Gates az eladói oldalon

Száznyolcvan fokos fordulatot vettek a hét közepén az amerikai tőzsdemutatók, a befektetők főként a technológiai papírokat vásárolták. A vevői oldal növekedésével párhuzamosan fordult meg a Nasdaq és a Dow Jones árfolyamkurzusa. A szerdai kereskedés végén a várttal ellentétben egy százalékot meghaladó növekedéssel zárt a Nasdaq Composite, míg a Dow Jones ipari index 0,96 százalékkal erősödhetett. Hasonló növekedéssel végződött a tegnapi üzleti nap a délkelet-ázsiai térségben is, a japán Nikkei 1,78 százalékkal, a hongkongi HSI 0,21 százalékkal erősödött. Az amerikai és ázsiai tőzsdék felfutását követve tegnap az európai piacok is vásárlói lázban égtek, amit a délután kezdődött Wall Street-i határozatlanság próbálta kisebb-nagyobb sikerrel oltani.

2002. 08. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Felminősített részvények, befektetői tanácsadók kedvező jóslatai határozták meg a szerdai amerikai tőzsdei kereskedéseket. A spekulánsok hangulatát ezúttal könynyű volt hangolni, az utóbbi hetek vegyes irányú tőzsdei elmozdulásai után a befektetők már nagyon vártak valamilyen kedvező hírre, ami a piacok robbanásszerű növekedéséhez vezet. A hangulat csúcspontját a Salomon Smith Barney (SSB) eredményeinek közzétételét követő elemzési és befektetési jóslatok tették ki. A tanácsadó cég egyik kedvence a Microsoft volt, a szoftvergyártó cég részvényeinek célárát 59 dollárra emelte az SSB és a korábbi semleges szintről átlagon felülire minősítette fel a Bill Gates nevével fémjelzett részvényeket. A tanácsadó elemzője szerint a Microsoft piaci részesedése tovább nőhet az elkövetkező hónapokban, a szakértők ezt a szoftvervásárlások növekedésének előrejelzésével magyarázták. A mikroelektronikai cégeket elemző szakemberek szerint abban az esetben, ha az SSB valóban jól látja a helyzetet, akkor elérkezett a PC- és egyéb hardvergyártók ideje is. Értékesítési növekedést jeleznek a kiskereskedelmi cégek eredményadatai is, így feltételezhető, hogy a brókercég véleménye helytálló lehet a közeljövőben.
Más elemzők viszont úgy vélik, hogy a Salomon Smith Barney a Microsoft-papírokra adott felértékelő döntésével Bill Gates részvényügyleteit próbálja segíteni. A hitetlenek véleményével némileg összecsengett az a szerdai napon tett bejelentés is, mely a szoftvergyártó cég atyja és elnöke az amerikai tőzsdefelügyelethez (SEC) eljuttatott bejelentését tartalmazta. Bill Gates – mint a Microsoft legnagyobb tulajdoni hányadával rendelkező személy – törvényi kötelességének eleget téve bejelentette, hogy összesen kétmillió darab saját részvényt értékesít tőzsdei úton. Kérdés, hogy a brókercég valóban a talajt egyengette-e a Microsoft-papírok előtt vagy sem. Egy azonban biztos, a szoftvergyártó papírjait a parkett anélkül szippantotta fel, hogy a papírok ára egy pillanatra is gyengült volna.
Emelkedéssel indultak a tegnapi európai tőzsdei kereskedések, az FTSE és a DAX árfolyamát a japáni és az amerikai árak erősödése mozgatta, a felfutást a késő délután nyitó New York-i piacok iránytalan mozgása szakította meg. Az amerikai üzleti körökben az Enron egyik pénzügyi vezetőjének vallomása okozott kisebb rémületet. Szakértők szerint Michael Kopper vallomása újabb „bombát” robbanthat a piacon, az elemzők rámutattak, hogy Kopper valószínűleg minden, Enronnál keletkezett veszteség eltussolásában részt vett, így terhelő vallomást fog tenni eddig még nem ismert személyekre is.
Budapesten a nemzetközi eseményekkel párhuzamosan jobbára növekedő irányba mozogtak a részvényárak. A drágulás útja ki volt kövezve a BUX számára, mely 33 pontos emelkedéssel kezdte a kereskedést az első két óra letelte után a kurzus görbéje 7587 pontos magasságig ívelt fel. A nap nagy részét a BUX szűk tartományban, 7550–7500 pont között töltötte, sőt záráskor is ezen két tartomány között állt. A forgalom meghaladta a 10,7 milliárd forintot, ami a brókerek szerint a blue chipek iránt megnövekedett külföldi érdeklődésnek volt köszönhető. A nap legnagyobb forgalmú papírja a 65 forinttal erősödő OTP lett, ezt követte az 595 forinttal dráguló Richter és a 32 forinttal felértékelődő Matáv. A kis kapitalizációjú, de ugyanakkor nagyobb forgalmat produkáló papírok közül a vegyipari cégek részvényei értek el számottevő erősödést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.