Erőteljes gyengülési hullám vonult végig az amerikai tőzsdéken csütörtökön, és ez a negatív trend meghatározó volt a tegnap napon is, amikor a befektetők végleg magszabadultak az elmúlt napok növekedései révén megszerzett részvényeiktől. A hét utolsó előtti napja azért is volt meghatározó, mert a spekulánsok nehezen, de elhatározták, hogy melyik sorba – az eladók vagy a vevők sorába – állnak be. Az eladói oldal megnövekedése magyarázatot adott a kérdésre. Az általunk megkérdezett befektetők határozottan állították, hogy még mindig találni a Wall Streeten olyan részvényt, melynek ára nem ugrott meg anynyira, hogy azt el kelljen adni, de a részvények többsége, közöttük a blue chipek, visszatornáztak előző értékük közelébe. Meghatározó tőzsdei momentum volt, hogy a beszerzői menedzserindex minimális emelkedést jelzett. Hasonlóan az árfolyamok visszaesését növelte az Exxon Mobil olajipari cég második negyedéves eredménye és a Texas Instruments árfolyamának gyengülése is. Szakértők szerint a második negyedévet követve az év harmadik negyedében sem várható komolyabb felfutás a mikroelektronikai piacon. További gyengülést jeleztek tegnap az ázsiai tőzsdék is: a csipszektor szempontjából lényegesebb hongkongi tőzsdén 1,85 százalékkal gyengült a HSI-mutató értéke, míg Tokióban a Nikkei 225 index kurzusa csupán 0,86 százalékkal mérséklődött. Tegnap a japán tőzsde már harmadik napja mozgott negatív irányba. A tokiói visszaeséshez nagyban közrejátszott az NTT DoCoMo 3G mobil távközlési társaság jelentése is, melyből kiderült, hogy a magyar piacon még ismeretlen harmadik generációs mobilhálózati szolgátatás Japánban lassan túltelítetté vált.
Határozatlan trend uralkodott tegnap napközben az európai tőzsdéken. A bizonytalanságot részben az ázsiai piacokon jelentkező árfolyamcsökkenések, másrészt az amerikai tőzsdékkel kapcsolatos vélemények okozták. A New York-i délutáni nyitás azonban minden kétséget feloldott, a piacok a Dow és a Nasdaq kurzusaihoz hasonlóan enyhe gyengülésbe fogtak. Az amerikai árak részleges csökkenését az Ericsson leértékelése és a Walt Disney eredményei, valamint az újabb makrogazdasági adatok határozták meg. Júliusban a várakozás tizedénél is kevesebbel, mindössze hatezerrel nőtt az amerikai mezőgazdaságon kívüli szektorokban a betöltött alkalmazotti álláshelyek száma. A munkanélküliség azonban 5,9 százalékos volt, ugyanannyi, mint egy hónappal korábban – közölte az amerikai munkaügyi minisztérium jelentését az MTI–ECO. Rossz lett, azaz a vártaknál jobban csökkent az USA júniusi gyáripari rendelésállományának értéke is.
Ötvenpontos csökkenéssel indította tegnap a kereskedést a BUX. A nyitáskor bezuhanó, majd egész nap a korrekcióval bíbelődő index zárásra 7058 pontra tornázta fel magát, de még így is 16,06 ponttal állt előző értéke alatt. A 7000 pont alá is bekukkantó indexet a Matáv–Richter páros húzta le. A távközlési részvények 900 millió forintos forgalom mellett 18 forintot gyengültek, míg a gyógyszergyári papírok 700 millió forintos kereslet során 100 forinttal lettek olcsóbbak. A vezető részvények közül az OTP és a Mol ára drágult.
A NATO a fegyverkezési versenyt segíti elő a védelmi kiadások növelésével
