Szemben az elemzők által várt korrekcióval, továbbra is a tartós emelkedés jellemezte a csütörtöki amerikai kereskedéseket. A befektetők a hagyományos ipari cégek részvényei mellett a számítástechnikai eszközöket és perifériákat gyártó vállalatok papírjait preferálták. A drágulást a Microsoft vezette, amit a Salomon Smith Barney és a Lehman Brothers felértékelése okozott.
Négynapos drágulás, egynapos gyengülés az előző hét tokiói tőzsdei mérlege. A legnagyobb ázsiai börzén a befektetők optimistának mutatkoztak. A kedvező tokiói befektetői hangulatot vélhetőleg az okozta, hogy az elemzők az amerikai piacoktól gyengülést vártak, így a spekulánsok már megkezdték az ázsiai parkettekre átterelni invesztálásra váró vagyonukat. Másrészt a második negyedévben 0,7 százalékkal növekedett a japán gazdaság a tavalyi második negyedhez képest, így minden adott volt a növekedés fennmaradásához.
Európában reggel már látszódott, hogy a kocka el van vetve, a hét utolsó kereskedési napján a haszonrealizálók lephetik el a tőzsdéket, ami gyengüléseket indukálhat. Azoknak a szakértőknek volt igazuk, akik a Dow Jones 9000 pontos támaszától tartottak. Az elemzők többsége szerint néhány negatív hír és a lélektani érték erős hatással bír az amerikai tőzsdén. A negatív hírek között lehetett válogatni, az egyiket az AOL Time Warner okozta azzal, hogy tőzsdefelügyeleti vizsgálat indult ellene. A Wall Street Journal és a Financial Times információi szerint a médiavállalatot bennfentes kereskedés miatt vizsgálja a SEC. Hasonlóan a besszt erősítette a brit statisztikai GDP-adatokat közlő jelentése is. Az MTI-ECO által közölt publikáció szerint az Egyesült Királyság hazai összterméke a várt 0,9 százalék helyett csak 0,6 százalékkal nőtt a második negyedévben. A feldolgozóipar második negyedévi teljesítménye a leggyengébb volt 1994 második negyede óta, és a hatodik negyedéve csökkent egyvégtében – ilyenre még sohasem volt példa. Ellenben a GDP 60 százalékát termelő szolgáltatások 0,6 százalékkal bővültek a negyedéven belül, és 2,1 százalékkal nőtt a teljesítményük a tavalyi második negyedhez képest. A New York-i és európai piacokra kisebb hatással volt az argentin legfelső bíróság döntése, amely kötelezte a kormányt, hogy visszamenőleg fizesse ki a közszolgálatban dolgozók béréből és a nyugdíjakból takarékosság miatt visszatartott 13 százalékot, azaz összesen 660 millió eurót. Szakértők szerint a fejlett tőzsdékre kevésbé hathat az argentin bírósági határozat, de a latin-amerikai piacokon újabb tőkekivonást eredményezhet. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) által meghatározott intézkedések mellett az argentin kormány valószínűleg nem képes a bérhátralékok megfizetésére.
A magyar piacon nyolcpontos gyengüléssel indult a nap, de a veszteséget fél óra alatt letornázta a BUX görbéje. A napközben 7600 pont körül ingázó index a nemzetközi negatív hangulat ellenére 84,95 pontos emelkedéssel zárt.
A forgalom 5,8 milliárd forintra esett vissza, ebből a 31 forinttal dráguló OTP kétmilliárd forinttal, a 100 forinttal erősödő Richter 1,3 milliárd forinttal és a nyolc forinttal javuló Matáv 1,1 milliárd forinttal részesült. A nap vesztese a BorsodChem lett 140 forintos gyengülésével, míg a nyertes pozícióban az Egis „ült” 850 forintos erősödésével. Tegnap a Skála közgyűlése megszavazta a BÉT által korábban már jóváhagyott tőzsdei kivezetést, így a kiskereskedelmi cég részvényeire a még érvényben lévő 1599 forintos felvásárlási ajánlat érvényes.
Varga-Bajusz Veronika: A kormány célja, hogy minden élethelyzetben támogassa a gyermeket vállalókat