Egyelőre kivár a tőzsde

Változatos árfolyamok jellemezték a hét közepén az amerikai tőzsdei kereskedéseket. Egyes befektetők az igen rossz második negyedéves GDP-adatok miatt eladói pozíciót vettek fel, a többség azonban úgy határozott, hogy a hagyományos iparágak részvényeit vásárolják, és a technológiai szektor részvényeivel nem törődnek. A vegyes vélemény végül vegyes árfolyammozgásokat szült: a Nasdaq Composite 1,19 százalékkal gyengült, míg a Dow Jones értéke 0,65 százalékkal esett vissza. A Wall Street-i high-tech szektor lassulását követték tegnap az ázsiai tőzsdék, Hongkongban és Tokióban egyformán 0,85 százalékkal gyengültek az árfolyamok. Az európai parketteken az Európai Központi Bank és a Bank of England kamatdöntéseire vártak. Budapesten a BUX görbéje a nyitás utáni „fellángolást” követően előző napi záró szintjéhez közelített.

2002. 08. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Iránytalan hangulatú kereskedés zajlott le szerdán a tengerentúlon; a spekulánsok nem voltak képesek határozott döntést hozni a tekintetben, hogy eladói vagy a vásárlói sorba álljanak be. Elemzők az iránytalanságot azzal magyarázták, hogy a befektetők valamilyen kedvező társasági hírre vártak, miközben a jóslatoknál is rosszabb makrogazdasági adatok jelentek meg.
A szakértők véleményével öszszecsengett a Beige Book (Bézs könyv), az Egyesült Államok 12 államának átfogó gazdasági elemzése is. A Federal Reserve által publikált gazdasági szakvélemény szerint az utóbbi hetekben erősödött az amerikai gazdaság, de ez a növekedés erőtlen volt, miközben az ország egyes térségeiben aggodalmat keltett, hogy a részvényárak hanyatlása kedvezőtlenül befolyásolja a gazdasági folyamatokat. A jegybanki szerepet betöltő szervezet értékelése maghatározó szerepet tölthet be a következő Fed-ülés döntéseiben. Mivel a kedvező hírek lassan elmaradoztak, az amerikai tőzsdéken viszont a depressziós jelek egyre nagyobb nyomással jelentkeztek, így tegnap az ázsiai parketteken tovább süllyedtek az árfolyamok. Tokióban a Nikkei-árfolyam így már két napja csökkent. Hasonlóan lefelé mozgott a hongkongi HSI árfolyammutató is, amit az elemzők úgy magyaráztak, hogy az amerikai technológiai szektor szerdai csökkenő teljesítményének köszönhető.
Az ázsiai gyengülést követték tegnap az európai piacok, a befektetők többsége tovább realizálta a napokban megszerzett hasznot, Londonban a FTSE két százalékot meghaladó lassulást jelezett, és Frankfurtban sem voltak félősek az eladók. A német tőzsén a Deutsche Bank kedvező negyedéves adatai némi korrekciót okoztak, de a DAX papírjainak többsége a negatív trendhez ragaszkodott.
A befektetők már jó előre tudták, hogy a hét utolsó előtti napját New Yorkban sem lehet megúszni gyengülés nélkül, így felkészülten érte őket az újabb csökkenési hullám. A magyar tőzsde zárásakor a Dow Jones értéke 1,83 százalékkal, a Nasdaq kurzusa 2,04 százalékkal mérséklődött. A tengerentúli beesést a vártaknál rosszabb júliusi beszerzői menedzser index és az Exxon Mobil olajipari cég 41 százalékot csökkenő második negyedéves nyeresége okozta. Az olajipari cég jelentése szerint nettó eredménye 2,64 milliárd dollár lett, mely csupán fele a korábbi évben elért szintnek.
Nem tudott egyértelmű trendet kialakítani a magyar tőzsde tegnap. A BUX árfolyama nyitás után magasra szökött, majd viszszakorrigált, és a nap nagy részét előző szintje közelében töltötte. A szűk 50 pontos sávban mozgó magyar tőzsdeindikátor zárásra erősen megközelítette a pozitív árfolyamszint határvonalát, de azon végül nem lépett át.
A forgalom ezúttal még a négymilliárd forintot sem tudta elérni, ezt az elemzők intő jelnek vélték és figyelmeztették ügyfeleiket, hogy a magyar piacon lassulással végződhet a hét.
A részvények többsége gyengült, ez alól csupán a vezető részvények és néhány kis kapitalizációjú részvény volt kivétel. A nyertesek nem túl gyors vonatán „utazott” az OTP, a Matáv és a Richter, valamint a Rába és a BorsodChem. Az OTP-papírok drágulásában az a hír is közrejátszott, hogy a szlovákiai OTP Banka Slovensko nevű leányvállalat megkezdte tevékenységét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.