Egy újabb lépés jobbra

2002. 06. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Franciaország vasárnap este belépett azon országok közé, amelyek a középjobb erőkben látják jövőjük zálogát. Az európai trend Franciaországban elsöprő többséget biztosított a Mozgalom a Köztársaságért párt és a köré csoportosuló jobbközép erőknek (UMP), így az első forduló választási eredményei után formasággá vált a második kör, amelyben a polgárok a még kérdéses választókörökben leadják voksukat a jobb- vagy a baloldali jelöltre.
Ez a megméretés ugyanakkor már nem egyenlő erők harca. A kérdés eldöntetett, a köztársaság változatlanságára szavazó jobboldaliak akár kezdhetik is a kormányalakítást. A győzelem egyaránt köszönhető a Raffarin-kabinet ügyes taktikázásának és Chirac elnök megkérdőjelezhetetlen népszerűségének, de annak is szerepe volt a sikerben, hogy az elnöki hatalom megtartásáért küzdő egyesült jobbközép erők valódi válaszokat adtak a feltett kérdésekre. A kérdés valójában nem is az volt, a jobboldal képes lesz-e erős gárdával, esélyesként nekivágni a választási küzdelmeknek, inkább a baloldal zászlóshajójának, a Szocialista Pártnak (PS) a feltámadását vették körül kérdőjelek. A PS ugyanis eleve rossz előjelekkel indult harcba a Matignon-palotáért: az elnökválasztás megsemmisítő veresége után Lionel Jospin távozott a kormányrúdtól, utódját pedig nem sikerült megtalálni, nem utolsósorban a szocialisták körében uralkodó fejetlenség miatt. A PS-nek egyértelműen kevés volt az elnökválasztás óta eltelt másfél hónap arra, hogy versenyezni tudjon a jobboldal erőivel.
Azzal a jobboldallal, amely vele ellentétben ki tudta heverni az elnökválasztás sokkját. Az április 21-e és május 5-e közötti időszakban a demokrácia első számú közellenségévé nyilvánított Jean-Marie Le Pen, a közutálatban Oszama bin Laden szintjét verdeső szélsőséges pártvezér Nemzeti Frontja ugyanis szégyenletesen leszerepelt. Úgy tűnik, a nemzetiek ellőtték puskaporukat az elnökválasztás során. Akkori támogatóik egy része inkább Le Pen személyét, mint programját támogatja, így el sem ment szavazni. A társadalom, mint az elnökválasztáson is, újra egykedvű arcát mutatta. Az ötödik köztársaság életében még soha ilyen alacsony részvételi aránnyal nem rendeztek választásokat. Az a harminchat százaléknyi francia, akik vasárnap inkább a futball-világbajnokságot nézte, sok munkát adott az elemzőknek.
A távol maradók ellenére az UMP győzelmét a baloldali tábor nem tudja mivel magyarázni. Vereségét egyértelműen magának köszönheti, mivel kampánya során képtelen volt arra, hogy felfedje a jobboldal népszerű pártjainak hiányosságait, s a maga megoldását ajánlja a választópolgároknak. A program semmitmondását jól jellemzi, hogy egyetlen komoly érvük szerint a franciáknak nem szabadna minden hatalmat a jobboldal kezébe adni. Ezzel egyértelműen azokat a szavazókat célozták meg, akik a társbérlet rossz emlékű intézményét továbbra is a demokrácia vívmányának és a kormány kordában tartásának garanciájaként értelmezték. A voksolás eredményei azonban azt jelzik, a franciák végül „nyugdíjba küldték” a De Gaulle-ista alkotmány torzulásaként létrejött politikai konstrukciót. S mivel az Élysée-palota és a Matignon-palota lakója mostantól egy úton jár, Franciaország erejét talán jobban ki tudja használni, mint a társbérlet kicsinyes veszekedései idejében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.