Hétvége előtti hangulat

A korábbi napok iránytalanságait követve a hét utolsó előtti kereskedési napon visszaesést jeleztek az amerikai árfolyamok. A gyengülést főként a már három napja jelentkező sorozatos negatív makrogazdasági adatok okozták. A rossz negyedéves GDP-adatok, a pesszimista menedzserek és a nem túl jó híreket közlő vállalatok azt jelezték, hogy lassan erőteljes, negatív irányú elmozdulást várhatnak a piac szereplő a Wall Streeten. Nem maradt el a várt fordulat, csupán némileg késlekedett; csütörtökön már minden megvolt ahhoz, hogy a bizonytalanul billegő árfolyamok határozott irányt vegyenek fel, ez a trend csökkenést mutatott. Végül a Dow Jones 2,63 százalékkal, a Nasdaq Composite 3,62 százalékkal mérséklődött. Az amerikai technológiai szektor gyengülésével párhuzamosan tegnap az ázsiai piacokon is lassulást mutattak az indikátorok. Budapesten mérsékelt visszaesést tapasztalhattunk, a BUX árfolyama zárásra 16,06 ponttal csökkent.

2002. 08. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Erőteljes gyengülési hullám vonult végig az amerikai tőzsdéken csütörtökön, és ez a negatív trend meghatározó volt a tegnap napon is, amikor a befektetők végleg magszabadultak az elmúlt napok növekedései révén megszerzett részvényeiktől. A hét utolsó előtti napja azért is volt meghatározó, mert a spekulánsok nehezen, de elhatározták, hogy melyik sorba – az eladók vagy a vevők sorába – állnak be. Az eladói oldal megnövekedése magyarázatot adott a kérdésre. Az általunk megkérdezett befektetők határozottan állították, hogy még mindig találni a Wall Streeten olyan részvényt, melynek ára nem ugrott meg anynyira, hogy azt el kelljen adni, de a részvények többsége, közöttük a blue chipek, visszatornáztak előző értékük közelébe. Meghatározó tőzsdei momentum volt, hogy a beszerzői menedzserindex minimális emelkedést jelzett. Hasonlóan az árfolyamok visszaesését növelte az Exxon Mobil olajipari cég második negyedéves eredménye és a Texas Instruments árfolyamának gyengülése is. Szakértők szerint a második negyedévet követve az év harmadik negyedében sem várható komolyabb felfutás a mikroelektronikai piacon. További gyengülést jeleztek tegnap az ázsiai tőzsdék is: a csipszektor szempontjából lényegesebb hongkongi tőzsdén 1,85 százalékkal gyengült a HSI-mutató értéke, míg Tokióban a Nikkei 225 index kurzusa csupán 0,86 százalékkal mérséklődött. Tegnap a japán tőzsde már harmadik napja mozgott negatív irányba. A tokiói visszaeséshez nagyban közrejátszott az NTT DoCoMo 3G mobil távközlési társaság jelentése is, melyből kiderült, hogy a magyar piacon még ismeretlen harmadik generációs mobilhálózati szolgátatás Japánban lassan túltelítetté vált.
Határozatlan trend uralkodott tegnap napközben az európai tőzsdéken. A bizonytalanságot részben az ázsiai piacokon jelentkező árfolyamcsökkenések, másrészt az amerikai tőzsdékkel kapcsolatos vélemények okozták. A New York-i délutáni nyitás azonban minden kétséget feloldott, a piacok a Dow és a Nasdaq kurzusaihoz hasonlóan enyhe gyengülésbe fogtak. Az amerikai árak részleges csökkenését az Ericsson leértékelése és a Walt Disney eredményei, valamint az újabb makrogazdasági adatok határozták meg. Júliusban a várakozás tizedénél is kevesebbel, mindössze hatezerrel nőtt az amerikai mezőgazdaságon kívüli szektorokban a betöltött alkalmazotti álláshelyek száma. A munkanélküliség azonban 5,9 százalékos volt, ugyanannyi, mint egy hónappal korábban – közölte az amerikai munkaügyi minisztérium jelentését az MTI–ECO. Rossz lett, azaz a vártaknál jobban csökkent az USA júniusi gyáripari rendelésállományának értéke is.
Ötvenpontos csökkenéssel indította tegnap a kereskedést a BUX. A nyitáskor bezuhanó, majd egész nap a korrekcióval bíbelődő index zárásra 7058 pontra tornázta fel magát, de még így is 16,06 ponttal állt előző értéke alatt. A 7000 pont alá is bekukkantó indexet a Matáv–Richter páros húzta le. A távközlési részvények 900 millió forintos forgalom mellett 18 forintot gyengültek, míg a gyógyszergyári papírok 700 millió forintos kereslet során 100 forinttal lettek olcsóbbak. A vezető részvények közül az OTP és a Mol ára drágult.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.