Hajrá Budapest!

2002. 08. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már a negyedik önkormányzati választási kampány kezdődik meg ma hivatalosan a rendszerváltozás óta, mégis úgy látom, nagy a zűrzavar a sokak által tévesen helyhatóságoknak is nevezett önkormányzatok körül. A híradásokban gyakran keverednek a fogalmak. Az is előfordul, hogy még a területtel foglalkozó zsurnaliszták sincsenek tisztában a képviselő-testület és bizottságai, a polgármester és az alpolgármesterek, a jegyző és a polgármesteri hivatal hatáskörével, feladataival, felelősségével. Nem csoda, hogy a fővárosi polgárok egy része még mindig a „tanácsba” megy ügyet intézni, egyéni képviselőjét nem ismeri, hatósági ügyben a polgármestertől vár segítséget, s a kerületében ilyenkor is többnyire pártpolitikai alapon szavaz. Az önkormányzati „hatalom” kétségtelenül fontos terepe a pártoknak, hiszen néhány – főleg pártokhoz köthető – kezdeményezésen kívül politikusképző intézmények nincsenek Magyarországon. Így az is érthető, hogy a leendő nagypolitikusok először helyi szinten próbálgatják oroszlánkörmeiket. A hazai politológusok némelyike egyenesen az országgyűlési választások visszavágójának tekinti az őszi voksolást.
Itt álljunk meg azonban egy kicsit! A Magyar Köztársaság alkotmányában ez áll: „A helyi önkormányzás a választópolgárok közösségét érintő helyi közügyek önálló, demokratikus intézése, a helyi közhatalomnak a lakosság érdekében való gyakorlása.”
Fontos, megfontolásra méltó, az elvek és a gyakorlat összevetésére alkalmas mondatok ezek. Tudom, a Magyar Nemzet olvasói, az egész polgári oldal reméli, bízik abban, hogy októberben megállítható a „vörös gőzhenger”. Nem árulok el titkot, hogy én is ennek szurkolok, ugyanakkor a fentiek szellemében azt mondom, hogy megálljt kell parancsolni annak is, hogy mindent eluraljon a revánsvágy, akár a jobb-, akár a baloldalon.
Az önkormányzás lehetősége a demokrácia egyik legfontosabb eleme, mégis számos példa van rá, hogy egyesek lábbal tiporják az 1990-ben kivívott jogot. Így történhet meg, hogy a fővárosban korrupciót, közbeszerzési visszaéléseket tárnak fel minden következmény nélkül, huszonhárom kerület véleményét figyelmen kívül hagyhatja a vele egyenrangú huszonnegyedik, az egyik kerület többségi pártja kormánypénzen kampányol s táblát avat a maga dicsőségére, egy másik városrész kormánypárti polgármesterjelöltjének fő önkormányzati célja a független, de polgári elkötelezettségű polgármester leváltása. Sorolhatnánk még az eseteket, amelyek azt mutatják, hogy a helyi hatalomnak mennyire fontos a lakosság. Vannak azonban ellenpéldák is, amelyek azt teszik világossá: a kampány valóban a küzdelemről szól, ám azután – legalábbis jobb helyeken – félreteszik a pártérdekeket s a bejutott politikusok (farizeusság lenne másnak nevezni a képviselőket) egymással vitázva, de a lakosság és településük, kerületük érdekében dolgoznak. Igen, a polgárok elvárják, hogy dolgozzanak és együttműködjenek, mert e nélkül Budapest nem lesz valóságos világváros, bárhogyan is szorgoskodnak verbális építőik.
Most, a negyedik önkormányzati kampány kezdetén adjunk még egy lehetőséget mindenkinek a már közismert buzdítással: Hajrá, Magyarország, hajrá, magyarok, hajrá, Budapest!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.