásához, és írja ki a létesítmény értékesítésére vonatkozó pályázatot.
Hont András fideszes fővárosi képviselő szerint ha valóban csúszott volna is néhány napot vagy hetet az Erzsébet téri fejlesztés, akkor sem csúszott annyit, mint amennyit a fővárosi önkormányzat beruházásai szoktak. A politikus rosszindulatú akadékoskodásnak nevezte Atkári János nyilatkozatát. – Be kéne már fejezni a fővárosi polgárok büntetését az állam büntetésére való hivatkozással – tette hozzá Hont András.
Zsinka László, a MIÉP frakcióvezetője szégyennek nevezte, hogy nem adják át az elkészült parkot a budapesti lakosoknak. A Magyar Kereszténydemokrata Szövetség szintén tiltakozását fejezte ki a városvezetés magatartása miatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.