Harcban a szemétlerakókkal

Magyarországon 17 ezer potenciálisan szennyezett területet tártak fel az elmúlt három évben, ebből mintegy ezer Hajdú-Bihar megyében található. A szennyezett területek felszámolásához hozzájárul az ISPA által is támogatott szelektív hulladékgyűjtési program.

2002. 06. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem elegendőek azonban pusztán az ISPA-források, mert a pályázati feltételek között szerepel az is, hogy az önkormányzatoknak saját erőforrást is biztosítaniuk kell. Kósa Lajos, Debrecen polgármestere ennek kapcsán kifejtette, hogy a környezetvédelem sok pénzbe kerül, s ez az állampolgárokban még nem tudatosodott eléggé. A megyei szelektív hulladékgyűjtési programot koordináló politikus aggodalmát fejezte ki emiatt. Elmondta, hogy a debreceni szelektív hulladékgyűjtési program 1993-ban már megbukott a városban, mert az érintettek nem voltak hajlandóak a megfelelő kukákba hordani a szemetet. Hasonlóképpen aggályosnak nevezte, hogy a kiépülő csatornarendszerre a bekapcsolt területek lakóinak csak mintegy 50 százaléka hajlandó ráköttetni csatornarendszerét, mert az ezzel járó többletköltséget nem kívánják vállalni. Így van ez annak ellenére is, hogy a hulladéktörvény előírja: a hulladék kezelésének költségeit annak tulajdonosa köteles vállalni. Kósa Lajos szerint erősíteni kell a környezetvédelmi propagandát, és fel kell hívni a figyelmet arra, hogy a hulladékkezelés költségeit minden egyes embernek vállalnia kell.
Eredményeket is fel tud mutatni Hajdú-Bihar, mind a környezet effektív védelme, mind az emberek meggyőzése területén. Kiváló példa erre a Hajdúböszörményi Ifjúsági Természetvédelmi Kör tevékenysége, amely öt más szervezet bevonásával megszervezte a megye illegális szemétlerakóinak felderítését. A munka során – amelyet néhány százezer forinttal a Hulladék Munkaszövetség is támogatott, ötvennégy lerakót derítettek fel, amiből negyvennyolcat felszámoltak. Amint azt Molnár Attila, a program vezetője lapunknak elmondta, a gond csak az, hogy e lerakók jó része néhány napon belül „üzemelni” kezd. Éppen ezért a programot folytatni szeretnék: az erről szóló tárgyalások már megkezdődtek a környezetvédelmi tárca illetékeseivel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.