Botrányos döntést hozott a hídrekonstrukciókat elbíráló testület a Főpolgármesteri Hivatalban, amikor az úgynevezett tenderbontást követően kihirdették az Erzsébet híd korrózióvédelmére kiírt pályázat győztesét – értesült a Magyar Nemzet. Információink szerint a nyertes Hídépítő Rt. több mint 440 millió forinttal nyújtott be drágább ajánlatot a tenderen, mint a Ganz cég egyik leányvállalata, a Pannon-Korr Kft.
A legújabb botrányos közbeszerzési eljárás eredményét értesüléseink szerint az alulmaradt társaság megtámadta a Közbeszerzési Döntőbizottságnál, kérve annak megsemmisítését. Informátoraink szerint a Pannon-Korr legjobb árajánlatú pályamunkáját azért érvénytelenítette a bírálóbizottság, mert nem szerepelt a cég tevékenysége körei között az épület, híd, alagút és közművezeték építésére vonatkozó úgynevezett TEÁOR-szám. A tender értelmében egyébként a nyertes fővállalkozónak alapvetően az Erzsébet híd pálya alatti korrózióvédelme lesz majd feladata.
Demszky Gábor főpolgármester lapunktól értesült arról, hogy a vesztes cég a Közbeszerzési Döntőbizottsághoz fordult.
Ha a bizottság nem változtat a döntésen, a közgyűlés elé is kerülhet az előterjesztés, de a városháza vizsgálóbiztosa is folytathat ellenőrzést – mondta a főpolgármester. Demszky közölte: a múlt héten az Árpád híd járdafelújítási pályázatának vizsgálatára kérte fel Saly Ferenc biztost. A bizottság ugyanis a múlt héten hirdetett eredményt, ám az egyik pályázó panasszal élt. – Ha az Erzsébet híd korrózióvédelmi pályázata is ilyen, elképzelhető a vizsgálat – mondta a főpolgármester. A Pannon–Korr részéről nem voltak hajlandóak nyilatkozni.
Az utóbbi napokban – ahogy arról lapunk is beszámolt – nem ez volt az első botrányosnak nevezhető közbeszerzés a Főpolgármesteri Hivatalban. A minap Demszky Gábor döntésével ellenkezőképpen határozott a Közbeszerzési Döntőbizottság a Fővárosi Levéltár építésére kiírt pályázat ügyében. A szakmai előkészítő bizottság és a szakbizottság ugyanis egyaránt 2-2 alkalommal hozta ki ugyanazt a céget nyertesnek a több éve tervezett levéltári tendernél, ám Demszky Gábor felfüggesztette a határozatokat. Miután a főpolgármester második alkalommal is érvénytelenítette a szakbizottság határozatát, a tendervesztessé vált cég a közbeszerzési döntőbizottsághoz fordult, amely érvényesnek mondta ki azokat. Deák András, a városháza közbeszerzési bizottságának elnöke korábban azt mondta, hogy a főváros által időközben kiírt újabb levéltári tendert a döntőbizottság határozata miatt viszsza kellett vonni. Az MKDSZ-es politikus úgy tudja: annak dacára, hogy a többi cég nem nyújtott be fellebbezést, most az összes pályázatot újra akarják értékelni a Városházán. Szerinte mindezt nyilvánvalóan azért teszik, hogy az összes bizottság által eddig győztesnek talált cég ne nyerhesse meg a tendert. Annak kapcsán, hogy Bőhm András, az SZDSZ frakcióvezetője a Magyar Nemzetnek adott interjújában azt nyilatkozta, hogy a fővárost meg sem érinti a korrupció, megjegyezte: „ez maga a korrupció” a főpolgármester érintettségével.
Ezen kívül a városháza közbeszerzési bizottságának MSZP–
SZDSZ-es többsége öt esetben utasította el az utóbbi hónapokban a Vegyépszer, illetve a tulajdonában lévő MAHÍD Rt. rendkívül olcsó ajánlatait. Deák András szerint ezek a cégek esetenként 200-300 millió forinttal vállalták olcsóbban a felújítási munkákat, mint a testület baloldali többsége által kiválasztott cégek. Példaként említette a Haller utca rekonstrukciójára kiírt pályázatot, ahol már megtörtént a tenderbontás. A Vegyépszernek és cégének a Nemzeti Autópálya Rt. állította ki a referenciát. A kormányváltás után azonban a Medgyessy-kabinet leváltotta az rt. vezetőségét, amely a fővárosi baloldal megkeresésére utóbb már nem hitelesítette a kiállított referenciákat. Deák András szerint a döntések mögött egy minden szakmaiságot nélkülöző politikai vérbosszúról van szó, amely ellentétes a fővárosi önkormányzat gazdasági érdekeivel is.
Vidnyánszky Attila nyílt levele Dúró Dórának