A világ hatott a BUX-ra

Az emelkedő tőzsdei hétkezdést, majd a növekedést korrekció, profitrealizálás törte meg. A növekedések fő mozgatórugói a tengerentúlon olcsóvá vált részvényárak voltak. A korábban távol maradók közül is sokan megjelentek, és „csipegették” a növekedési kilátásokkal bíró részvényeket. Az emelkedési trendek annyira jól sikerültek, hogy Japánban a Nikkei 225 index átlépte a 10 ezer pontos határt is. Nagy meglepetést okozott a tőzsdéken, hogy a spekulánsok a Qwest 1,16 milliárd dolláros könyvelési csalásával és a menedzsment bennfentes részvényügyleteivel nem nagyon foglalkoztak.

2002. 08. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Növekedés, majd erőtlen korrekciós próbálkozás jellemezte a múlt hét budapesti tőzsdei kereskedését. A BUX mozgását – a Richter kedvező híreitől eltekintve – a nemzetközi hangulat határozta meg, a részvények árfolyamai minimális kilengést jeleztek.

Hétfő
Drágulással indult a múlt hét első magyar tőzsdei kereskedési napja. A Budapesti Értéktőzsde hivatalos részvényindexe, a BUX 296,74 pontos emelkedéssel zárt, ami 4,37 százalékkal volt magasabb, mint korábbi szintje. A forgalmi mutató igen alacsony volt, 3,5 milliárd forintot jelzett, amit elsősorban az eladók visszafogottsága és a piacon jelentkező bizonytalanság okozott. Mivel az amerikai piacokon drágulás mutatkozott, néhány vevő a zárás utolsó pillanatában tette meg tétjét. A vezető részvények drágultak, a BUX növekedését legjobban az 5,57 százalékkal emelkedő Mol- és az 5,51 százalékkal javuló, 1,1 milliárd forintos forgalmú Matáv-papírok határozták meg. A Richter ára 4,5 százalékot, míg az OTP kurzusa 3,28 százalékkal erősödött. A kis kapitalizációjú részvények közül meghatározó növekedést az Antenna Hungária tudott felmutatni 5,6 százalékos megugrásával.

Kedd
Megfordult a trend a kereskedésen, a BUX 63,43 pontos csökkenéssel, 7030,89 ponton zárt. A visszaesés fő mozgatórugója az amerikai eseményekben keresendő. A tengerentúlon a júliusi fogyasztói bizalom értéke a Conference Board gazdaságkutató cég szerint 97,1 pont volt, míg a korábbi hónapban 106,3 pontot mértek. Az előzetes várakozásokat is alulmúló makrogazdasági adatok hatására az amerikai piacokon iránytalanság vált uralkodóvá. E határozatlan magatartás következményeként a magyar tőzsdén sem tudták a befektetők helyesen megítélni a jövőbeli pontos elmozdulási irányokat. Valójában főként az eladók voltak túlsúlyban, ezt mutatta a hatmilliárd forintra növekedő forgalom és a vezető részvények diverzifikáltsága is. A Matáv (–37 forint) és a Mol (–45 forint) gyengült, míg az OTP és a Richter drágult. A BUX-ot visszahúzó távközlési és olajipari cégek mellett a vegyipari szektor is felsorakozott.

Szerda
Negyedszázalékos plusz maradt zárásra a BUX-nál, az index 17,66 pontos emelkedéssel zárt. A forgalom minimálisan mérséklődött, a legnagyobb érdeklődés a Moody’s által – a szlovák IRB-tranzakció miatt – felértékelt és a vezető részvények közül egyedül emelkedni képes OTP-papírok iránt jelentkezett. Az OTP részvényei a kedvező hír hatására 2,95 százalékkal, 1988 forintra drágultak. A blue chipek többsége azonban gyengülést mutatott; a legnagyobbat a 2,48 százalékot zuhanó Matáv-papírok jegyezték, ettől mérsékeltebb lassulás mutatkozott a Richter- (–75 forint) és a Mol- (–10 forint) részvények esetében.
A magyar piacot befolyásolta, hogy az amerikai kereskedelmi minisztérium szerdán nyilvánosságra hozott előzetes becslése szerint a júniussal végződő három hónapban 1,1 százalékkal nőtt az amerikai gazdaság teljesítménye, miközben az elemzők 2,1 százalékos éves szintre számítottak. A szerdai adatsorral együtt közzétett átfogó tavalyi korrekció azt mutatta, hogy az amerikai gazdaság teljesítménye már 2001 első negyedében csökkenni kezdett, s nem is indult növekedésnek a negyedik negyedévig, akkor viszont a korábban közöltnél gyorsabban nőtt.
Optimizmusra okot nem adó értékeket publikált a Federal Reserve is a Beige Book átfogó gazdasági tanulmányában. A Fed-tanulmány szerint az utóbbi hetekben erősödött az amerikai gazdaság, de ez a növekedés erőtlen volt, eközben az ország egyes térségeiben aggodalmat keltett, hogy a részvényárak hanyatlása kedvezőtlenül befolyásolja a gazdasági folyamatokat.

Csütörtök
Tovább emelkedett a BUX kurzusa, de eközben tovább csökkent a BÉT forgalma. Már látszódott, hogy a befektetők kevésbé érdeklődnek a részvények iránt a hétvége közeledtével. A hónap első kereskedési napja 0,37 százalékos BUX-erősödéssel zárult. A forgalom négymilliárd forintra süllyedt, a blue chipek többsége (a Mol kivételével) drágult. Az olajipari cég részvényei két százalékkal mérséklődtek. Elemzők szerint a befektetők továbbra is a gázárakkal kapcsolatosan várnak valamilyen kedvező hírt. A kisszámú emelkedő papír közül érdemes volt kiemelni az 1,53 százalékkal dráguló Matávot és az 1,51 százalékkal erősödő OTP-t. Kisebb méretű, a BUX emelkedésére kevésbé hatással lévő növekedést jelzett Richter és a TVK. A nap meglepetését a BorsodChem-, az Egis- és a Humet-papírok erősödése hozta. A kárpótlási jegyek nem követték a növekedési trendet, így áruk 0,13 százalékkal 749 forintra csökkent.
Negatívan hatott a magyar tőzsde hangulatára az amerikai feldolgozószektor júliusi teljesítményét mérő, zárás előtt publikált beszerzői menedzserindex értéke. Az új rendelések értékének meredek csökkenése és a romló foglalkoztatási helyzet miatt a vártnál sokkal rosszabb értékek az USA gazdasági növekedésének megtorpanását jelezték.

Péntek
A nemzetközi hatások és a hét végi pangás miatt a hét utolsó napja enyhe csökkenéssel zárult a BÉT-en. A börzeindex 16,06 pontos csökkenéssel 7058,38 ponton zárt, a forgalom alig haladta meg a hárommilliárd forintot. A vezető részvényeket megosztottság jellemezte: a Mol és az OTP ára drágult, míg a Matáv– Richter páros a mélybe próbálta húzni a BUX-ot. Az olajipari részvények 35 forinttal, a banki papírok 22 forinttal erősödtek. A gyengülő Matáv 18 forinttal, a Richter 100 forinttal értékelődött le. Az MTI–ECO híradása szerint pénteken az Egis 1,57 százalékkal, 12 500 forintra gyengült, 47 millió forint értékben cserélt gazdát. A BorsodChem 0,76 százalékkal, 5250 forintra gyengült, a TVK viszont 0,13, százalékkal, 3800 forintra drágult. A BorsodChem forgalma megközelítette a nyolcmillió forintot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.