Napközben elért mélypontjukról pattantak vissza az amerikai indexek, ezt a fordulatot segítette a hét második napján – a Bush elnök által aláírt – a vállalati visszaélések visszaszorítását célzó törvénytervezet is. A már korábban bejelentett és ismertetett törvény szerint mostantól a korábbiaknál szigorúbban büntetik a visszaélő cégeket és a könyvvizsgálókat is komolyabban ellenőrzik.
A Dow Jones lassulásával együtt tegnap a japán piacot átfogó Nikkei 225 index is gyengült. Mint ahogyan azt az elemzők korábban megjósolták, az ázsiai tőzsdéken a hossz bizonytalan, ezt tapasztalhattuk tegnap is, amikor a tokiói részvénykurzus az előző napi emelkedés után újból a 10 000 pontos határ alá csúszott. A Nikkei 1,26 százalékos gyengülésére a júniusi építőipari megrendelésállományok visszaesése is hatott.
Mérsékelt csökkenéssel indult tegnap a nap az európai tőzsdéken is, a DAX és az FTSE az amerikai második negyedéves előzetes GDP-adatokra vártak. A német piacon a Deutsche Telekom hírei okozták a legnagyobb feltűnést, mivel olyan pletykák keringtek, hogy a távközlési szolgáltató megválik a magyar leányvállalatától, a Matávtól – ezt a felvetést később a Matáv cáfolta. A Deutsche Telekom-papírok árai azonban egyre lentebb csúsztak, délután a cég részvényei már 4,5 százalékkal voltak olcsóbbak.
A vártakat alulmúló lett az amerikai GDP-növekedés üteme, így minden adott volt ahhoz, hogy a befektetők erőteljes eladási hullámot indítsanak. A gyengülés az első órában a Nasdaq értékét 1310 pontra, míg a hagyományos iparágakat jegyző Dow Jones kurzusát 8569 pontig ejtette vissza, a lassulásra a Verzion szoftvergyártó profitfigyelmeztetése is hatott. Az USA kereskedelmi minisztériuma által közétetett adatok szerint a második negyedévben a várt ütem felével, csupán 1,1 százalékkal nőtt az amerikai gazdaság teljesítménye. Az elemzők 2,1 százalékos növekedést vártak. Optimista szakértők szerint az Egyesült Államok gazdasága stabil, így a második negyedéves előzetes GDP-adatokra nem kell különösebben nagy hangsúlyt fektetni, ezt a véleményt erősítette a Goldman Sachs befektetési tanácsadó is azzal, hogy növelte portfóliójában a részvények súlyát. A brókercég szerint az olcsó részvények a kötvényeknél nagyobb nyereséget kínálnak jelenleg, így a korábbi 60 százalékos részvényi portfóliófeltöltésről 65 százalékra növelték a társasági értékpapírok arányát.
Komoly nekirugaszkodással indította a tegnapi üzleti napot a magyar tőzsde indikátora, a BUX. A hazai árfolyammutató a kereskedést két arányos részre osztotta, az első négy óra drágulással telt el, majd a maradék két és fél óra gyengüléssel. Az index délután kettő óra tájékán érte el napi maximumát, majd egy fordulót követve – a növekedéshez hasonló erővel – viszszaesett egészen előző zárószintjére. Elemzők szerint a tegnapi napon részlegesen megszűnt a mindent ellenőrző nemzetközi hatás, ezt igazolta az európai trendekkel ellentétes délelőtti emelkedés is. A forgalom 5,0 milliárd forintra csökkent, melyből a három százalékkal felértékelődő OTP több mint kétmilliárd forinttal vette ki részét. A vezető részvények a banki papírok kivételével csökkentek, a Matáv 20 forinttal, a Mol 10 forinttal, a Richter 75 forinttal gyengült. A 393,724 millió forinttal csökkentett alaptőkéjű győri Rába részvényei előző árukon, azaz változatlanul 1245 forinton zártak. A Rába Rt. jegyzett tőkéje 13 867 170 000 forintról 13 473 446 000 forintra csökkent.
Szentkirályi Alexandra: Hosszú Katinka bajnok, legenda, magyar, nő és anya