Nem hagyják nyugodni a befektetőket a könyvelési csalások fel-fellángoló hírei, sőt a befektetési szakértők elemzései sem, akik újabb kreatív esetekkel riogatják a spekulánsokat – mondta tegnap az NYSE zárását követően egy bróker. A pesszimista piaci szereplők még arra a hírre sem kezdtek vásárolni, hogy a tanácsadók a Federal Reserve augusztus 13-i ülésétől kamatcsökkentést várnak. Az irányadó kamatok fél-, de esetenként háromnegyed százalékos mérséklését a Deutsche Bank és a Goldman Sachs is megjósolta. A német pénzintézet szerint a Fed 2002-ben minimum egy alkalommal félszázalékos kamatcsökkentést fog végrehajtani. A Reuters által megkérdezettek azzal számolnak, hogy az augusztus közepi FOMC-ülésen még nem változtatnak a kamaton, és a többség szerint ez így is marad az év végéig.
A Goldman Sachs viszont az idei évre 0,75 százalékos kamatcsökkentést vár. Ezt a jelenlegi tőkepiaci eseményekkel indokolták, mivel korábban változatlan kamatszinteket vártak. Az amerikai állampapírok elsődleges forgalmazóinak többsége szerint 50 százalékos az esélye annak, hogy a Fed még szeptember előtt 25 bázispontú kamatcsökkentést hajt végre – jelentette az MTI–ECO.
Beeséssel reagált tegnap a hétfői amerikai eseményekre a tokiói Nikkei 225 index és a hongkongi HSI. A legnagyobb ázsiai értékpapírtőzsde árfolyama 2,10 százalékkal csökkent. A határidős amerikai kurzusok tegnapi értékei már jól jelezték, hogy eljött a korrekció ideje, ezt a „hullámot” lovagolták meg az európai befektetők, így a nyitásoktól kezdődően egyre magasabbra emelkedett a DAX és az FTSE kurzusa. Az európai befektetők újból az olcsó részvények, gyors haszonszerzési lehetőség képletet próbálták használni akkor, amikor vételi megbízásaikat adták.
A hetek óta tartó bessznek próbált véget vetni a német jegybank azzal a felszólítással, hogy óvott a világ tőzsdéin tapasztalható árfolyamesés dramatizálásától.
A korábbi brit kormányzati és európai uniós reakciók után maga a Bundesbank vezető közgazdásza jelentette ki, hogy a tőzsdék gyengüléseinek a konjunktúrára gyakorolt hatását nem szabad figyelmen kívül hagyni, de túlértékelni sem.
A magyar tőzsdén a nemzetközi események hatásai érvényesültek, a befektetők csak mérsékelten voltak ugyan aktívak, de a BUX kurzusát az a néhány vevő is fel tudta tornázni, aki jelen volt tegnap a parketten. Az 50 pontos csökkenéssel induló kereskedés első órájában átlendült a BUX az előző zárószintjén, és meg sem állt a 7000 pontos határig. Az utolsó tőzsdei félóra azután végképp az árfolyamok elszállásával telt el.
A BUX kurzusa meg sem állt a 7124,48 pontig, ami 266,49 pontos plusznak felelt meg. Az 5,5 milliárd forintos forgalomból a legnagyobb részt a 2,5 milliárd forint forgalmú Mol szolgáltatta. Az olajipari cég lett a nap non plusz ultrája 7,6 százalékos drágulásával. A Molt a Matáv 5,2 százalékkal, a Richter 2,6 százalékkal követte. Az OTP részvényei 2,2 százalékkal erősödtek. A kis kapitalizációjú papírok sorából a Synergon és az Antenna Hungária drágulása volt szembetűnő.
Üzent a Hezbollah
