Közbeszerzési botrány

Négyszáznegyvenmillió forintos veszteség érheti a fővárost, mivel a Főpolgármesteri Hivatal szaktestülete a jóval drágább ajánlatot fogadta el egy hídfelújításra kiírt tendernél. Az árban legjobb pályamunkát formai okokkal utasították el.

2002. 07. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Botrányos döntést hozott a hídrekonstrukciókat elbíráló testület a Főpolgármesteri Hivatalban, amikor az úgynevezett tenderbontást követően kihirdették az Erzsébet híd korrózióvédelmére kiírt pályázat győztesét – értesült a Magyar Nemzet. Információink szerint a nyertes Hídépítő Rt. több mint 440 millió forinttal nyújtott be drágább ajánlatot a tenderen, mint a Ganz cég egyik leányvállalata, a Pannon-Korr Kft.
A legújabb botrányos közbeszerzési eljárás eredményét értesüléseink szerint az alulmaradt társaság megtámadta a Közbeszerzési Döntőbizottságnál, kérve annak megsemmisítését. Informátoraink szerint a Pannon-Korr legjobb árajánlatú pályamunkáját azért érvénytelenítette a bírálóbizottság, mert nem szerepelt a cég tevékenysége körei között az épület, híd, alagút és közművezeték építésére vonatkozó úgynevezett TEÁOR-szám. A tender értelmében egyébként a nyertes fővállalkozónak alapvetően az Erzsébet híd pálya alatti korrózióvédelme lesz majd feladata.
Demszky Gábor főpolgármester lapunktól értesült arról, hogy a vesztes cég a Közbeszerzési Döntőbizottsághoz fordult.
Ha a bizottság nem változtat a döntésen, a közgyűlés elé is kerülhet az előterjesztés, de a városháza vizsgálóbiztosa is folytathat ellenőrzést – mondta a főpolgármester. Demszky közölte: a múlt héten az Árpád híd járdafelújítási pályázatának vizsgálatára kérte fel Saly Ferenc biztost. A bizottság ugyanis a múlt héten hirdetett eredményt, ám az egyik pályázó panasszal élt. – Ha az Erzsébet híd korrózióvédelmi pályázata is ilyen, elképzelhető a vizsgálat – mondta a főpolgármester. A Pannon–Korr részéről nem voltak hajlandóak nyilatkozni.
Az utóbbi napokban – ahogy arról lapunk is beszámolt – nem ez volt az első botrányosnak nevezhető közbeszerzés a Főpolgármesteri Hivatalban. A minap Demszky Gábor döntésével ellenkezőképpen határozott a Közbeszerzési Döntőbizottság a Fővárosi Levéltár építésére kiírt pályázat ügyében. A szakmai előkészítő bizottság és a szakbizottság ugyanis egyaránt 2-2 alkalommal hozta ki ugyanazt a céget nyertesnek a több éve tervezett levéltári tendernél, ám Demszky Gábor felfüggesztette a határozatokat. Miután a főpolgármester második alkalommal is érvénytelenítette a szakbizottság határozatát, a tendervesztessé vált cég a közbeszerzési döntőbizottsághoz fordult, amely érvényesnek mondta ki azokat. Deák András, a városháza közbeszerzési bizottságának elnöke korábban azt mondta, hogy a főváros által időközben kiírt újabb levéltári tendert a döntőbizottság határozata miatt viszsza kellett vonni. Az MKDSZ-es politikus úgy tudja: annak dacára, hogy a többi cég nem nyújtott be fellebbezést, most az összes pályázatot újra akarják értékelni a Városházán. Szerinte mindezt nyilvánvalóan azért teszik, hogy az összes bizottság által eddig győztesnek talált cég ne nyerhesse meg a tendert. Annak kapcsán, hogy Bőhm András, az SZDSZ frakcióvezetője a Magyar Nemzetnek adott interjújában azt nyilatkozta, hogy a fővárost meg sem érinti a korrupció, megjegyezte: „ez maga a korrupció” a főpolgármester érintettségével.
Ezen kívül a városháza közbeszerzési bizottságának MSZP–
SZDSZ-es többsége öt esetben utasította el az utóbbi hónapokban a Vegyépszer, illetve a tulajdonában lévő MAHÍD Rt. rendkívül olcsó ajánlatait. Deák András szerint ezek a cégek esetenként 200-300 millió forinttal vállalták olcsóbban a felújítási munkákat, mint a testület baloldali többsége által kiválasztott cégek. Példaként említette a Haller utca rekonstrukciójára kiírt pályázatot, ahol már megtörtént a tenderbontás. A Vegyépszernek és cégének a Nemzeti Autópálya Rt. állította ki a referenciát. A kormányváltás után azonban a Medgyessy-kabinet leváltotta az rt. vezetőségét, amely a fővárosi baloldal megkeresésére utóbb már nem hitelesítette a kiállított referenciákat. Deák András szerint a döntések mögött egy minden szakmaiságot nélkülöző politikai vérbosszúról van szó, amely ellentétes a fővárosi önkormányzat gazdasági érdekeivel is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.