Korrigálnak a tőzsdék

Folytatódott a hét első amerikai kereskedési napján az a befektetői roham, amely a múlt pénteken kezdődött. A befektetők az „olcsó részvény – nagy haszon” felkiáltással megrohanták a brókereket, és eszüket vesztve vásároltak. A Qwest egyre szövevényesebb botrányára alig-alig figyeltek, így az árfolyammutatók komoly nyereséget realizáltak a kereskedések végén. A Nasdaq kurzusa 5,79 százalékkal, a Dow Jonesé 5,41 százalékkal emelkedett. Hasonlóan optimista hangulatot lehetett tapasztalni tegnap Japánban és Hongkongban is, viszont az európai parketteken már a korrekciós, haszonrealizáló befektetők határozták meg az árfolyamokat. A BÉT a nyugat-európai trendeket követve mérsékelt csökkenéssel zárta a tegnapi napot.

2002. 07. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megrohamozták a Wall Streetet a spekulánsok – mondta tegnap egy New York-i bróker tőzsdezárás után. A befektetők az olcsó részvényeket úgy vásárolták, mintha azokat ingyen adnák, a vásárlási igények az árfolyamokat egyre magasabbra húzták fel. A nap nyertesei a pénzügyi és elektronikai cégek voltak, ezek közül is a General Electric, a J. P. Morgan, a Citigroup, az American Express, valamint a Microsoft vitte a prímet.
Ugrásszerű növekedést produkált tegnap a tokiói börze is, a Nikkei 225 index 337 pontot emelkedett, és átlépte a 10 ezer pontos határt. Elemzők szerint a növekedést csupán az amerikai tőzsdei árak drágulása indukálta, a japán befektetők jelenleg a hazai céges első negyedéves adatokra figyelnek, amelyek igen vegyesek. A japán elemzőket igazolja az is, hogy a szigetország munkanélküliségi adatai kedvezőtlenek. A júniusi adatok szerint a háború utáni rekordmagasság közelében, 5,4 százalékon állt a munkanélküliség Japánban – jelentette az MTI–ECO. Az alkalmazásban állók száma 63,73 millióra csökkent, a munkanélküliek száma 3,68 millió volt júniusban.
A délkelet-ázsiai növekedések ellenére Európában mérsékelt visszacsúszást mutattak a tőzsdék. Az utóbbi két napon szerzett hasznot realizálták a befektetők, és tisztában voltak azzal a ténnyel, hogy a későn nyitó (időeltérés miatt) amerikai kereskedések során is hasonlóan fognak cselekedni a piaci szereplők. A meredek zuhanással induló amerikai kereskedések hatására a DAX és az FTSE tovább növelte árfolyamveszteségét, kora délután a frankfurti piacon két százalék feletti eróziót mértek, míg a londoni parketten egyszázalékos volt a csökkenés mértéke. Az amerikai lassulást részben a profitrealizálók, másrészt a júliusi fogyasztói bizalmi index zuhanása okozta.
A Conference Board gazdaságkutató adatai szerint, 97,1 pontra csökkent az év hatodik hónapjában a fogyasztói bizalom. Elemzők 102 pontot vártak, míg júniusban 106,3 pontot mért a gazdaságkutató csoport.
A német piacot a Volkswagen (VW) eredményadatai is lefelé nyomták. A világ egyik legnagyobb autógyártó cége egyes pletykák szerint korábban profitfigyelmeztetést akart közzétenni, de azt a gyorsjelentésben szereplő adatok miatt tegnapra hagyta. A VW által kiadott gyorsjelentésben a német vállalat a vártnál jobb eredményről adott számot, de egyúttal a jövőbeli gazdálkodási adataira tett előrejelzést mérsékelte. A VW 13,5 százalékkal 1,266 milliárd euróra növelte adózatlan eredményét az idei második három hónapban. Az értékesítés egy százalékkal 22,764 milliárd euróra csökkent a második negyedévben, de még így is meghaladta a 22,617 milliárd eurós, várt szintet.
A magyar tőzsdén tegnap is a nemzetközi árfolyammozgások érvényesültek. A BUX 90 pontos plusszal nyitott, majd határozott gyengüléssel egyre alacsonyabb szintre jutott. Az árfolyammutató görbéje még a délelőtt folyamán átlépte az előző zárószintet jelző határvonalat, sőt a 7000 pontot is. A kereskedés végére az index visszakorrigált, és 63 pontos csökkenéssel jutott a partvonalon túlra. A forgalom 5,6 milliárd forintra ugrott, amit a magyar papírok között „turkáló” spekulánsok nyereségrealizáló magatartása váltott ki. A vezető részvények a gyorsjelentését kiadó Richter és a felminősített OTP kivételével gyengültek. A gyógyszergyári papírok ára 1956 forinttal, a banki részvényeké 11 forinttal erősödött. A vesztesek között voltak a 37 forintot eső Matáv- és a 45 forinttal csökkenő Mol-részvények.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.