Kapzsi menedzserek kontra világcégek

Az első könyvelési botrány kirobbanását követő nyolcadik hónapban George Bush aláírta a vállalati visszaélések megakadályozását célzó törvényt. Eddig az amerikai menedzserek szinte minden büntetéstől mentesen bármilyen könyvelési visszaélést elkövethettek: ezt tanúsítja az elmúlt néhány hónap mérlege, amikor a még pénzügyileg stabilnak látszó társaságokról is kiderült, hogy eredményeiket manipulálták a közvélemény és a befektetők megtévesztésére. Valójában több vállalatról most derült ki, hogy a csőd szélén áll. Ezekről a torzított eredményjelentésekről a vállalatvezetők tehetnek, akik mohóságuk, anyagi érdekeik miatt bármilyen ügyletbe belementek.

2002. 08. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két éve, 2000-ben „született” a legtöbb új amerikai milliárdos, és a sajtó már tudomást sem vett olyanokról, akiknek csak rongyos 500 vagy 750 millió dollárjuk volt. Az internetes ipar például egyedül 1999-ben tizennégy új milliárdost termelt ki magából – írta a Tom Wolfe az Amerikai kapcsolat című művében. Feltehetjük a kérdést: a 2000. év után ki ne akart volna továbbra is milliárdos maradni? A válasz egyértelmű, noha a remények szerint az amerikai vállalatvezetők többsége nem tett olyan lépéseket, amelyek csupán saját, önön hasznukat szolgálták, szemben a részvényesek érdekeivel.
Talán minden tavaly szeptember 11-én kezdődött el, amikor az Egyesült Államokat terrortámadás érte, de azt már az USA politikája sem tudta pontosan meghatározni, hogy honnan, milyen okból történtek a tragikus események. A sorozatos emberi mulasztások, a nem megfelelő politikai, nagytőke nyomása, a verhetetlenség hite és még sorolható, hogy milyen hiú ábrándok keringtek az amerikaiak fejében. A szeptemberi események után a befektetőket óvatosság jellemezte, a légitársaságok csődjei (lásd Swiss Air), az oly híres szórakoztatóipar (így a Disney) visszaeső bevételei, és még számos jel mutatott rá, hogy az amerikai és az európai gazdaság depresszióba süllyedhet.
Intő jel volt a tavaly decemberi Enron-botrány, amelynek végkifejleteként az energiakereskedelmi cég csődbe ment. Az év elején még senki sem tudta, hogy melyek azok a társaságok, ahol a menedzsment szántszándékkal meghamisította a könyvelést. Azt viszont már ekkor lehetett látni: az Enronon kívül más társaságok vezetői is a „feltupírozott” könyvvitelt alkalmazhatták. Az első eset után több kisebb botrány került napvilágra, és a tudósítók szinte mindegyiknél arról számoltak be: a cégvezetés saját szűk érdekeit képviselve mindent megtett azért, hogy a részvényárak erősödjenek. A csőd felé tántorgó Enront a techológiai és távközlés jelentős szereplői követték, elsőként az európai internethálózatot birtokló holland KPNQwest, majd a francia Vivendi média- és távközlési csoport, ezt követte az amerikai szintén internetes szolgáltatást nyújtó WorldCom. A napokban bukott ki a tengerentúlon a Qwest távközlési cég könyvelési manipulációja.
Nagyjából mindegyik esetben az a közös, hogy a vezetők saját érdekükben mesterségesen drágították a részvényárakat. A közvélemény és a részvényesek többsége csupán a vállalati csődök, csőd közeli helyzetek kapcsán ismerik meg a körülöttük tevékenykedő cégek, cégvezetők működését. Így derült fény a Vivendi távozó vezérigazgatójának Jean-Marie Messiernek a végkielégítésére is, ami 18 millió eurójába került a francia cégnek. Egyúttal a Vivendi esete kapcsán tudomásul kellett venni, hogy részben a vezérigazgatónak köszönhetően, a cég szinte életképtelenné vált pénzügyi problémái miatt.
Hasonló, de a közvélemény idegeit jobban borzoló esetet ismertünk meg a Qwest amerikai távközlési cégnél, ahol az egy hónappal ezelőtt távozott vezetőkről kiderült, hogy összesen 500 millió dollárnyi részvényt adtak el akkor, amikor már tudták: a cégük bajban van. Jospeh P. Nocchio, a Qwest vezérigazgatója 227 millió dollárnyi részvényt dobott piacra, miközben tisztában volt vele, hogy a publikált és könyvvizsgálaton átesett cég eredményei hamisak. Miközben a kasszában már alig volt pénz, a vállalat legnagyobb részvényese, Philip F. Anschultz 1999 májusában még 1,5 milliárd dollárnyi részvényt dobott gyorsan piacra. A Qwest vezetőinek részvényeladási ügyletei, a Vivendi menedzserének végkielégítése mind-mind azt jelzi: a George Bush által aláírt új törvényre egyre nagyobb szükség van.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.