Elfogyott a BUX lendülete

A várakozásokkal ellentétesen pozitív előjellel zártak a hét közepén az amerikai tőzsdék. A Wall Street-i nyitás előtti órákban az elemzők a nyugat-európai piacokon tapasztalt besszre hivatkoztak, és csökkenéseket, sőt némely szakértők zuhanásokat jósoltak. Ugyan a nap első részében az árfolyamok igen mélyen – az előző értékük alatt – mozogtak, de a túlzottan alacsony részvényárak a korábbi napokban még visszahúzódó befektetőket is a parkettra csalták. A Dow Jones és Nasdaq Composite gyorsan ledolgozta az előző napokban elszenvedett veszteségeit. A bessz mérséklődését jelezte tegnap a tokiói Nikkei és a londoni FTSE árfolyama is, sőt gyenge korrekciós hangulat uralkodott a magyar tőzsdén is.

2002. 07. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Száznyolcvan fokos fordulatot vettek az amerikai tőkepiaci kurzusok a szerdai kereskedések során. A nyitáskor még veszteséget jelző indexek a kereskedési idő felénél magukhoz tértek, és erőteljes iramban emelkedtek. A fordulatot elemzők nem tudták megmagyarázni, többen az alacsony részvényárakra tippeltek, míg mások csupán pillanatnyi, akár néhány napos korrekciónak tartották a robbanásszerű javulásokat.
A növekedési hullám olyan erővel öntötte el a New York-i tőzsdéket, hogy némely esetekben történelmi – napon belüli – emelkedések keletkeztek. Ilyen emelkedést realizált a Dow Jones ipari mutató is, amelynek árfolyama minden idők második legnagyobb emelkedését jegyezte. A Dow 6,35 százalékkal javított értékén, míg a Nasdaq a szerényebb 4,96 százalékos plusszal lépett a partvonalon túlra. A drágulások mellett a forgalmi adatok növekedése is azon szakemberek véleményét erősítette, akik az alulértékelt papírokat „okolták” a kiugró javulásokért.
A piaci fejleményeket elemző szakemberek között néhány rosszmájú, a hosszból ezúttal kimaradt szakértő is véleményt alkotott, így a Reuters által idézett elemzők egy része továbbra is pesszimista, és úgy véli, hogy a befektetők hamarosan nyereséget realizálnak, ami újabb zuhanásokat indukálhat.
Mint utóbb kiderült, a rosszmájúaknak volt igazuk: tegnap már a tokiói börze sem hitte el azt a növekedést, amit az előző napon a Wall Street produkált, így a Nikkei 225 index mérsékelt, 0,18 százalékos csökkenéssel fejezte be a kereskedést. A tőzsdemutató figyelmen kívül hagyta a Sony kedvező gyorsjelentési adatait, mivel a tőzsde az amerikai fejleményekkel volt elfoglalva. Kiugrással kecsegtetett tegnap a londoni FTSE árfolyama is: a brit tőzsde részvényeit jegyző index több mint három százalékot emelkedett napközben. Az angol optimizmust a British Telecom 61 százalékos adó előtti profitnövekedése segítette. Kevésbé volt nagy az öröm a DAX háza táján: a német indexre nyomást gyakoroltak a távközlési szektorra adott rossz jelentések.
Ismét visszacsúszással indult a hét utolsó előtti napjának New York-i kereskedése; a lassulást a tartós iparcikkek rendelésállományának júniusi visszaesése okozta. Az év hatodik hónapjában az USA-ban a várt növekedés helyett nyolc hónapja nem mért ütemben esett a tartós iparcikkek rendelésállománya a kiadott adatok szerint, a múlt hónapban 3,8 százalékkal, 166,60 milliárd dollárra csökkent a nagy értékű iparcikkekre adott új rendelések értéke. A jóslatokat viszont felülmúlta a Conference Board munkaerő-piaci indexe, amely júniusban 47 pontra emelkedett.
Szárnyalni ugyan nem tudott tegnap a BUX, de azért minden lehetőséget megragadott, hogy korrekciós próbálkozásait értékelni lehessen. Az árfolyamkurzus rövid idő alatt napi maximumára emelkedett. Ez a javuló trend egészen délig tartott, utána a tőzsdegörbe lassú erózióba kezdett. A veszteséggel nyitó amerikai tőzsdék erős hanyatló hatással voltak a magyar piacra is, az utolsó másfél óra a gyengülés jegyében telt el. A BUX végül 128,32 pontot emelkedve zárt. A fordulatról elemzők megjegyezték, hogy a magyar parkett igen érzékeny minden nemzetközi hatásra, a befektetőket könnyű vételre bírni, de ugyanolyan könnyen el is dobálják a részvényeiket. A nap nyertesei a vezető részvények, azon belül is a Matáv- (+24 forint), valamint a kisebb kapitalizációval jelen lévő Synergon- (+41 forint) részvények lettek. Az emelkedők között találhattuk a Mol-, az OTP- és a Richter- papírokat, továbbá a Fotex részvényeit is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.