A Kolosy téri piac

Gazsó Rita
2002. 06. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újlak kerület, mint Óbuda külvárosa, a középkori Szentjakabfalva község helyén jött létre a török pusztítás után. Az egykorú dokumentumok szerint Szentjakabfalva település és a hozzá tartozó plébániatemplom a mai Kolosy tér környékén húzódott. A török időkben a mai Lajos utca–Bécsi utca– Kolosy tér–Nagyszombat utca között hatalmas kiterjedésű piac működött. Funkcióját a későbbiekben is megtartotta, ez volt ugyanis a visszafoglalás után, 1702-ben megnyíló első vásártér.
Szentjakabfalva helyén német és rác telepesek alapították a Neustift, vagyis Újlak nevű falut, amelynek új plébániatemploma 1706-ra készült el, és többször átalakított épülete ma is a tér Bécsi úti sarkát díszíti. Újlak túlnyomó része azonban a Rákóczi-szabadságharc alatti csatákban és az erődítési munkák miatt elpusztult, de hamarosan újjászületett, 1770-re pedig már saját iskolával rendelkezett. Zegzugos utcácskái földszintes házaiban földműveléssel, szőlőtermesztéssel, állattenyésztéssel és malomiparral foglalkozó lakosság élt. A XIX. században a mai Lajos utca mentén néhány többszintes házsor épült, és a század második felében az addigi mezőgazdasági település – a szomszédos Óbudához hasonlóan – iparosodásnak indult. A vidék első gőzmalma a közelben, a Kolosy tér Duna-parti oldalán kapott helyet, de itt üzemelt 1861-től az Újlaki Tégla és Mészégető Rt., valamint 1881-től az újlaki Duna-part vízműve is. A munkalehetőség megsokszorozta a lakosságot itt is, a telkeik ekkoriban váltak kertes beépítésűvé vagy udvarossá.

Az újlaki házbirtokos réteg az új üzletágban, a vendéglátásban találta meg a helyét a kialakuló nagyváros, Budapest részeként. Alig volt ekkoriban ugyanis olyan ház a környéken, amelyben valamikor ne működött volna vendéglő vagy kocsma. A legjellegzetesebb talán a Lajos utcai Régi Sípos vendéglő, amely ma is üzemel.
Az első városrendezési terv Óbudáról és környékéről 1937-ben készült, amely a katolikus plébániatemplom kivételével Óbuda és egyúttal Újlak történelmi épületeinek drasztikus megsemmisítése mellett foglalt állást. Ebből végül – az Árpád híd terveit leszámítva – semmi nem valósult meg. A második világháborút követően azonban a fővárosi általános rendezési terv „intenzív lakásépítési területnek” minősítette a városrészt, amelynek a Zsigmond tértől a Szépvölgyi útig terjedő szakaszán sávházak, láncházak és közintézmények épültek volna, egyedül az Újlaki éttermet megőrizve. Az újfent hibás koncepcióra épülő terv azonban gazdasági szempontokra hivatkozva szerencsére ismét nem valósult meg. A nyolcvanas évek elképzelései és az ezután megvalósult beruházások azonban már új irányt vettek, ezekben ugyanis sokkal nagyobb hangsúlyt kaptak a műemléki városképi elképzelések.
Az egykori Újlak rehabilitációja végül csak a rendszerváltozás előtt kezdődhetett meg, és napjainkra közelít a végéhez. Hagyományos kisvárosi hangulatát őrző tömbjeit ma a későbbi korok építészetét tükröző épületek szakítják meg. A Kolosy tér addigi hagyományos piaca 1992-ben egy új, modern arculatot kapott, az önkormányzat tulajdonában álló épület kivételével a környező tömbök ma mind magánkézben vannak. (G. R.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.